Covidový semafor by měl sjednotit opatření, ozval se Frýdek-Místek

Podle primátora Frýdku-Místku Michala Pobuckého (ČSSD) by dnes zveřejněný semafor, který ukazuje stupně pohotovosti pro hodnocení situace s nemocí covid-19 v okresech republiky, měl sjednotit opatření ve všech stejně postižených regionech. Očekává proto reakci krajských hygieniků.

Podle nového semaforu se epidemiologická situace v Moravskoslezském kraji zklidňuje. "Po celý týden kraj významně nepřekročil hodnotu 20 procent celkového počtu nově diagnostikovaných v Česku, vývoj odpovídá postupnému vyhasínání s hodnotou reprodukčního čísla mírně pod 1 či kolem 1," uvedli hygienici v materiálech, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Výsledky trasování podle nich ukazují na mizící riziko nekontrolovaného komunitního šíření. Jediným okresem, který se dosud pohybuje s hodnotou reprodukčního čísla 1, je Frýdek-Místek. "Zde pozorujeme lineární šíření nemoci se záchyty mezi deseti až 20 případy denně," uvedli.

Podle nich Frýdku-Místku, Ostravě či Karvinsku patří zelená barva stejně jako několika dalším regionům. Primátor Frýdku-Místku Pobucký očekává, že se vyhlášená opatření v těchto regionech sjednotí. "Podle semaforu už bychom třeba nemuseli nosit roušky v prostředcích hromadné dopravy. Pokud se toto sjednotí, pro někoho to bude znamenat úlevu," řekl.

Právě ve sjednocení vidí smysl celého semaforu. "Počkáme na kroky ostravské hygieny, zda budou respektovat celostátní data. Logicky by měla platit stejná opatření ve všech místech stejné barvy, aby se v tom lidé snadno vyznali. Aby věděli, že když jedou do bílého regionu je riziko malé, když do žlutého budou potřebovat roušku.

Kolegové na @ZdravkoOnline dnes představili tzv. semafor pro ČR. Jde o systém včasného upozornění na aktuální epidemiologickou situaci. Dobrou zprávou je, že žluté a červené okresy nemáme, 9 z nich je zelených a ostatní bílé. Zatím jsme bez rizika komunitního přenosu. pic.twitter.com/SzvUBAKPJZ

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) August 3, 2020

Dodal, že pokud příznivá situace vydrží i v dalších dnech, je připraven na příští týden svolat bezpečnostní radu města. Projednala by platnost opatření, která vedení radnice v minulých týdnech a měsících přijala. "Jde například o to, že pravidelně provádíme dezinfekci laviček, veřejných prostor či popelnic. Toto by se mohlo zrušit. Mohli bychom se už vrátit k normálnímu životu," doplnil.

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) dnes ČTK řekl, že barvy na semaforu respektuje. "My jsme se při posledním zasedání bezpečnostní rady kraje bavili s krajskými hygieniky, že takový milník pro případné rozvolňování těch opatření je, když incidence, to znamená nápad za sedm dnů na 100.000 obyvatel, poklesne trvale pod dvacítku. My dnes za Ostravu jsme někde na 15 až 16 (případech)," uvedl Macura. Podle něj jsou na tom Frýdecko-Místecko i Karvinsko hůře. "Myslím, že pokud za Ostravu udržíme tu stávající dynamiku, tak přijde čas za týden či dva se začít o tom bavit, že minimálně pro Ostravu by také mohla svítit bílá," uvedl.

Okres Jihlava je v souvislosti s koronavirem jedním z devíti v republice označených na takzvaném semaforu zelenou barvou, stupněm 1. Barevně označená mapa zveřejněná ministerstvem zdravotnictví hodnotí epidemiologickou situaci v zemi ohledně nákazy covidem-19. Ostatní okresy na Vysočině jsou stejně jako většina země bílé - bez rizika. Podle náměstka jihlavské primátorky Petra Ryšky (ODS) je ale situace na Jihlavsku dobrá, osobně necítí vyšší riziko než jinde v zemi. Za stabilizovanou ji označil i hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD)

"Jihlavsko, to je vlastně především Alzheimercetrum, je to lokalizované a uzavřené, personálně zajištěné. Asi těžko se to (nákaza) dostane ven. Stejně tak výskyt, který byl ve společnosti Bosch, je vyřešený, je tam celozávodní dovolená, další případy tam nejsou. Takže si myslím, že na Jihlavsku už je to jako všude jinde, ale samozřejmě nějaké výskyty tady byly a upozornění zelenou barvou může být," řekl Ryška.

V Alzheimercentru Jihlava už se koronavirová nákaza prokázala u 41 klientů a 18 pracovníků. Zařízení pečujícímu o lidi s průměrným věkem 84 let pomáhá s chodem armáda. Pět klientů pozitivních na covid-19 v uplynulých dnech zemřelo. V Jihlavě onemocnělo také několik pracovníků společnosti Bosch Diesel.

Na Vysočině musejí mít lidé od 29. července zakrytá ústa a nos ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb. Na Jihlavsku už jsou v platnosti přísnější nařízení od 14. července. Roušky tam jsou povinné i v obchodech a MHD. Změna opatření se podle Jiřího Kose, ředitele sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice v Jihlavě, zatím nezvažuje.

Potvrdil to i hejtman. "V našem kraji je situace stabilizovaná, a to i na Jihlavsku. Zavedená opatření není třeba zpřísňovat, o dalších krocích pravidelně jednáme na pracovní skupině COVID doplněné o Bezpečnostní radu Kraje Vysočina. Zatím jsme se shodli, že se nic nemění," řekl Běhounek. Identifikovat se podle něho podařila všechna ohniska nákazy a pochválil také spolupráci hygieniků, zdravotnických zařízení či laboratoří.

"Bude chvíli trvat, než se s tím (semaforem) naučíme pracovat, protože je to hodně subjektivní. Mělo by to být postaveno na posouzení rizika, ale to riziko není dáno prostým počtem případů. Bez započítání Alzheimercentra Jihlava, které je vlastně izolované od okolí, je to dobré, po započtení to vypadá hrozivě," řekl Kos.

Od začátku koronavirové krize onemocnělo na Jihlavsku 145 lidí, v celém kraji se s covidem-19 potýkalo 400 lidí, 233 z nich už se vyléčilo, deset lidí zemřelo.

Související

Více souvisejících

Frýdek-Místek Tomáš Macura (primátor Ostravy) Ostrava Jihlava Roušky a respirátory Marcel Běhounek (politik ČSSD) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy