Do nemocnic míří v průměru asi 600 pacientů s covidem denně, podobně jako v prosinci

Do nemocnic každý pracovní den míří v průměru asi 600 nových pacientů s covidem-19, podobně jako v polovině prosince. Lidí na JIP přibývá výrazně méně než tehdy, kolem 40 až 50 každý den. Vyplývá to z dat o hospitalizacích ministerstva zdravotnictví.

Celkově je v nemocnicích více než 3600 covid pozitivních, z nich desetina potřebuje intenzivní péči. Po dočasném poklesu počty nakažených v nemocnicích znovu rostou, jsou nejvyšší od Štědrého dne, kdy ale lidí na JIP bylo skoro dvojnásobně. Vyšší jsou také denní počty pozitivně testovaných.

"Minimálně do poloviny března tu s námi bude omikron. Hlavní vlnu jsme zvládli, nyní se nákaza více šíří mezi seniory," uvedl dnes na twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Obhajoval tím nutnost přijetí novely pandemického zákona, který dnes projednává Senát.

Od začátku února bylo pozitivně testováno téměř 21.000 osob starších 65 let, tvoří tak asi sedm procent případů. V době, kdy se v ČR šířily předchozí varianty koronaviru, měli lidé v tomto věku asi třicetiprocentní riziko, že budou potřebovat hospitalizaci.

V současné době je jich více než 80 procent očkováno proti covidu-19 alespoň dvěma dávkami vakcíny a tvoří i významnou část očkovaných boosterem. Posilující očkování podle dat ke středě absolvovaly více než dvě třetiny osob ve věku 65 až 69 let, více než tři čtvrtiny sedmdesátníků a 73 procent lidí nad 80 let.

Mezi 3615 osobami, které byly ve středu s covidem-19 v nemocnicích, bylo 2659 starších 65 let, tedy téměř tři čtvrtiny. Péči na JIP jich potřebovalo 251, tvořili tak necelých 70 procent lidí na těchto odděleních. Do statistik zemřelých s covidem-19 přibývá v posledních dnech většinou mezi 40 a 50 úmrtími. V lednu jich bylo více než 1000, za únor zatím 378, ale obvykle se dohlašují zpětně. Neočkovaných mezi nimi bylo v lednu 64 procent.

Kvůli velkému počtu nakažených v populaci a častějšímu mírnému průběhu nákazy variantou omikron, část lidí, které data evidují jako hospitalizované pozitivní na koronavirus, tvoří nakažení, u kterých není covid-19 hlavním důvodem k hospitalizaci. Byli hospitalizovaní z jiných důvodů a třeba až na příjmu do nemocnice pozitivně otestovaní. Například ve Fakultní nemocnici Motol bylo podle údajů, které zveřejnila na twitteru, ve středu hospitalizovaných 85 osob, 16 z nich bez příznaků. Tvořili tak skoro pětinu těchto pacientů.

Data o hospitalizacích nadále potvrzují vysoký ochranný efekt vakcinace. Na 100.000 neočkovaných připadá od začátku února 65 hospitalizací, u očkovaných bez posilující dávky 28,5 a u přeočkovaných posilující dávkou 25,3. Ochranný efekt vakcinace dvěma dávkami je tak více než 56 procent proti neočkovaným. U varianty delta a předchozích variant koronaviru byl ale vyšší, ještě v prosinci u dvou dávek přes 71 procent.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 58 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy