Druhou dávku vakcín Pfizer a Moderna podat až za šest týdnů, navrhují vakcinologové

Česká vakcinologická společnost navrhuje upravit interval mezi první a druhou dávkou vakcíny proti covidu-19. U očkovacích látek Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech a Moderna může podle nich být až šest týdnů.

V současné době je u Comirnaty druhý termín přidělovaný podle informací na webu ministerstva zdravotnictví zhruba po 21 dnech a u Moderny po 28 dnech. U AstraZeneca by měl zůstat interval 12 až 13 týdnů. Na nové doporučení dnes na twitteru upozornil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Odborná společnost se vyjádřila také k očkování těhotných a kojících žen. "Covid-19 může zvyšovat riziko předčasného porodu," uvádí stanovisko. Zvýšené riziko vážného průběhu covidu-19 mají i kojící. Dosud byly ženy těhotné a kojící z očkování vyloučeny, protože nebyly zařazené do studií pro testování vakcíny a dostupná data neumožňovala posoudit jejich bezpečnost a účinnost pro tuto skupinu.

Studie na zvířatech ale podle vakcinologů neprokázaly škodlivý vliv na těhotenství a žádné potíže neměly ani ženy, které otěhotněly, když byly zařazené do testování vakcíny v průběhu klinických studií. K očkování těhotných s dalším zdravotním nebo profesním rizikem souvisejícím s covidem by podle stanoviska odborné společnosti měli lékaři přistupovat po individuálním zvážení prospěchu a rizika vakcíny. Podobné posouzení doporučují i u kojících, po očkování není důvod kojení přerušit.

Vakcinologové také potvrzují, že očkovat lze i chronicky nemocné, jimž při nákaze hrozí riziko závažného průběhu. Patří mezi ně například lidé s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, astmatem, plicními nebo jaterními onemocněními nebo stabilizovanými infekcemi, jako je HIV nebo lidé užívající léky na snížení imunity a s autoimunitními nemocemi.

Přesná doba, po kterou funguje imunita po prodělání nemoci covid-19, zatím není podle odborníků známá. Očkování se nepodává lidem, kteří byli pozitivní v posledních 90 dnech. Podle stanoviska odborné společnosti jsou podle dostupných údajů opakované infekce s příznaky málo pravděpodobné ještě tři až šest měsíců po prodělání covidu.

Očkování by podle vakcinologů mělo být až o tři měsíce odložené u lidí, kteří při léčbě covidu-19 dostali plazmu vyléčených nebo lék založený na monoklonálních protilátkách jako bamlanivimab nebo regeneron. "Důvodem odložení očkování je zabránění možné interference léčby protilátkami s imunitní odpovědí vyvolanou vakcínou," uvedli.

Související

Více souvisejících

očkování Pfizer Moderna (farmaceutická firma) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy