Pro správný chod nemocnice není potřeba pouze lékařský personál, ale i spousta dalších lidí. Nemocnice potřebuje elektřinu, plyn či skvěle fungující vzduchotechniku. Všechny tyto životně důležité zdroje zabezpečuje ve Fakultní nemocnici v Motole jejich Technický odbor. Při poruše musí jednat rychle, sehraně a bez zbytečného otálení. EuroZprávy.cz byly u toho, když nastal celkový výpadek proudu.
Jedno odpoledne nastal tento týden v motolské nemocnici úplný výpadek proudu. Zjistit celkový rozsah výpadku a zabezpečit jeho obnovení musí zvládnout pracovníci maximálně do několika hodin. Musí mít přehled celkově o nemocnici i o momentálním personálu.
Vedoucí Technického odboru Ladislav Sornas byl zrovna na odchodu, když k výpadku došlo. Jakmile se o situaci dozvěděl začal jednat. Spolu s ním i jeho tým. „Tak se tady ještě zdržíme,“ komentoval pro EuroZprávy.cz.
Při svižném tempu do jeho kanceláře jsme cestou narazili na jednoho z jeho kolegů. Ten ihned referoval, že zkontroloval kotelnu a tam proud běží. Sornas ho obratem poslal dál a my pokračovali.
Ještě před kanceláří zvonily vedoucímu techniků mobily. U sebe má vždy dva a třetí v kanceláři. Dostával informace o stavu nemocnice a následně posílal lidi plnit další úkoly. V kanceláři nešel počítač, jelikož se výpadkem vypnul a musel se teď znovu zapínat, což nějakou chvilku trvá. Čekat na něj, nebyl čas.
Sornas vzal do ruky telefon a začal zjišťovat situaci i na dalších odděleních nemocnice. Telefonoval přitom vždy minimálně se dvěma lidmi zároveň, kdy s jedním mluvil a druhý čekal na jeho další pokyny. Nutné bylo také zjistit, kde se stala chyba.
Po několika dalších telefonátech bylo jasné, že porucha nastala venku. Tedy mimo Nemocnici v Motole. Proto byl se situací seznámen i zaměstnanec firmy, která má pro motolskou nemocnici dodávky elektřiny zabezpečovat. Ten byl již v terénu a zjišťoval co se děje. „Výpadek je venku a přepojují nás jinam, takže všechno by mělo běžet,“ říkal Sornas do telefonu jednomu z kolegů.
Následně se vše ověřilo a opravdu téměř vše fungovalo, jak má. Jediný problém byl s dětskou částí. Ta stále měla elektřinu pouze díky dieselovým elektrocentrálám. Navíc hrozilo, že nenaběhla vzduchotechnika. Sornas proto ihned kontroloval, zda funguje. „Vzduchotechnika jede,“ bylo slyšet z telefonu.
Poslední věcí bylo zajistit obnovu dodávek elektřiny i pro dětskou část nemocnice. Když vedoucí techniků úkol zadával, již se na něm pracovalo. „Všichni vědí, co mají dělat. Všichni makají, jak mají,“ pochvaloval si Sornas spolupracovníky.
Následně si Sornas uvědomil, že by mohl nastat problém se znovu zapnutím „ledniček“. „Jednou se nám totiž stalo, že přestože se proud nahodil, zůstaly některé jističe dole. Byly to právě ty u ledniček se vzorky a tak dále,“ popisoval. „Jsou tam všelijaký vzorky nebo třeba chlopně. To nemůžeme nechat jen tak rozpustit,“ vysvětloval.
Pověřil tedy několik pracovníků, kteří měli zkontrolovat vybrané budovy. Zaměřit se měli na laboratoře a podobně, kde se mohlo stát, že se jističe nenahodily. Ti zburcovali každého, koho mohli a společně vše překontrolovali.
Následně se podařilo obnovit přívod elektřiny i do dětské části nemocnice. Za půl hodiny bylo vše vyřešeno. U společné kávy si technici uvědomili, že nefungují závory v areálu. „To musíme vyřešit. Povezou sem jídlo nebo cokoli a kdovíkdy se ten systém nahodí,“ varoval jeden z nich. I tento problém vyřešili během chviličky. Jednoduše závoru odmontovali.
Veškerý personál, který zabezpečuje funkční chod nemocnice z energetického pohledu, fungoval jako sehraný sportovní tým. Jejich trenér Ladislav Sornas má své hráče skvěle vytrénované a jediné, co potřebuje je občas rozdat nějaký ten pokyn a kontrolovat celý průběh. Zápas s výpadkem proudu vyhráli na plné čáře.
„Takovýto výpadek se nestává často. Je to dá se říct ojedinělá situace,“ říkal Sornas. „Všechno se ale zvládlo. Všichni dělali, co měli a nikdo nebyl líný se zvednout. Přitom to bylo u někoho často i přesčas,“ pochvaloval si nakonec.
Tento tým zabezpečuje energetický chod motolské nemocnice, která patří mezi největší v Evropě. Má 21 455 místností, disponuje 2 231 lůžky a má 52 operačních sálů. Na konci minulého roku měla 5 954 zaměstnanců a hospitalizovala přes osmdesát tisíc pacientů.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Česko zasáhl nebezpečný trend z TikToku. Několik dětí skončilo v nemocnici
Exprezidenta Zemana pustili z Motola domů. Na Slovensko nepojede
nemocnice Motol , Energetika , blackout , reportáž
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 1 hodinou
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 1 hodinou
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 2 hodinami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 3 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 4 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 5 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 5 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 6 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 6 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 6 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 7 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 7 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 8 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 8 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 8 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 9 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 9 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák