Japonský lék favipiravir by měl být pro české pacienty s onemocněním covid-19 dostupný v řádu dní. Část Japonsko daruje, část Česko zaplatí tamní firmě. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Česko je mezi dvaceti zeměmi, pro které Japonsko lék povolilo dodat.
"Lék bude poprvé aplikován ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Následně by měl být k použití i v dalších nemocnicích. Zdá se, že je poměrně slibný pro středně závažné případy," uvedl ministr.
Stále ale musíme myslet na to, že jde o experimentální lék, původně určený pro léčbu jiných onemocnění. Děkuji @SUKLcz za skvělou spolupráci a @MZV za diplomatickou podporu v jednání s Japonskem. Budeme věřit, že lék zabere a významně uleví českým pacientům nakaženým koronavirem.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) April 9, 2020
Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové bude darovaná část léků stačit asi pro 20 až 25 pacientů. "Pokud by bylo potřeba pro české pacienty víc, ČR ho může koupit pro dalších zhruba 80 pacientů," řekla Storová. Podávat by se podle ministra mohl lidem se středně těžkým průběhem nemoci, kteří jsou v nemocnicích. "Ukazuje se, že favipiravir se osvědčil v prvních fázích onemocnění. Ke každému pacientovi se bude podle lékařů přistupovat individuálně," uvedla Storová.
Podle ředitele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Davida Feltla byla nemocnice vybrána i díky tomu, že má národní toxikologické středisko, takže na zavolání do kterékoliv nemocnice distribuuje například protijedy na hadí kousnutí. "Zatím není jasné, jak bude nemocnice favipiravir distribuovat. Záležet bude na smlouvě s dodavatelem, kterou jsme zatím nepodepsali," řekl. Dalším důvodem jsou velké zkušenosti nemocnice s léčbou pacientů s covid-19.
V českých nemocnicích už byly podané i další experimentální léky na covid-19. Remdesivir dostával po deset dní další pacient ve VFN. Jeho stav se během léčby zlepšil, lékaři ho mohli odpojit od mimotělního okysličování krve a zvyká si na dýchání bez plicní ventilace. Podle lékařů ale není možné jednoznačně říci, že lék zabral, protože se jeho stav zlepšoval už před jeho nasazením.
Firma teď podle Storové rozhoduje o tom, kolik dávek dodá do střední a východní Evropy. "Byla jsem ujištěna, že v rámci středoevropského a východního prostoru bude ČR jednou z prvních," doplnila Storová. Česká pobočka Gileadu podle ní ihned po tomto rozhodnutí podá žádost o schválení léku. SÚKL obratem dodá stanovisko ministerstvu, které ho schválí. Používat by se měl kromě VFN také ve FN v Motole nebo v Brně.
V Ústřední vojenské nemocnici a Thomayerově nemocnici v Krči byl několika pacientům podávaný hydroxychlorochin. Ministerstvo už v březnu omezilo předepisování léku plaquenil, který látku obsahuje. Předepisovat ho kvůli obavám z nedostatku mohli jen lékaři vybraných specializací a nejvýše dvě balení, léčí se s ním lidé s revmatioidní artritidou. V úterý ministerstvo povolilo u nemocných s covid-19 mimořádné podávání i dalšího léku s hydroxychlorochinem, který v Česku ale není běžně registrovaný.
Pro zajištění dostupnosti medicinálního kyslíku, který pacienti v nemocnicích často potřebují, bylo podle Vojtěcha vydáno mimořádné opatření, které umožňuje plnit kyslík i do jiných lahví, než jsou pro to standardně registrovány.
Podle ministra nejsou léky, protože jsou experimentální, hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Část dostane Česko darem, další se budou hradit z rozpočtu nemocnic, které ho podají, a ministerstva zdravotnictví. Pojišťovny podle něj experimentální léčbu financovat nemohou. O ceně favipiraviru se podle Storové jedná, podle ministra půjde o řádově miliony korun pro 80 pacientů. Remdesivir by podle Storové měl být "finančně dostupný" "Myslím, že se nemusíme obávat, že by to byly nějaké extrémní náklady pro zdravotní systém," uvedla.
V zahraničí se kromě remdesiviru používají také některá antimalarika, různé druhy antivirotik včetně léků na chřipku či HIV, biologické léky nebo krevní plazma vyléčených s protilátkami, jejíž podávání pacientům se podle Storové chystá i v Česku. Podle vedoucího lékaře kliniky KARIM VFN Martina Balíka je plazma vhodná zejména pro pacienty s těžkou formou respiračního selhání. Testovat ji chce také Thomayerova nemocnice.
Všechny léky jsou ale experimentální a zatím se neuvažuje o jejich plošném používání u českých nemocných. S experimentální léčbou musí pacient podepsat souhlas. Česko kvůli možné nedostupnosti nebo využití v souvislosti s léčbou covid-19 zakázalo vývoz více než 300 léků, v různých lékových formách jde o 800 položek.
29. března 2025 13:23
Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
Související

Lidé mají větší hrůzu z vystupování, než ze smrti, říká Vojnar pro EZ. Ministr Vojtěch mu zní v uších dodnes

Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace
Adam Vojtěch (ANO) , Zdravotnictví , léky , Česká republika , súkl , Všeobecná fakultní nemocnice Praha , nemocnice Motol , Nemocnice Thomayerova , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
před 57 minutami

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
před 1 hodinou

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
před 2 hodinami

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
před 3 hodinami

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
před 3 hodinami

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
před 4 hodinami

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
před 4 hodinami

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
před 5 hodinami

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
před 5 hodinami

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
před 6 hodinami

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
před 7 hodinami

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
před 7 hodinami

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
před 8 hodinami

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
před 8 hodinami

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
před 9 hodinami

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
před 10 hodinami

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
před 10 hodinami

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
před 11 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
před 11 hodinami
Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování
Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.
Zdroj: Libor Novák