Epidemie koronaviru v Česku začíná zpomalovat. "Jsme v bodě zlomu," řekl dnes Radiožurnálu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Nemocniční zátěž je podle jeho odhadu tento týden na vrcholu a příští týden začne s vysokou pravděpodobností klesat. Ale nemusí se to podle Duška týkat všech regionů, na nárůst se musí připravit moravské regiony.
Příjmy do nemocnic jsou tento týden podle Duška opravdu velké. "Jsme na vrcholu nemocniční zátěže," řekl Dušek. Potvrzenou nákazu má přes 20.000 potenciálně zranitelných pacientů, z nichž 30 až 40 procent, tedy 8000 lidí, do deseti až 14 dnů podle něj skončí v nemocnici.
Příští týden bude zátěž nemocnic s vysokou pravděpodobností klesat, ale nemusí se to týkat všech regionů. Aktuálně je vysoká zátěž v Plzeňském, Středočeském a Pardubickém kraji. Situace v Karlovarském a Královéhradeckém kraji se podle Duška stabilizovala. Nárůst ale prodělávají moravské regiony. Jmenoval zejména Jihomoravský kraj, kde minulý týden byly počty pacientů na jednotkách intenzivní péče rizikové. Nárůst je patrný také v Olomouckém kraji a velmi silný nárůst ve Zlínském.
Epidemie podle šéfa zdravotnických statistiků začíná zpomalovat. "Je to zásadní změna. Bavíme se o stagnaci až poklesu, byť čísla jsou stále velmi vysoká, až děsivě," řekl Dušek. Ale přírůstky počtu nakažených jdou postupně dolů, čemuž odpovídá i odhad reprodukčního čísla, které je nyní pod hodnotou jedna. Vzhledem k velkému množství testů v poslední době Dušek věří, že se trend otáčí. Při tak velkém množství testů by totiž podle něj nebyl problém, aby čísla byla ještě významně vyšší.
V pondělí bylo podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví v Česku skoro 9000 hospitalizovaných s nemocí covid-19 a 1873 v těžkém stavu, což byly nejvyšší počty za celou epidemii. Počet nových případů nákazy koronavirem v úterý dosáhl 15.196, což je zhruba o 1600 méně než předchozí úterý. Nárůst počtu nakažených zpomaluje ve srovnání se stejnými dny předešlého týdne už od neděle.
Podle šéfa zdravotnických statistik se v číslech už mohou projevovat opatření zavedená od začátku března. "Aby se projevila plně, na to si musíme ještě počkat," dodal. Podle Duška se zdá, že se populace začala chovat významně zodpovědněji. Zastavení růstu a zpomalování nastalo podle něj už minulý týden, což je efekt něčeho, co se začalo odehrávat už na konci února. "Jsme na velmi dobré cestě," řekl Dušek. Očekává, že i relativní pozitivita testů nyní začne významněji klesat. Diagnostické a klinické indikace testů nyní vykazují pozitivitu 40,3 procenta, což je podle Duška stále velmi vysoko.
Související
Válek: ÚZIS zpracovává analýzu ke zneužívání nemocenské
Na začátku listopadu může být až 1200 hospitalizovaných s covidem
Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) , Ladislav Dušek , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
před 52 minutami
KLDR na pokraji kolapsu. Jak se Kim Čong-un dokáže udržet u moci navzdory ekonomickým problémům?
před 1 hodinou
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
před 1 hodinou
Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou
před 2 hodinami
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
před 2 hodinami
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
před 2 hodinami
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
před 2 hodinami
O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění
před 3 hodinami
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
před 4 hodinami
Kde bere KLDR peníze? Severokorejská vláda vyškolila tisíce programátorů, podílí se na rozsáhlém spiknutí
před 4 hodinami
Čeští vědci zabodovali v NASA. Pomohli s odhalením tajemství černých děr
před 4 hodinami
Čína stranou nestojí. Legitimizuje požadavek Ruska, aby se Ukrajina vzdala značné části území
před 4 hodinami
Scholzova politická kariéra se blíží ke svému konci. V pondělí se rozhodne
před 5 hodinami
Počasí může ohrozit dostupnost potravin. V Británii už zvedají varovný prst
před 5 hodinami
Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset
před 6 hodinami
Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu
před 6 hodinami
Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení
před 8 hodinami
Počasí jako stvořené k zimním radovánkám. O víkendu napadne sníh
včera
Elon Musk překonal historický rekord. Nikdy nebyl nikdo bohatší, než on
včera
Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety
Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami.
Zdroj: Matěj Bílý