Kam umístit seniory s COVID-19? Krizový štáb přehodnotil původní plán

Ústřední krizový štáb na žádost krajů doporučil zahrnout do požadavku na 60 lůžek pro seniory s infekcí koronavirem na 100.000 obyvatel vedle nemocnic i sociální zařízení. ČTK to dnes řekl šéf štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). S žádostí o přehodnocení ve středu přijatého opatření se na něj obrátil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). Pro Liberecký kraj by to znamenalo vyčlenit 290 lůžek. Vedení kraje to považuje za nesmyslné, znamenalo by to vystěhovat celou jednu okresní nemocnici.

"Doporučili jsme ministerstvu zdravotnictví předpracovat metodiku, aby se jednalo o lůžka nejen ve zdravotnických, ale i sociálních zařízeních," uvedl Hamáček, který o opatření v krajích s hejtmany jednal už dříve.

Podle Půty je opatření přijaté ve středu v přímém rozporu s dohodami mezi vládou a hejtmany z minulého týdne. ČTK řekl, že čeká na změnu tak, aby lůžka byla v domovech seniorů. "Protože to nemají být lůžka určená k nemocniční péči, ale mají to být lůžka pro ty, kdo nemají těžké příznaky a nevyžadují hospitalizaci," dodal liberecký hejtman.

Například Zlínský kraj ale s opatřením podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) problém nemá. Kraj má necelých 600.000 obyvatel, šlo by tedy asi o 360 lůžek. "Již dříve jsme lůžka vyčlenili, s přehledem těch 360 lůžek máme," řekl dnes ČTK hejtman. V kraji byla pro nemocné s novým koronavirem vyčleněna Uherskohradišťská nemocnice, která má kapacitu 610 lůžek.

Vláda chce opatřením zajistit odlehčení domovů důchodců, kteří jsou vůči koronavirové infekci nejzranitelnější skupinou. Zasaženy v nich byly už desítky seniorů, někteří zemřeli.

Asociace: Stát by měl dát peníze na odměny zdravotníků

Stát by měl podle Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje 118 zejména menších zařízení v krajích, dát peníze na odměny zdravotníků v první linii. Její předseda Eduard Sohlich o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Některé nemocnice, zejména velké fakultní, podle něj už v médiích uvedly, že podobné příplatky svým zaměstnancům vyplácejí. 

"Navrhujeme, aby Vláda ČR rozhodla o mimořádném příplatku za odpracovanou směnu pro zdravotnické pracovníky všech kategorií v první linii a ve všech nemocnicích, a to z prostředků státního rozpočtu po dobu nouzového stavu. Aby tímto způsobem ocenila jejich práci a nadále je stimulovala," uvedl Sohlich. Platí je podle něj už tři velké pražské nemocnice a podle svých finančních možností o něm uvažují další.

Zdravotníci se podle asociace setkávají každý den s rizikem nákazy a jejich ohrožení a ohrožení jejich rodin je řádově vyšší. Problém je podle Sohlicha v tom, že v regionálních nemocnicích akutní a následné péče jsou nižší i odměny zdravotníků. "Finanční ohodnocení jejich práce je přitom řádově nižší než ve fakultních nemocnicích a na mimořádné ohodnocení v současné době nejsou v zařízeních žádné zdroje," uvedl Sohlich.

"Řešení ohodnocení práce zdravotnických pracovníků nelze očekávat od zdravotních pojišťoven, jejichž posláním je hradit zdravotní péči, nikoli řešit důsledky současné krize v nemocnicích akutní i následné péče," uvedl. Podle odhadů ministerstva bude letos systém veřejného zdravotního pojištění mít schodek asi 40 miliard korun. Největší pojišťovna VZP oznámila, že očekává snížení příjmů z pojistného asi o jednu sedminu. Pojišťovny letošní rok zvládnou dorovnat z rezerv, deklarovaly, že uhradí veškerou péči související s péčí o nakažené novým typem koronaviru. Příjmy nemocnic ale mohou i klesnout, protože pozastavily výkony, které nejsou nutné. Podle VZP půjde asi o sedm miliard korun.

Lékařů intenzivní péče je v Česku asi 4000, sester 15.500. Lůžek na odděleních intenzivní péče (JIP) je kolem 4450, plicních ventilací je na nich 2080. Pro péči o pacienty s COVID-19 by jich mělo být vyhrazeno asi dva tisíce. Z celkových 60.328 lůžek ve 194 nemocnicích je akutní péče poskytovaná na zhruba 48.000 lůžkách. Na 10.000 obyvatel ČR tak připadá zhruba 57 lůžek akutní a následné péče.

Kraje zřizují asi 38 procent lůžek, města necelých osm procent. Ve státem řízených nemocnicích pracuje asi 20 procent z celkem zhruba 50.000 lékařů a zubařů a téměř 25 procent nelékařských zdravotníků. Dalších 20 procent lékařů a 29 procent zdravotníků pracuje v krajských nemocnicích.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček Domov důchodců kraje Zdravotnictví Martin Půta důchodci, senioři nemocnice Liberecký kraj Jiří Čunek Zlínský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Cameron: Rusko využívá střední Asii k obcházení sankcí

Britský ministr zahraničí David Cameron upozornil, že Rusko využívá Střední Asii k obcházení sankcí. Uvedl to irský server Irish News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy