Každý nakažený s rizikem může dostat lék proti covidu, řekla náměstkyně

Každý nakažený covidem-19, jenž je ohrožen těžkým průběhem nemoci, může dostat protilátkové léky. Mezi ohrožené lidi patří například pacienti s nadváhou, cukrovkou, astmatem nebo nemocemi srdce. ČTK a České televizi to dnes řekla náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Vašáková.

Aplikovat protilátkové léky může přes 80 nemocnic, které mají urgentní příjem. Denně pro ně přicházejí jen jednotky pacientů, v zásobě jsou přitom desetitisíce dávek. Opoziční poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) na twitteru připomněl, že na rozdíl od vakcín, které nakupoval stát, si musely tyto nevyužité léky nakoupit přímo nemocnice v Praze-Motole a Brně.

Dříve byly monoklonální protilátky bamlanivimab od Eli Lilly a REGN-CoV2 od Regeneronu jen pro seniory nad 65 let, kritéria ale byla na jaře rozšířená. "S největší pravděpodobností je to záchrana života a prevence těžkého průběhu," uvedla Vašáková. Připomněla, že v současné době není možné přímo covid-19 jako nemoc léčit. Lékaři řeší jenom vznikající špatnou reakci imunitního systému vůči viru.

Například v pondělí testy odhalily 802 nových případů covidu-19, nakažených starších 65 let z nich bylo 72. Cukrovkou trpí téměř každý desátý v populaci, nadváhu nebo obezitu má 71 procent mužů a téměř 57 procent žen. Kandidátů by tak měly být nejméně desítky každý den.

"Máme veliké zásoby a jsme schopni pokrýt potřeby, i kdyby se epidemie navyšovala, a počet infikovaných se navyšovat určitě bude," uvedla. Podat léky je ale třeba co nejdříve, ideálně ještě před objevením příznaků. Nejpozději pak sedm až deset dní po objevení příznaků. Podání léku formou infuze trvá podle webu Fakultní nemocnice Bulovka jednu hodinu.

O podání by měl rozhodnout lékař, praktický nebo specialista, který vypíše žádanku do nejbližší nemocnice. "Už v době pozitivity musí lékař vyhodnotit: Pozor, vy máte nadváhu, vy máte cukrovku, vy máte těžké astma, vy jste kardiak, dojděte si na monoklonální protilátku," dodal. Pokud se nepodaří pacientovi kontaktovat svého lékaře, může rozhodnout i lékař přímo na aplikačním místě.

Nejohroženějším pacientům, například neočkovaným po transplantaci, mohou být léky podány i preventivně, ještě před prokázanou nákazou, třeba po rizikovém kontaktu. Léky tak zabrání rozvinutí případné nemoci a mohou nakaženého například uchránit před hospitalizací.

Nemocnice podle Vašákové dostanou brzy pokyn, aby neomezovaly otevírací hodiny aplikačních míst na urgentním příjmu. V jarní vlně epidemie byly protilátky podané tisícům lidí. Podle poslance Válka, který je kandidátem koalice Spolu na ministra zdravotnictví, byl jen regeneron nakoupen za zhruba 600 milionů korun a spotřebovalo se ho asi za 40 milionů. Lék bamlanivimab ostatním zařízením distribuuje Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze.

Související

Více souvisejících

léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy