ROZHOVOR | Tuberkulóza zabije i milion lidí ročně, kolem koronaviru je zbytečná hysterie, říká pro EZ mikrobioložka Adámková

ROZHOVOR - Udržuje si nadhled a k panice má daleko. Proto její názor na pandemii, která zachvátila svět, se od části expertů liší. Primářka Klinické mikrobiologie a Antibiotického centra (ATB) v pražské Všeobecné fakultní nemocnici Václava Adámková tvrdí, že existují mnohem větší infekční zabijáci, než je nový typ koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Lidé však řeší jen koronavirus. „Kolem současné pandemie panuje hysterie,“ říká primářka Adámková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Zaráží ji ignorace vysokého počtu úmrtí na spalničky či tuberkulózu. Mikrobioložka Václava Adámková upozorňuje, že tato infekční onemocnění mají mnohem vyšší úmrtnost než současné onemocnění COVID – 19. „Statistiky jsou alarmující. Například tuberkulózou, proti které se přestalo očkovat, se jen za předminulý rok celosvětově nakazilo 10 milionů lidí a 1,5 milionu na ni zemřelo. Na spalničky ještě v roce 2018 zemřelo 140 tisíc dětí mladších pěti let,“ přináší doktorka Adámková znepokojující čísla o těchto chorobách, nad nimiž se laická veřejnost už nepozastavuje. Stejně tak jako nad chřipkou.

„Na její následky od začátku roku v České republice už zemřelo více než 50 lidí,“ dodává. Proto ji počet úmrtí na COVID-19 nevyvádí z rovnováhy. „Jelikož už byla Ústavem zdravotnických informací a statistik České republiky (ÚZIS) zveřejněna objektivní data, kdy počet úmrtí na onemocnění COVID-19 je 0,25/100 000 obyvatel, tak mě tato bilance neděsí,“ konstatuje primářka Václava Adámková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Paní primářko Adámková, statistika úmrtí u jiných infekčních chorob je bez přehánění děsivá. Jak si vysvětlujete, že obyčejní lidé se nad tuberkulózou či spalničkami nepozastavují, ale o novém typu koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, hovoří každý?

Opravdu netuším, proč se tak děje a čím si nový typ koronaviru SARS-CoV-2 tuto pozornost vysloužil. Pravděpodobně zprávy, zprvu odborné, unikly na sociální sítě, kde si žily svým životem, a jak se šířily dál, tak k nim byla přidávána takzvaná pseudofakta o svědectví zúčastněných, ale to už byly pouze hoaxy. Bohužel tomu uvěřilo mnoho lidí, včetně odborné veřejnosti.

Mnozí podceňují i chřipku, na niž umírá velký počet pacientů. Kdyby u nás vypukla pandemie chřipky A, byly by následky horší než ty, jaké v současnosti zažíváme s koronavirem? Co by v zemi nastalo?

Statistiky říkají, že na chřipku od začátku roku v České republice již zemřelo více než 50 lidí. Je spekulativní říkat, co by bylo, kdyby…Ale oběti na životech při pandemii chřipky typu A jsou obrovské, přestože existují specifická antivirotika. Mnoho lidí během chřipkových epidemií umírá na bakteriální superinfekce, které jsou často vyvolané kmeny bakterií odolnými na antibiotika, což situaci rozhodně neulehčuje. Bylo tomu tak i při minulých celosvětových pandemiích, včetně tzv. Španělské chřipky, kde sice nebyl problém s rezistencí bakterií k antibiotikům, ale s tím, že žádná antibiotika nebyla tenkrát známá.

Zarazilo mě, že matky dětí odmítají své potomky dát očkovat proti spalničkám, část národa odmítá očkování rovněž proti chřipce, i když je to dobrá prevence. Co říkáte, že najednou téměř každý volá po látce, která by ho před koronavirem ochránila, a byl by ochoten očkování podstoupit?

Důvodem, proč někteří lidé očkování odmítají, je strach z možných vedlejších nežádoucích účinků. Ale je třeba si uvědomit, že tyto se mohou vyskytnout a vyskytují u každého očkování, nejenom u očkování proti spalničkám. Často je to proto, že se lidé, respektive děti očkují ne úplně zdravé. To znamená, že mají třeba rýmu nebo lehký kašel a pak, když je jejich imunitní systém navíc zatížen očkovací látkou, tak může reagovat nepřiměřeně.

ODBORNICI NEDĚSÍ POČET ÚMRTÍ V ZEMI NA KORONAVIRUS

Mnozí se nyní upjali na lék remdesivir, který by měl koronavirovou infekci zlikvidovat. Stane se tedy spasitelem nebo vědci přijdou s jiným medikamentem či vakcínou?

To ukáže až čas, zatím nemáme dostatek důkazů ani klinických hodnocení, abychom to mohli nějakým seriózním způsobem posoudit.

Platí stále váš názor, že kolem koronaviru SARS-CoV-2 panuje hysterie nebo současná situace vás přiměla ke změně pohledu?

Zatím mě nic nepřesvědčilo o tom, že bych měla na svém pohledu něco měnit. Spíše naopak.

Dobře, zeptám se jinak. Neděsí vás rostoucí počet obětí u nás?

Odpovím zcela jasně. Protože už konečně byla Ústavem zdravotnických informací a statistik České republiky (ÚZIS) zveřejněna objektivní data, kdy počet úmrtí na onemocnění COVID-19 je 0,25/100 000 obyvatel, tak neděsí.

Čím si vysvětlujete, že normálně je u infekčních onemocnění běžné udávat nemocnost na 100 000 obyvatel či procento nemocnosti populace, u koronaviru se bez vztahu k celku mediálně řeší případ od případu? Nemůže to vyvolat paniku?

Naštěstí, jak jsem zmínila v předchozí odpovědi, už máme objektivní data, takže doufám, že to přispěje alespoň k částečnému uklidnění. Čím více budeme mít výsledků, tím přesnější odhady a výhledy budou a tím méně mediálně zajímavá budou tato fakta.

Molekulární biolog Omar Šerý tvrdí, že koronavirus může způsobovat záněty varlat a neplodnost. Souhlasíte s ním?

K této problematice nemám žádné dostupné relevantní informace, a tak se nemohu odborně vyjádřit.

Tak jinak. Jaké ještě další nebezpečí může koronavirus způsobovat, aniž bychom to tušili?

Neočekávám, že se objeví něco neobvyklého. Již onemocněl dostatečně velký počet lidí na to, aby se nějaké „neočekávané“ příznaky objevily.

KDYŽ CHYBÍ LOGIKA: BIATLON BEZ LIDÍ, NA DERBY DAV

Neustále se hovoří o používání roušek v době pandemie. Vy jste v jednom z mnoha rozhovorů uvedla, že virus je tak malý na to, aby ústenka lidi ochránila a její používání má spíše psychologický efekt. Mají se tedy roušky, jejichž nošení povinně nařídila vláda, užívat?

Je to nařízení vlády, a to musíme všichni respektovat. Ale ani Světová zdravotnická organizace (WHO) ani samotní odborníci z Číny nedoporučují plošné ustavičné nošení roušek. Pouze u nemocných jedinců nebo u personálu, který se o tyto pacienty stará, popřípadě v Číně, kde je vysoká hustota zalidnění, tak třeba v přeplněných dopravních prostředcích to opodstatnění má. Ale je to pouze takzvaně mechanická zábrana šíření kapének, nikoliv samotného viru.

Vy schvalujete opatření, jaká zavedla vláda premiéra Andreje Babiše. Ale poukázala jste na podivnou časovou posloupnost. Světový pohár biatlonistů v Novém Městě na Moravě muselo být bez diváků, ale na pražské fotbalové derby mezi Slavii a Spartou, které se hrálo tentýž víkend, mohlo přijít téměř 20 tisíc fanoušků. Mělo toto nařízení logiku?

Nic logického jsem na této časové souslednosti opravdu nenašla.

Podobně asi mnozí nechápou, že v době celostátně nařízené karantény mohou lidé do obchodů, ale dámy nemohou navštívit svoji kadeřnici, k níž určitě chodí méně zákaznic než do obchodních řetězců. Nezaráží vás to?

Zaskočil mě výběr míst, kam lidé mohou anebo ne. Potraviny, lékárny, drogerie, zdravotní pomůcky, to je samozřejmé, že tyto služby musí fungovat a být pro lidi dostupné. Ale ostatní výběr je podobně zajímavý jako u těch selektivních zákazů sportovních akcí, samozřejmě míním před zavedením celoplošných opatření.

Mimochodem Švédsko nechává infekčnímu onemocnění volný průběh, restaurace, obchody i školy jsou otevřeny. Tamní vláda si od toho slibuje, že lidé se vzájemně promoří a získají tak imunitu. Neměli jsme se i my vydat touto cestou?

Možná měli, ale teď už je to těžké soudit. Nezbývá než počkat a zpětně vyhodnotit oba přístupy. Bez emocí a obviňování.

DVOJÍ METR NA DODRŽOVÁNÍ HYGIENICKÝCH NAŘÍZENÍ

Ústavní činitelé neustále vyzývají, aby lidé dodržovali veškerá hygienická vládní nařízení. Ale poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý se místo karantény šel klidně po návratu z Číny najíst do restaurace, naposledy část národa rozlítil přístup premiéra Andreje Babiše, který si šel koupit zmrzlinu, ačkoli ministerský předseda nabádá, aby lidé kromě cest do práce a nezbytného nákupu jinam nechodili. Jak toto chování jako lékařka vnímáte?

Evidentně ten nastavený metr není stejný pro všechny. A tak to bylo vždycky, jsme si rovni, ale někteří rovnější. A bude to tak pořád.

Často v době pandemie kritizujete tisk, který neuváženými články může způsobit chaos, a dodáváte, že dokud bude epidemii neustále živit, tak nikdy ze země nezmizí. Jak by podle Vás měla média o koronaviru informovat?

Podle mého názoru by masmédia neměla přejímat neověřené zprávy, typu jeden belgický lékař popsal…, jeden čínský lékař zmizel, když …a podobně. Zprávy, které obsahují relevantní informace by měly být konzistentní, bez citového zabarvení, nikoliv vytrhnout z původní odborné publikace pouze „nějaká“ čísla, a ty pak prezentovat palcovými titulky.

Přednosta Kliniky infekčních a parazitárních chorob Nemocnice Na Bulovce Jiří Beneš tvrdí, že i u nás se časem nakazí 70 procent pacientů. Máte stejný názor jako uznávaný infektolog?

Možná to bude i více. Je to přirozený průběh nákazy v čase. Otázkou pouze je, jak dlouho to bude trvat. Čím dříve se stav ustálí, tím lépe.

Kdy podle vás bude koronavirus v České republice kulminovat a kdy se tak situace začne lepšit?

To je otázka pro epidemiologa. Ale já osobně doufám, že co nejdříve, aby se vše vrátilo do normálních kolejí a ty dopady „koronavirové hysterie“ nebyly katastrofální až nevratné.

Václava Adámková (mikrobioložka) rozhovor pandemie Česká republika biologie nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody

Vyjednávání prezidentů Ukrajiny a Ruska, jak sám Putin oficiálně během tiskové konference nabídl, by mohlo znamenat důležitý posun v jednání o ukončení války. Hlavním bodem by měly být územní otázky a jejich budoucí kontrola. Na přijetí této nabídky naléhal i Donald Trump, který vyzval Ukrajinu k okamžitému souhlasu.

před 1 hodinou

Andrij Portnov

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče

V úterý ráno otřásla Madridem šokující vražda bývalého vlivného ukrajinského politika Andrije Portnova. Neznámý útočník či útočníci ho zastřelili poblíž prestižní American School of Madrid ve čtvrti Pozuelo de Alarcón. Jak informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování, obětí byl právě Portnov – dlouholetý právník a někdejší vysoce postavený člen administrativy prezidenta Viktora Janukovyče.

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky

Drsný rozkaz proniká šumem vysílačky: „Velitele zajmout, ostatní zabít.“ Tato děsivá slova zazněla v rámci série rádiových komunikací mezi ruskými jednotkami, které podle ukrajinských úřadů dokazují, že vyšší důstojníci ruské armády přikazují vojákům popravovat kapitulující ukrajinské vojáky – což je hrubé porušení mezinárodního práva.

před 1 hodinou

Monika Brusenbauch Meislová

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy

Ukrajina se znovu cítí opuštěná jedním ze svých klíčových spojenců. Americký prezident Donald Trump 19. května jednal telefonicky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby se pokusil prosadit příměří ve válce, která už téměř čtyři měsíce drtí Ukrajinu. Výsledek? Žádný průlom, žádné sankce a z pohledu Kyjeva – další ostudná ukázka Trumpovy důvěřivosti vůči Kremlu.

před 2 hodinami

lesy

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

před 2 hodinami

Ehud Olmert

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ostře vymezil vůči aktuální vojenské strategii Izraele v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro britskou stanici BBC uvedl, že to, co izraelská vláda pod vedením Benjamina Netanjahua v Gaze provádí, je „velmi blízko válečnému zločinu“. Vyjádření přichází v době, kdy se Izrael ocitá pod rostoucím mezinárodním tlakem kvůli rozsahu civilních obětí a blokádě humanitární pomoci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord

Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.

před 5 hodinami

Palestina

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

před 5 hodinami

Stavba trasy D pražského metra Prohlédněte si galerii

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí

Ve dnech 17. –⁠ 19. května se uskutečnil Den otevřených dveří na stavbě prvního úseku nové linky metra D. Návštěvníci mohli projít část podzemní trasy v délce 1,6 km, která vede v hloubce přibližně 30 metrů. Nekomentovaná prohlídka, trvající zhruba 60 až 90 minut, přilákala přibližně 22 000 lidí. 

před 5 hodinami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy