Komora: Povinnost testování by měla být uložena pracovníkům, nikoliv firmám

Při případném znovuzavedení plošného testování ve firmách by povinnost měla být podle Hospodářské komory (HK) uložena pracovníkům, nikoliv zaměstnavatelům. Komora při jednáních s ministerstvem zdravotnictví na toto téma bude požadovat, aby možné pravidelné testování na podzim fungovalo za stejných pravidel jako nyní při návratu ze zahraniční dovolené.

Zaměstnanec se musí při návratu do práce prokázat negativním testem na koronavirus. Podnikatelé podporují větší tlak vlády na vyšší proočkovanost obyvatelstva. HK to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Pro některé společnosti je podle HK organizace testování náročná po logistické stránce, navíc snižuje produktivitu ve výrobě, protože se lidé testují v pracovní době. Podniky mají zvýšené náklady, když musejí nakoupit testovací sady, případně také vyhradit pracovníky na testování, vznikají jim také další administrativní náklady. Výdaje na testování jsou podle komory velkou zátěží hlavně pro menší firmy. Zaměstnavatelé zároveň nemohou nést odpovědnost za situaci, kdy pracovník odmítne test podstoupit, uvedla HK.

"Je pravděpodobné, že řada firem nabídne testování svým zaměstnancům jako zaměstnanecký benefit, nesouhlasíme ale s tím, aby testování bylo zaměstnavatelům ukládáno jako povinnost," řekl prezident HK Vladimír Dlouhý.

Komora apeluje také na ministerské úředníky, kteří mají přípravu mimořádných opatření na starosti, aby je sepsali tak, aby byly v souladu s platnými zákony a soudy je následně nemusely rušit. Nejvyšší správní soud zrušil například články mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které ukládaly povinnost testovat na covid-19 pracovníky firem do deseti zaměstnanců a osoby samostatně výdělečně činné. Resort podle soudu dostatečně nařízení nezdůvodnil.

Povinnost testování jednou týdně vláda zavedla postupně. Jako první musely v březnu začít podniky nad 250 zaměstnanců. Postupně kabinet opatření rozšířil na menší firmy, úřady, školy, neziskové organizace i živnostníky. Testům se nemuseli podrobovat lidé pracující z domova, očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Plošné závazné testování platilo do konce června.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na začátku července řekl, že obnovení pravidelného testování ve firmách a na úřadech by vláda zřejmě zavedla, pokud by počet nakažených za sedm dní stoupl na 25 na 100.000 obyvatel. V ČR je momentálně podle dat ministerstva zdravotnictví 16 potvrzených případů koronaviru na 100.000 lidí.

Epidemiolog a poradce ministra zdravotnictví Rastislav Maďar v úterý ČTK řekl, že v září bude testování ve firmách opět zavedeno. Mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová dodala, že bude záležet na vývoji epidemické situace. Úřad se zaměstnavateli v současné době jedná, vše vyhodnotí v průběhu srpna, uvedla.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) hospodářská komora

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy