Komora: Povinnost testování by měla být uložena pracovníkům, nikoliv firmám

Při případném znovuzavedení plošného testování ve firmách by povinnost měla být podle Hospodářské komory (HK) uložena pracovníkům, nikoliv zaměstnavatelům. Komora při jednáních s ministerstvem zdravotnictví na toto téma bude požadovat, aby možné pravidelné testování na podzim fungovalo za stejných pravidel jako nyní při návratu ze zahraniční dovolené.

Zaměstnanec se musí při návratu do práce prokázat negativním testem na koronavirus. Podnikatelé podporují větší tlak vlády na vyšší proočkovanost obyvatelstva. HK to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Pro některé společnosti je podle HK organizace testování náročná po logistické stránce, navíc snižuje produktivitu ve výrobě, protože se lidé testují v pracovní době. Podniky mají zvýšené náklady, když musejí nakoupit testovací sady, případně také vyhradit pracovníky na testování, vznikají jim také další administrativní náklady. Výdaje na testování jsou podle komory velkou zátěží hlavně pro menší firmy. Zaměstnavatelé zároveň nemohou nést odpovědnost za situaci, kdy pracovník odmítne test podstoupit, uvedla HK.

"Je pravděpodobné, že řada firem nabídne testování svým zaměstnancům jako zaměstnanecký benefit, nesouhlasíme ale s tím, aby testování bylo zaměstnavatelům ukládáno jako povinnost," řekl prezident HK Vladimír Dlouhý.

Komora apeluje také na ministerské úředníky, kteří mají přípravu mimořádných opatření na starosti, aby je sepsali tak, aby byly v souladu s platnými zákony a soudy je následně nemusely rušit. Nejvyšší správní soud zrušil například články mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které ukládaly povinnost testovat na covid-19 pracovníky firem do deseti zaměstnanců a osoby samostatně výdělečně činné. Resort podle soudu dostatečně nařízení nezdůvodnil.

Povinnost testování jednou týdně vláda zavedla postupně. Jako první musely v březnu začít podniky nad 250 zaměstnanců. Postupně kabinet opatření rozšířil na menší firmy, úřady, školy, neziskové organizace i živnostníky. Testům se nemuseli podrobovat lidé pracující z domova, očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Plošné závazné testování platilo do konce června.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na začátku července řekl, že obnovení pravidelného testování ve firmách a na úřadech by vláda zřejmě zavedla, pokud by počet nakažených za sedm dní stoupl na 25 na 100.000 obyvatel. V ČR je momentálně podle dat ministerstva zdravotnictví 16 potvrzených případů koronaviru na 100.000 lidí.

Epidemiolog a poradce ministra zdravotnictví Rastislav Maďar v úterý ČTK řekl, že v září bude testování ve firmách opět zavedeno. Mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová dodala, že bude záležet na vývoji epidemické situace. Úřad se zaměstnavateli v současné době jedná, vše vyhodnotí v průběhu srpna, uvedla.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) hospodářská komora

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy