Koronaviru se jen tak nezbavíme. Hygienička řekla, jak dlouho s námi zůstane

V březnu uplyne rok od výskytu prvního případu koronaviru v Ústeckém kraji. Mezi prvními, kteří byli okamžitě zapojeni do procesu týkajícího se nákazy, byli hygienici. Kromě trasování se musí vypořádávat i s běžnou agendou, třeba kontrolou v restauracích. Krajská hygienická stanice v Ústí nad Labem nedostatkem personálu netrpí. Ač pracovníci v důchodovém věku odešli, stanici se podařilo místa obsadit novými zaměstnanci. ČTK to řekla ředitelka stanice Lenka Šimůnková.

"Když byly ohlášené případy nového SARS onemocnění, které se šíří z člověka na člověka vzduchem ve Wu-chanu, tak jsem si říkala, to nás čeká jeden až dva roky pandemie podobné chřipkové v letech 1918 až 1920," popsala Šimůnková první myšlenky, které ji napadly začátkem minulého roku.

Ředitelku překvapilo, jak rychle se vir začal šířit, překvapilo ji také to, že se podařilo šíření v Ústeckém kraji na chvíli zastavit, stalo se tak na přelomu června a července. "Myslela jsem si, že nám případy začnou stoupat, až začne škola, ale začaly stoupat už v červenci, jak začaly stoupat v srpnu, to mě překvapilo docela nepříjemně," doplnila. Obává se dalšího nepříjemného překvapení v souvislosti s mutacemi, které se začaly objevovat teprve nedávno.

Podle Šimůnkové tu s námi bude virus ještě minimálně rok. "Když víme, že oficiálně jeden milion onemocnění prodělal, víme, že byli lidi, kteří to nějak ututlali, k lékaři nešli, to je minimálně další milion nebo dva. Je to už rok, takže během roku se nám promořila maximálně třetina národa. Dejme tomu, že se nám podaří do léta dva tři miliony očkovat, takže to bude půlka národa, která onemocnění musí ještě prodělat," shrnula.

Ředitelka každý den podepisuje desítky pokut, nejčastěji padají za nenošení roušek. "Většinou je k tomu fotodokumentace třeba z nějakého obchodního řetězce," uvedla Šimůnková. V některých případech jde o nezletilé, v těchto případech hygienici řízení odkládají.

Velkou část práce hygienické stanice tvoří od loňského 1. března trasování. Kromě studentů či zaměstnanců úřadů se na něm podílejí téměř všichni odborní referenti, případně radové. O víkendech k telefonům usedají také provozní hygienické stanice či účetní.

V případě, že je mezi kontakty či nakaženými osoba se zdravotním postižením, je například nedoslýchavá, volají hygienici blízké osobě, která o ni pečuje. "Lidé, kteří mají problém s komunikací po telefonu, většinou dávají i na žádanky číslo na kontaktní osobu," uvedla ředitelka.

Jednou z trasujících úřednic z krajského úřadu Ústeckého kraje je také referentka oddělení veřejných zakázek na odboru investic Alena Wurmová. Pomáhat začala v říjnu. Trasuje obden, každý druhý den se věnuje své práci. Do trasování se zapojila, protože chtěla pomoct hygienikům, řekla ČTK. Občas se podle svých slov setkává s tím, že někteří nakažení nahlásí kontakty lidí, s nimiž se viděli jen chvíli či s rouškami. "Starší lidi si okamžitě řeknou, byli jsme v kontaktu, ale to neznamená, že musí do karantény," řekla Wurmová. Dodala, že záleží na délce kontaktu i na vzdálenosti mezi osobami.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika Ústecký kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

včera

včera

včera

včera

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce

Žhavé letní počasí si v posledních dnech vzalo prázdniny a přinejmenším v sobotu to ještě bude platit. V neděli už se maximální teploty přiblíží tropické třicítce, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy