Koronavirus je pro lékaře výnosný byznys, tvrdí dezinformátoři. Skutečnost je naprosto opačná

Jedna z dezinformací točící se kolem koronaviru říká, že aktuální epidemie je pro lékaře výnosný byznys. Skutečnost je ale úplně opačná. Nemocnice kvůli omezení běžně poskytované péče prodělávají 3,2 miliardy korun měsíčně, výkonnost jim poklesla na začátku letošního roku asi o pětinu.

Situaci má stejně jako loni narovnat kompenzační vyhláška, která úhrady od zdravotních pojišťoven za péči upraví. Vyplývá to z návrhu zákona o kompenzacích, který připravilo ministerstvo zdravotnictví. Vyhláška má také umožnit zdravotnickým zařízením mimo nemocnice vyplatit zaměstnancům odměny za další vlnu pandemie.

Zákon navrhuje uložit zdravotním pojišťovnám povinnost náklady na epidemii ostatním zdravotnickým zařízením kompenzovat, umožní ministerstvu zdravotnictví vydat potřebnou kompenzační vyhlášku. Podobně už upravilo hrazení zdravotní péče kvůli epidemii covidu-19 v loňském roce.

Úhrady ze zdravotního pojištění jsou buď formou pojišťovně vykázaných výkonů, měsíčních plateb nebo měsíčních záloh podle péče vykázané v posledním uzavřeném roce, případně navýšené úhradovou vyhláškou. Například nemocnice tak loni dostávaly zálohy vypočítané podle roku 2018. Kompenzační vyhláška jim pak stanovila, že aby je nemusely vracet, musí dosáhnout 79 a 83 procent tehdejšího objemu péče.

Od konce roku musely nemocnice opět přerušit péči o pacienty, kterou lze odložit. "V segmentu akutní lůžkové péče i přes vysokou obsazenost nemocnic dochází začátkem roku 2021 k poklesu výkonnosti cca o 20 procent, a to z důvodu odkládání operativy a elektivní péče a nedostatku personálu, který je v karanténě nebo na ošetřovném," uvádí důvodová zpráva k návrhu zákona. Tento pokles znamená příjmy nižší zhruba o 3,2 miliardy korun.

Problémy mají tak i lázně nebo zařízení následné péče, protože k nim nesměřují na doléčení a rehabilitaci pacienti po operacích. Loňské omezení nemocniční péče se negativně projevilo také v řadě ambulantních segmentů, od fyzioterapie až po některé specializované lékaře. Vliv měl i strach některých pacientů chodit do ordinací lékařů. Většina nákladů zdravotnických zařízení je přitom fixních, v průměru 60 procent, někde až 90 procent, jsou personální.

Vyhláška by měla upravit také úhrady pro segmenty mimonemocniční péče, například zdravotnické záchranné služby, laboratoří nebo ordinací, aby bylo možné zdravotníky za dobu epidemie odměnit. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí po jednání vlády řekl, že jejich výše by měla být stejná jako kolegů v nemocnicích, pro zdravotníky až 75.000 korun a nezdravotníky 30.000 korun podle počtu odpracovaných hodin.

Peníze na odměny pro státní nemocnice půjdou z rozpočtu ministerstva, pro krajské, obecní a další nemocnice akutní péče se budou vyplácet z dotačního programu. Vláda na ně vyčlenila celkem 12 miliard korun, zhruba stejná částka půjde právě z veřejného zdravotního pojištění.

Za loňský březen až květen zdravotníci v nemocnicích obdrželi taktéž navíc 75.000 korun hrubého, ostatním pracovníkům náležela odměna 30.000 korun. Celkem vláda tehdy schválila 11,5 miliardy korun, peníze většina dostala k říjnové výplatě. Teď by jim měly přijít v květnové.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy