Koronavirus: V polovině ledna by měl být spuštěn systém rezervací na očkování

Ministerstvo zdravotnictví a řídicí tým Chytré karantény připravují metodické pokyny pro očkovací místa a detailní plán očkování. Spolu s kraji ho chtějí dokončit 5. ledna, informovala Chytrá karanténa na twitteru. Později její tým doplnil, že registrační a rezervační systém, přes který se na očkování bude moci objednat veřejnost, bude spuštěn v polovině ledna. Podle dřívějších informací bude třeba se přihlásit přes internet. Jestli bude možná i jiná forma, zatím jasné není.

"Očkovací plán je připravený tak, abychom očkovali co nejrychleji. Nechceme mít přece vakcíny v mrazácích," napsal tým Chytré karantény. Rezervační systém by měl podle dřívějších informací sám vyhodnotit, jestli je přihlášený senior nebo vážně chronicky nemocný a přiřadit mu prioritu.

OČKOVÁNÍ. Očkovací plán je připravený tak, abychom očkovali co nejrychleji. Nechceme mít přece vakcíny v mrazácích. Připravovaný registrační a rezervační systém umožní dodané vakcíny co nejrychleji dostat k lidem, kteří se budou chtít naočkovat. Bude v půlce ledna.

— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) December 30, 2020

Nový materiál upřesňující očkování má navazovat na druhou verzi strategie očkování, která byla zveřejněna před vánočními svátky. Představitelé krajů, které mají zřizovat očkovací centra, kritizovali, že není strategie dostatečně podrobná a že nemají dostatek informací.

Současná strategie už je druhou verzí dokumentu. První projednala vláda 7. prosince, byla ale kritizována jako příliš obecná. Na jednání Sněmovny před Vánocemi se k ní vyjadřovala i opozice. Například podle šéfa Starostů Víta Rakušana nemají dostatek informací hejtmani v krajích, jejichž nemocnice budou mezi 30 očkovacími centry.

Vlastní očkovací centra mají připravené i firmy, například Škoda Auto. Podle serveru Novinky.cz chce zaměstnance k očkování motivovat i finančně. Firma si ale vakcíny sama nakoupit nemůže. V Evropské unii jsou partnerem výrobců vakcín podle společných smluv jenom státy.

Úpravu očkovací strategie žádal v úterý také ministr školství Robert Plaga (za ANO). Mezi prioritně očkovanými by podle něj měli být i učitelé z mateřských škol, které zůstávají po celou dobu epidemie otevřené. Současná podoba strategie zmiňuje jen učitele ze základních škol. V první fázi se očkují zdravotníci z nejrizikovějších oddělení nebo senioři v nemocnicích. Ve Fakultní nemocnici v Motole podali vakcínu také 50 lidem s transplantovanými plícemi. Lidé pracující v kritické infrastrukturuře státu, do které se počítají i učitelé, budou očkováni v další fázi spolu s dalšími zdravotníky, seniory a vážně chronicky nemocnými. Jen seniorů je ale více než 2,3 milionu.

Česká strategie počítá s tím, že už v lednu bude dostupná i vakcína od společnosti Moderna, kterou má Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schvalovat 6. ledna. V lednu by tak vakcíny od firem Pfizer a BioNTech mělo být očkováno asi 139.000 Čechů a od firmy Moderna asi 40.000.

Očkování v tuzemsku začalo, podobně jako ve většině dalších zemí EU, v neděli 27. prosince, kdy dorazilo prvních 9750 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech. Za první dva dny bylo podle dostupných údajů očkováno zhruba 3100 lidí, tedy asi 0,3 promile obyvatel. Z první dodávky je podle informací z nemocnic už většina vypotřebovaná.

V Německu očkují od stejného dne zhruba 20.000 lidí denně, do úterý to byl asi 42.000 očkovaných, zhruba 0,5 promile obyvatel. Ve Velké Británii začalo očkování už 8. prosince, vakcínu do Štědrého dne dostalo asi 1,2 procenta obyvatel. V úterý už byli první Britové očkovaní i potřebnou druhou dávkou. V Izraeli, který má zhruba 8,9 milionu obyvatel dostalo první dávku přes 5,6 procenta obyvatel. Očkovat se tam začalo 19. prosince.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování kraje Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 40 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy