Koronavirus: V polovině ledna by měl být spuštěn systém rezervací na očkování

Ministerstvo zdravotnictví a řídicí tým Chytré karantény připravují metodické pokyny pro očkovací místa a detailní plán očkování. Spolu s kraji ho chtějí dokončit 5. ledna, informovala Chytrá karanténa na twitteru. Později její tým doplnil, že registrační a rezervační systém, přes který se na očkování bude moci objednat veřejnost, bude spuštěn v polovině ledna. Podle dřívějších informací bude třeba se přihlásit přes internet. Jestli bude možná i jiná forma, zatím jasné není.

"Očkovací plán je připravený tak, abychom očkovali co nejrychleji. Nechceme mít přece vakcíny v mrazácích," napsal tým Chytré karantény. Rezervační systém by měl podle dřívějších informací sám vyhodnotit, jestli je přihlášený senior nebo vážně chronicky nemocný a přiřadit mu prioritu.

OČKOVÁNÍ. Očkovací plán je připravený tak, abychom očkovali co nejrychleji. Nechceme mít přece vakcíny v mrazácích. Připravovaný registrační a rezervační systém umožní dodané vakcíny co nejrychleji dostat k lidem, kteří se budou chtít naočkovat. Bude v půlce ledna.

— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) December 30, 2020

Nový materiál upřesňující očkování má navazovat na druhou verzi strategie očkování, která byla zveřejněna před vánočními svátky. Představitelé krajů, které mají zřizovat očkovací centra, kritizovali, že není strategie dostatečně podrobná a že nemají dostatek informací.

Současná strategie už je druhou verzí dokumentu. První projednala vláda 7. prosince, byla ale kritizována jako příliš obecná. Na jednání Sněmovny před Vánocemi se k ní vyjadřovala i opozice. Například podle šéfa Starostů Víta Rakušana nemají dostatek informací hejtmani v krajích, jejichž nemocnice budou mezi 30 očkovacími centry.

Vlastní očkovací centra mají připravené i firmy, například Škoda Auto. Podle serveru Novinky.cz chce zaměstnance k očkování motivovat i finančně. Firma si ale vakcíny sama nakoupit nemůže. V Evropské unii jsou partnerem výrobců vakcín podle společných smluv jenom státy.

Úpravu očkovací strategie žádal v úterý také ministr školství Robert Plaga (za ANO). Mezi prioritně očkovanými by podle něj měli být i učitelé z mateřských škol, které zůstávají po celou dobu epidemie otevřené. Současná podoba strategie zmiňuje jen učitele ze základních škol. V první fázi se očkují zdravotníci z nejrizikovějších oddělení nebo senioři v nemocnicích. Ve Fakultní nemocnici v Motole podali vakcínu také 50 lidem s transplantovanými plícemi. Lidé pracující v kritické infrastrukturuře státu, do které se počítají i učitelé, budou očkováni v další fázi spolu s dalšími zdravotníky, seniory a vážně chronicky nemocnými. Jen seniorů je ale více než 2,3 milionu.

Česká strategie počítá s tím, že už v lednu bude dostupná i vakcína od společnosti Moderna, kterou má Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schvalovat 6. ledna. V lednu by tak vakcíny od firem Pfizer a BioNTech mělo být očkováno asi 139.000 Čechů a od firmy Moderna asi 40.000.

Očkování v tuzemsku začalo, podobně jako ve většině dalších zemí EU, v neděli 27. prosince, kdy dorazilo prvních 9750 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech. Za první dva dny bylo podle dostupných údajů očkováno zhruba 3100 lidí, tedy asi 0,3 promile obyvatel. Z první dodávky je podle informací z nemocnic už většina vypotřebovaná.

V Německu očkují od stejného dne zhruba 20.000 lidí denně, do úterý to byl asi 42.000 očkovaných, zhruba 0,5 promile obyvatel. Ve Velké Británii začalo očkování už 8. prosince, vakcínu do Štědrého dne dostalo asi 1,2 procenta obyvatel. V úterý už byli první Britové očkovaní i potřebnou druhou dávkou. V Izraeli, který má zhruba 8,9 milionu obyvatel dostalo první dávku přes 5,6 procenta obyvatel. Očkovat se tam začalo 19. prosince.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování kraje Zdravotnictví

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 23 minutami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

včera

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

včera

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi

Příjemné jarní počasí můžete očekávat od právě začínajícího týdne na přelomu dubna a května. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty vystoupají přes 20 stupňů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy