Léčbu zánětů močových cest ohrožuje odolnost vůči antibiotikům

Léčbu zánětů močových cest podle urologů ohrožuje odolnost bakterií vůči antibiotikům, která přestávají zabírat. Někdy pacienti sami začnou užívat léky, co jim doma zbyly z předchozí léčby, což lékařům ztěžuje práci. V rozhovoru s ČTK to řekla uroložka Michaela Matoušková. Někdy přitom podle ní stačí pít víc tekutin.

Z "přírodních" způsobů léčby pomáhá například heřmánkový čaj nebo potraviny s vysokým podílem tekutin jako hroznové víno nebo vodní meloun, případně ibišek a brusinky.

Někdy se podle odborníků podaří zánět i "rozpít" dostatkem tekutin. "Záleží, jaký máte práh vnímání diskomfortu. Přísun tekutin je základem léčby každého močového měchýře," vysvětlila Matoušková. Lékaře je třeba vyhledat, pokud potíže neustupují. "Byť se zdá, že onemocnění je strašně časté a příznaky se zdají být charakteristické, tak ne za každým pálením při močení se opravdu skrývá zánět močového měchýře," doplnila.

Částečně se dá onemocnění předcházet i prevencí. Podle Matouškové je zásadní vyhýbat se prostydnutí, které je nejčastější příčinou zánětu močových cest. V létě je důležité si po koupání převlékat mokré plavky, prevenci pomáhá také vymočit se po sexu nebo nestřídat sexuální partnery.

Nejčastěji míří ženy s příznaky zánětu k praktickému lékaři nebo na pohotovost, kde dostanou právě antibiotika. Pokud se problémy vrací opakovaně, což je případ až 15 procent žen, je vhodné vyšetření lékaře specialisty - urologa nebo gynekologa. "Velmi často infekce bývá fixovaná na vaginální sekret," dodala Matoušková s tím, že důležité je jeho pH. To jde upravit i pomocí doplňků stravy. Muži by měli už při prvním takovém zánětu navštívit urologa.

V některých případech nemusí zabírat ani antibiotika, bakterie si vůči nim vybudují rezistenci, pokud se nasazují příliš často. "Člověk to může sám ovlivnit tím, že si nenasazuje sám léky, které mu zůstaly doma po předchozím zánětu," uvedla Matoušková. Podle ní je časté, že se pacient v ordinaci pochlubí, že už si nějaká taková antibiotika vzal. "Nám to zkazí možnost ho náležitě vyšetřit a nezbývá než pokračovat v léčbě, kterou si nasadil," dodala.

Problematikou antibiotické rezistence se v říjnu zabýval i výroční kongres České urologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. "Některé druhy antibiotik, které dobře fungovaly před pár lety, se dnes už tolik nepředepisují, protože fungovat přestávají. Právě infekce močových cest jsou po respiračních infekcích druhým nejčastějším komunitním infekčním onemocněním. Významným způsobem tak ovlivňují předepisování antibiotik," uvedla Marcela Čechová z Urologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakulní nemocnice v Motole.

V pokročilejších fázích lze onemocnění léčit například podáváním D-manosy, výplachy močového měchýře kyselinou hyaluronovou či podáváním vakcín vytvořených z bakterií, které infekce v populaci či u konkrétního pacienta nejčastěji vyvolávají.

Související

Nemocnice, ilustrační foto

Negativní revers. Pacienti mohou léčbu doporučenou lékařem odmítnout

Lékař smí pacientovi poskytnout zdravotní služby v případě, že s nimi pacient souhlasí, jedná se o tzv. svobodný a informovaný souhlas. V případě, že pacient s léčbou nesouhlasí, má ze zákona právo ji odmítnout. Výjimku tvoří případy, kdy lze zdravotní služby poskytnout bez souhlasu. Za nezletilého pacienta rozhoduje zákonný zástupce a za pacienta s omezenou svéprávností soudem určená osoba (opatrovník). Upozornila na to VZP v tiskové zprávě.
Všeobecná zdravotní pojišťovna

V Česku roste počet lidí se zhoubným melanomem kůže. VZP začne prohlídky proplácet

Mezi pojištěnci VZP bylo vloni 16 175 pacientů, kteří se léčili s některým z typů zhoubného melanomu kůže. Pojišťovna za jejich péči zaplatila 566 milionů korun, téměř 90 % úhrad tvořila biologická léčba. Melanom je nejagresivnější typ nádoru kůže, jehož incidence, tedy počet nových případů, stále stoupá. VZP to uvedla v tiskové zprávě.

Více souvisejících

lékaři léky nemoci

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy