Lékaři chtějí rozšířit očkování proti opičím neštovicím na skupiny osob s rizikovým chováním

Lékaři chtějí rozšířit očkování proti opičím neštovicím na skupiny osob s rizikovým chováním. V současné době se podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o použití vakcín očkují zdravotníci a lidé po rizikovém kontaktu. Novinářům to dnes na VIII. kongresu klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie řekl předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý.

Ministerstvo by podle něj pro léčbu nakažených mělo zajistit také antivirový lék. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) ČR očkuje více než ostatní země, lék chce řešit na úrovni celé EU, o jeho nákupu se ale nejedná.

"Většina onemocnění opičími neštovicemi v Česku má lehčí průběh, nicméně v Evropě už jsou hlášena úmrtí. Přestože se virus nezdá být příliš nebezpečný, stále je to příbuzný viru pravých neštovic, a ty nebezpečné byly," uvedl Dlouhý. Podle posledních informací Evropského centra pro prevenci a léčbu nemocí (ECDC) je v Česku evidováno 66 případů. V Evropě jde o zhruba 29.000.

"Světová zdravotnická organizace se shoduje s týmy odborníků, že ta vlna je za námi a klesá," řekl novinářům Válek. Česko tento týden nahlásilo do evropských statistik první úmrtí nakaženého, podle Válka šlo o souběh řady závažných nemocí včetně opičích neštovic. Nemocnice, kde byl hospitalizovaný, uvedla, že se nakazil před několika týdny. Podle Dlouhého ale právě tato infekce vedla k oslabení nemocného a jeho hospitalizaci. V EU je podle Válka šest případů nákazy i u dětí, jeden potvrdili hygienici v Praze.

Česko dostalo ze společného evropského nákupu dávky očkování pro 1400 osob. "My jsme byli v ČR spíš aktivnější, začali jsme očkovat rizikové skupiny proaktivně a jsme v tomto směru napřed proti dalším zemím Evropské unie," uvedl Válek.

Podle rozhodnutí ministerstva je povoleno vakcínu podávat zdravotníkům, kteří o nakažené pečují nebo pracují s infekčním materiálem. Očkováni jsou také lidé, kteří byli s nakaženým v rizikovém kontaktu. Podle primáře Infekční kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Milana Zlámala ale má očkování kontaktů smysl jen čtyři dny po setkání.

Rozšíření na další skupiny s rizikovým chováním, podle lékařů řádově tisíce lidí, se podle Válka neplánuje. "V současné době se opičí neštovice přenáší zejména intimním kontaktem, proto by bylo vhodné očkovat lidi, kteří jsou z tohoto pohledu ve vyšším riziku. Tedy ty, kteří často mění sexuální partnery, mají vícečetné sexuální kontakty a kteří se v tomto ohledu, řekněme, nedrží zpátky," uvedl Dlouhý s tím, že podobně nastavili systém například v USA. Podle něj mají tito lidé, kteří například podstupují pravidelné testy na sexuálně přenosné choroby, sami o očkování zájem.

"U očkování proti opičím neštovicím je skupina, u které výhody převažují, očkovaná. U ostatních rizikových skupin ten benefit není zásadní," doplnil Válek s tím, že při srovnání přínosů a rizik to nepovažuje za smysluplné a rozumné.

Lidi, kteří byli očkovaní před rokem 1980 proti pravým neštovicím, by podle lékařů stačilo přeočkování jednou dávkou. Původní vakcína je sice k dispozici, podávat ji ale možné není, protože nesplňuje současné bezpečností nároky.

Podle Dlouhého by se ČR v rámci předsednictví EU měla zaměřit na to, aby pro evropské nakažené byl dostupný antivirový lék, který podávají v USA. "Nicméně v Česku není dostupný ani registrovaný. Vzhledem k potenciálu viru bych však považoval za vhodné, aby stát začal pracovat na nákupu léku a umožnil jeho použití v léčbě," řekl Dlouhý. Podle Válka se zatím o nákupu léku nejedná, případně by se řešil na celoevropské úrovni podobně jako vakcíny proti této nemoci.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Ordinace nezavřou. Lékaři se s Válkem dohodli

Praktičtí lékaři odvolali plánovaný protest, který měli uskutečnit koncem října. K rozhodnutí došlo poté, co se s ministerstvem zdravotnictví dohodli na úpravě úhradové vyhlášky, jež bude přizpůsobena jejich požadavkům. Informaci v pondělí oznámili zástupci ministerstva i lékařů.

Více souvisejících

lékaři očkování opičí neštovice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy