Lékaři-hygienici mají dostat víc pravomocí, ministerstvo chystá novou vyhlášku

Připravovaná vyhláška dá víc kompetencí lékařům studujícím hygienu a epidemiologii. Pracovat samostatně v určitých oblastech budou moci už po šesti letech studia, takzvaném základním kmeni.

Návrh vyhlášky zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví v systému pro připomínkování. Ve Sněmovně se projednává i návrh zákona exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který má usnadnit získání specializace v těchto oborech lékařům, kteří studovali jiné oblasti medicíny. Obě opatření mají navýšit počty odborníků, kteří v současné době zajišťují zvládání epidemie covidu-19.

Bez odborného dohledu mohou tito lékaři po šestiletém studiu a složení zkoušky například provádět šetření v ohnisku nákazy, stanovit protiepidemická opatření nebo realizovat epidemiologické studie. Budou také moci zhodnotit zdravotní rizika a navrhovat opatření například v oblasti výživy, bezpečnosti potravin, provozu škol a zotavovacích akcí, kvality pitné a užitkové vody nebo vody ke koupání, bezpečnosti na pracovištích nebo ve zdravotnických zařízeních.

Mohou podle návrhu také vyhodnocovat a interpretovat výsledky měření hluku, vibrací, osvětlení, záření nebo mikroklimatických podmínek a jejich vlivu na zdraví. Všechny tyto oblasti spadají zejména do činnosti krajských hygienických stanic.

Vyhláška by měla platit od 1. ledna příštího roku. Navazuje na novelu zákona o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta.

"Nezbytnost navrhované právní úpravy vychází z nutnosti stanovit kompetence lékařům s odbornou způsobilostí, po získání certifikátu o ukončení vzdělání v základním kmeni. Dosavadní právní úprava těmto lékařům žádné kompetence nepřiznávala, určitý výčet činností, které by měl být lékař schopný po ukončení vzdělávání v základním kmeni samostatně vykonávat, byl obsažen ve vzdělávacích programech jednotlivých oborů," píše se v materiálu.

Vláda za začátku listopadu podpořila novelu tohoto zákona, díky které lékaři, kteří budou chtít působit v posudkové službě, v hygienické službě či v epidemiologii, budou moci snáze získat druhou specializaci. Zákon také řeší problém akreditací pracovišť, kde se mohou lékaři učit. Přísnější požadavky zákon chystá pro lékaře ze zahraničí.

Epidemie covidu-19 ukázala na to, že v minulosti byla hygienická služba na okraji zájmu. V roce 2009 přišly krajské hygienické stanice o téměř polovinu svých pracovních míst. V současné době tam pracuje asi 2200 lidí, z toho lékařů asi dvě stovky. Letos v létě vláda schválila posílení KHS o 134 míst. V některých krajích, zejména v Praze a Středočeském, se ale místa nedaří obsadit.

Platy tam jsou podle tabulek pro státní zaměstnance nižší než pro lékaře třeba v nemocnicích. Hygienikům začínají na 22.980 Kč, v nemocnicích na 33.420 Kč. Zájem příliš není ani obor studovat.

Související

Více souvisejících

lékaři Zdravotnictví ministerstvo zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) hygienici

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

Zásah v sídle BIS. Na podatelně se objevila podezřelá zásilka

Záchranné složky zasahovaly ve čtvrtek odpoledne v budově Bezpečnostní informační služby (BIS) kvůli podezřelé zásilce s neznámou látkou na podatelně. Informoval o tom server iDnes.cz. Látku likvidují hasiči ve spolupráci s chemiky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy