Maláčová chce širší testování v domovech důchodců

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce kvůli narůstajícímu počtu nemocných v domovech pro seniory rázně testovat na nákazu novým koronavirem v těchto zařízeních. O situaci bude ve středu znovu jednat prostřednictvím videokonference s hejtmany. Je podle ní třeba najít řešení pro případ, že se o nemocné v domovech nebude mít kdo starat. Uvedla to po jednání vlády.

Spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) se vyslovila pro transparentní evidenci přijatých a spotřebovaných ochranných pomůcek. Stát do nich dosud investoval deset miliard korun.

V případě situace v litoměřickém domově pro seniory, kde je ode dneška potvrzeno 52 pozitivních klientů testovaných na přítomnost COVID-19 ze 72, zatím podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nebylo rozhodnuto, jak o ně bude v nejbližších dnech postaráno.

"Platí, že pokud je možné, aby tam lidi zůstali, tak to je lepší varianta. Případně je možné použít náhradní kapacity," uvedl Vojtěch. Zmínil tak pondělní dohodu vlády s hejtmany, že pro nemocné klienty domovů v případě nutnosti zajistí potřebné zařízení kraje. Ministr zdůraznil, že v každém případě musí být o seniory postaráno.

O možnostech krajů nalézt dodatečné kapacity pro nemocné budou podle Maláčové jednat ve středu zástupci vlády s hejtmany. Stát se s kraji bude muset podle ní domluvit, kdo se o nemocné postará, když budou v karanténě či nemocní i zaměstnanci domovů. Uvedla, že aktivizováni byli studenti sociálních oborů, ale zřejmě to nebude dostatečné. Na Vysočině už v domově důchodců pomáhají hasiči, podle dřívějších slov ministra vnitra a šéfa krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) ani oni ale nebudou stačit. Hamáček proto chce o pomoci jednat s vojáky, nešlo by podle něj ale o zdravotnickou sílu, ale výpomoc.

Vojtěch na tiskové konferenci po dotazu na odpovědnost státu za zajištění ochranných pomůcek v domovech seniorů podotknul, že ze zákona padá povinnost provádět protiepidemiologická opatření na provozovatele domovů. "Není férové svalovat to na nás, snažíme se řešit to cíleně na místě," uvedl s tím, že situace se vyvíjí, vláda přijímá režimová opatření a on věří tomu, že počet domovů s infikovanými klienty nebude razantně narůstat.

Podle Maláčové je třeba nastavit transparentní systém evidence rozdělování ochranných pomůcek na úrovni státu i krajů, ale také jednotlivých institucí. "Přála bych si, aby všechny instituce zveřejňovaly, kolik dostaly a komu kolik daly," uvedla. Schillerová dodala, že stát dosud do ochranných pomůcek investoval víc než deset miliard a "musí už to být cítit".

Asociace poskytovatelů i zdravotnické odbory už začátkem března žádaly pro pracovníky sociálních služeb o ochranné pomůcky. Upozorňovaly na to, že nákaza novým koronavirem nejvíc ohrožuje seniory a případná nemoc COVID-19 u nich má nejzávažnější průběh. Ministerstvo zdravotnictví uvádělo, že nejdřív je potřeba zásobit zdravotníky. Kraje si pak také stěžovaly na to, že dostaly k rozdělení výrazně méně ochranných prostředků, než očekávaly.

Někteří členové vlády minulý pátek oznámili, že do sociálních služeb míří 200.000 respirátorů. O víkendu uvedli, že se rozváží půl milionu pomůcek. Podle šéfa asociace poskytovatelů Jiřího Horeckého sociální služby dostaly ale jen malou část.

Související

Více souvisejících

Jana Maláčová (ČSSD) Domov důchodců důchodci, senioři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy