Měsíc dva to vydržíme, planeta si oddychla. U Jílkové perlil muž s odznakem "chvilkařů"

Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové opět probíral koronavirus. Tématem tentokrát bylo postupné rozvolňování přijatých opatření. Je jeho průběh rozumný, anebo by měl být rychlejší? Mnoho lidí se tak moc bojí infekce, že raději ani nejdu k lékaři, a vůbec raději nevycházejí ven. Mají k tomu ale důvod, anebo se pouze přehnaně bojí?

Na otázky, které se pojí s postupnou liberalizací přijatých vládních opatření, odpovídali Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví (ANO), Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy, lékař a biochemik, Roman Chlíbek, epidemiolog z Klinické skupiny Covid-19, Jaroslav Svoboda, imunolog a internista, Jiří Pinkava, majitel prodejny s elektronikou z Havlovic a Petr Marvan, středoškolský učitel matematiky z Litvínova. 

Moderátorka Jílková zahájila diskuzi dotazem směřovaným na rektora Zimu, který si stěžoval na soustavné strašení národa bez ohledu na fakta a dopady. "Jsme opravdu děšení víc, než je zdrávo?," zeptala se. Ten jí odpověděl, že v začátku vítal vládní nařízení, ale že virus se momentálně nachází pod kontrolou. Počet nakažených neroste geometrickou řadou. Dále se víc testuje. Kromě toho je české zdravotnictví v mnohem lepší kondici než italské, britské nebo americké. Lidé navíc neumírají jenom na koronavirus. Přijde mu přehnané strašení lidí, kteří se shlukovali v hobbymarketech, nebo jezdili na kole bez roušky. 

"Důležitá jsou čísla hospitalizovaných. Nelíbí se mi, jak se počty zveličují. 90 % má průběh lehčí chřipky," citovala Jílková ředitele Fakultní nemocnice v Motole Ludvíka v reakci na ministra Vojtěcha, který obhajoval přijaté restrikce, s nimiž ostatně nemá Zima problém. Vojtěch jí na to odpověděl, že jsme situaci skutečně zvládli, ale že tomu nemusí při rychlém rozvolnění být za týden nebo za dva, a proto ho vláda rozfázovala do několika vln. Zima si nicméně stál za svým, že jednak bychom se měli naučit s koronavirem žít, a že beztak jenom velmi málo nemocných zemřelo na něj. Jiní měli velmi vážná jiná onemocnění. Rovněž se mu nelíbí, když se lidé bojí jít k lékaři, aby se nenakazili. 

Covid-19 není mor, ani ebola! 

Jílková mu dala zapravdu, že Covid-19 rozhodně není smrtelná nemoc, ač si řada lidí myslí, že je to novodobý mor nebo ebola. Epidemiolog Chlíbek konstatoval, že sice existují zcela zdraví lidé, kteří zemřeli na koronavirus, ale že se jedná o jednotky případů. Nicméně ve srovnání s běžnou chřipkou má tohle onemocnění těžký průběh. Imunolog Svoboda vysvětlil, že se Covid-19 ve srovnání se SARS a MERS hůře lokalizuje, protože spousta nakažených nevykazuje žádné symptomy, navíc jsou kolikrát testováni negativně, ač jsou infekční. Rovněž konstatoval, že bychom se měli věnovat i sekundárním dopadům všeho toho strašení, zejména politickým, ekonomickým a jiným. Přitom se koronavirus u drtivé většiny pacientů chová jako chřipka. Rizikovost navíc není daná věkem, nýbrž zdravotním stavem.

Jílková potom odcitovala dotazy z řad veřejnosti, která kvůli opatřením se nemohla osobně dostavit do studia. Spousta lidí, a to i mladých, se bojí vůbec vyjít ven. Děti a dospívající žijí ve strachu, nesmějí ani na krok, natož do MHD. Sociální deprivace a různé fobie z onemocnění pak mohou mít za následek, že někteří z nás skončí na antidepresivech. Vojtěch je proto ubezpečil, že stačí jenom dodržovat odstupy, dezinfikovat si ruce a nosit roušku. Seniory ubezpečil, že když se nakazí, tak to rozhodně neznamená okamžitou smrt. 

Marvan k tomu řekl, že by se lidem neměly podávat zkreslené informace. Pokud jde například o Itálii, tak by nebylo špatné kromě počtu úmrtí udávat i další fakta jako například, že většina Italů je staršího věku, anebo že jich je 60 milionů. Navíc miliony lidí umírají třeba na autohavárie. Dále bychom se měli začít věnovat ekonomice. "Nedovedu si představit, jak dopadne během letošní sezóny Řecko, když nenaplní hotely! To samé Itálie, Španělsko," dopověděl. Švédsko, které navíc nepřijalo v podstatě žádná omezení, je na tom podle něj dobře. To rozporoval Chlíbek, který řekl, že lékaři namísto novinářů poskytují lidem objektivní fakta, a že Švédsko je na tom ve srovnání s Českem podstatně hůře. 

"Nebojte se chodit k lékaři!," apeloval Zima

S tím nesouhlasil Zima, který řekl, že on a spousta dalších lékařů doporučují lidem, aby v případě obtíží chodili do ordinací. Ostatně už i resort zdravotnictví dal pokyn k otevření nemocnic a ambulancí. Nejvíc mu vadí strašení lidí ze strany politiků. Jílková mu dala zapravdu a opět zastupovala občany dotazy na Vojtěcha, jak dlouho lze v tomhle systému pokračovat, když se odkládají různé zákroky, včetně onkologických. "Budou umírat lidé v důsledku zanedbané péče v souvislosti s Covid-19?!," ptala se. Bylo jí odpovězeno, že se v první fázi vůbec nevědělo, jak se situace dál vyvine, a že v zemích jako je například Nizozemsko, Belgie, Francie nebo Velká Británie jsou totálně zahlcené JIP. Pokud jde o akutní péči, tak její odložení bylo v rozporu s vládními nařízeními.

Na to zareagovala Jílková argumentem, že spousta nemocnic tak ale činila. Chlíbek vysvětil, že je potřeba umět rozlišit mezi smrtností a úmrtnosti. Koronavirus má ve srovnání s chřipkou větší smrtnost, tzn. že víc lidí na něj zemře. Dále vůbec nemůžeme předvídat, jak se bude virus chovat. Zima byl ale stále za střízlivější přístup. "V Itálii zemřelo za tři měsíce v roce 2018 180 tisíc lidí, kdežto letos na koronavir 20 tisíc lidí. Navíc se běžně umírá i na jiné nemoci," apeloval na zdravý selský rozum. Pinkava, který se dostal ke slovu, si postěžoval, že se spousta lidí, včetně jeho manželky kadeřnice, bojí rizika případné nákazy svých starších členů rodiny. 

Vzápětí se začal dohadovat s Jílkovou o uvolňování zákazů. On sám by byl klidně pro setrávání v karanténě, popřípadě velmi opatrné uvolňování, až do vakcíny, která ale může být až za rok. Svoboda posléze konstatoval, že kolektivní imunita, o níž se hodně spekuluje, rozhodně není mýtem. Když jsou ale lidé ve strachu, tak se jim akorát zhoršuje zdravotní stav. Kritikou nešetřil na adresu Číny. Diskuze se pak stočila k zavření hranic. Někteří lidé je vnímají jako návrat do minulého režimu, jen bez ostnatého drátu.

Je legitimní zavírat hranice?

Vojtěch dále apeloval na opatrnost a argumentoval, že podobná opatření přijaly i vyspělé západní demokracie. Hranice rozhodně nebudou zavřené dva roky, ač tento názor padl, ale není platný. "My spolu s Rakouskem a Dánskem patříme mezi první země, které si mohou dovolit začít slevovat," neztrácel optimismus. Marvan apeloval na Vojtěcha, aby to nechával víc na osobní zodpovědnosti lidí. "Kdo se bojí, ať nevycestuje, a kdo nikoliv, tak ať činí, a to klidně i s testováním a karanténou. Navíc ten virus je rozšířený po celém světě a jedno, zda se nakazím doma, či Německu nebo Ekvádoru," dopověděl. 

Zima pak v blížícím se konci prosil Vojtěcha, aby to opravdu nechával víc na lidech, kteří za poslední dobu projevili nesmírný smysl pro disciplinovanost a solidaritu. Málokdy se stává, že by byl někdo mimo svůj domov bez roušky. Vyjádřil pochopení k uzavření hranic, ale nyní by se mělo opravdu i v tomto směru začít uvolňovat, třeba pokud jde o Slovensko, kde je situace pod kontrolou.

Pinkava následně pěl chválou jak na Slováky, tak i Poláky, kde jsou opatření ještě přísnější. "Lidé nemohou ani do přírody, nesmějí vycházet, a děti do 18 let mohou ven jen s rodiči. Proč to ještě měsíc nebo dva nevydržet? Obejdeme se i bez cestování a zbytečností. Planeta si oddychla," říkal. Jílková ještě Vojtěchovi interpretovala problémy seniorů v LDN a Domovech důchodců, kterým nestačí telefonování, ale chtějí se vidět s rodinou. "Neumřou potom nikoliv na koronavirus, nýbrž na stesk?!," ptala se.

I Pinkava jí dal za pravdu, že třeba umírající pacienti by měli mít právo na návštěvy. Pak se ještě také mluvilo o rouškách. Lidé se často dusí vlastními bakteriemi a vydýchaným oxidem uhličitým a nemohou dýchat. Vojtěch konstatoval, že to má i negativní účinky, ale že i podle WHO to má svůj smysl z hlediska prevence. Apeloval rovněž na zdravý selský rozum. Bohužel jsou známy případy, kdy byl někdo udán, že vynáší odpadky, ač nikde ani nikdo, že je nemá zakrytá ústa a nos. Jílková oznámila konec a téma přespříštího týdne, jímž bude dopad koronaviru na kulturu. 

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo epidemie Zdravotnictví Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

včera

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

včera

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy