Ministerstvo zdravotnictví s účinností od středy 18. listopadu mírně upravilo své opatření o nošení roušek kvůli epidemii covidu-19. Vyplývá to z výsledků jednání vlády uveřejněných na webu Strakovy akademie. Nová úprava nahrazuje opatření, které kvůli nedostatečnému odůvodnění minulý týden k 21. listopadu zrušil soud. Účinnost nové má skončit zatím o půlnoci z pátku na sobotu, kdy končí nouzový stav.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes po jednání vlády novinářům řekl, že kabinet dal dnes stávající opatření do souladu s novým epidemickým systémem PES. Hlavní změny se podle něj týkaly návratu žáků první a druhé třídy základních škol a speciálních škol, který se plánuje na středu.
Opatření nadále obsahuje povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách, veřejné dopravě či venku v zastavěném území obce. Nově zahrnuje například ustanovení, že ve výjimečných případech, kdy je nezbytné, aby žák nebo student při výuce viděl na ústa učitele, smí učitel použít ochranný štít. "A to za podmínky, že dodržuje vzdálenost alespoň dva metry od žáků nebo studentů," stojí v nové verzi opatření.
Od středy podle dnes schváleného dokumentu pozbude platnosti ministerské opatření, které v pátek zrušil městský soud. V rozsudku uvedl, že resort dostatečně nepodložil argumenty, proč svá nařízení zpřísnil. Odůvodnění ministerstvo pouze převzalo z předchozích opatření, kritizoval soud. Resortu dal čas k nápravě do soboty 21. listopadu, k tomuto datu opatření zrušil. Ministerstvo v pátek uvedlo, že učiní potřebné kroky, aby opatření platilo i dále. Zvažuje také podání kasační stížnosti.
Blatný dnes na dotaz ČTK řekl, že právní odbor ministerstva zdravotnictví dokončuje argumentaci k rozhodnutí soudu. "Věřím, že soud bude touto argumentací uspokojen a že nebude potřeba měnit nařízení, které je dosud v platnosti," uvedl.
Novou verzi opatření včetně širší argumentace ministerstvo pravděpodobně vydá, pokud Sněmovna ve čtvrtek vyhoví žádosti vlády o další prodloužení nouzového stavu v Česku. Kabinet žádá, aby mohl trvat až do 20. prosince. Nyní má skončit do 20. listopadu. Právě do konce nouzového stavu je nastavena i platnost dnes vydaného opatření.
Na svatby, pohřby a bohoslužby smí od středy 15 osob
Svateb, pohřbů či bohoslužeb se od středy 18. listopadu smí účastnit 15 lidí místo deseti. Vyplývá to z úpravy opatření omezujícího volný pohyb v Česku, kterou dnes schválila vláda. Kabinet dokument upravil tak, aby odpovídal opatřením podle rizikového skóre protiepidemického systému PES. Výjimka ze zákazu volného pohybu bude nově platit i pro sportování na venkovních sportovištích.
Podle dosavadních opatření proti šíření koronaviru se hromadných akcí ve vnitřních prostorech včetně svateb a pohřbů může zúčastnit deset lidí. Nové opatření, jehož trvání je zatím nastavené do ukončení nouzového stavu 20. listopadu, v souladu s pátým stupněm tabulky PES mění tento počet na 15.
V současnosti v ČR platí opatření pro pátý, tedy nejhorší stupeň. Pokud číslo zůstane pod hodnotou 75 do středy, navrhne ministerstvo vládě zmírnění opatření. Mohlo by platit zřejmě od příštího pondělí. Aktuálně je v Česku rizikové skóre na hodnotě 70 ze 100. Ve čtvrtém stupni by na svatby, pohřby či bohoslužby smělo 20 lidí. V dalších stupních pak 30, 50 a v nejlepším prvním stupni 100 osob.
Kabinet do krizového opatření nově zařadil také další výjimku ze zákazu volného pobytu osob přes den. K výjimce pro cestu za účelem pobytu v přírodě či parku doplnil možnost volného pohybu za účelem sportování na venkovních sportovištích. Další výjimky se týkají mimo jiné cest do práce, za rodinou, blízkými či k lékaři.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé
Japonsko po třech letech zrušilo nařízení o nošení roušek
Roušky a respirátory , pohřebnictví , studenti , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Svatby
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 25 minutami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 32 minutami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 57 minutami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 1 hodinou
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 2 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 2 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 2 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 4 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 4 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
před 5 hodinami
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
včera
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
včera
Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší
včera
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
včera
Bláznivé počasí očima meteorologů. Na konci týdne přijde další zvrat
včera
Princ Harry na tetovacím křesle. Nové video má své vysvětlení
včera
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
včera
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
včera
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
včera
Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?
Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.
Zdroj: Libor Novák