Nemocnice mají zaměstnance v karanténě, pomáhá armáda i policie

Nemocnice v Jihomoravském kraji mají stovky zaměstnanců v karanténě kvůli nemoci covid-19 nebo možné nákaze po setkání s pozitivním člověkem. S personálním výpadkem jim pomáhají dobrovolníci z řad policistů, vojáků, ale také studenti. ČTK to zjistila od mluvčích nemocnic.

Fakultní nemocnice Brno s 6000 pracovníků má k dnešku 207 zaměstnanců v domácí karanténě a 47 v pracovní karanténě. "Některá oddělení bojují s covidem od jara a je to pro zaměstnance velká zátěž. Těžké je to i pro ostatní personál, který musí odvádět práci za lidi v karanténě nebo za ty, kteří se starají o covidové pacienty," uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

pic.twitter.com/NRKqOsp5PD

— FN Brno (@FNBrno) January 7, 2021

Nemocnici pomáhají dobrovolníci. "Aktuálně máme 18 policistů jako dobrovolníky, kteří jsou uvolnění z práce. Osm jezdí jako řidiči sanitek, deset je v administrativě. Sedm hasičů nám zase pomáhá na stěrových místech a 15 vojáků z Vyškova je na covidových jednotkách," uvedla Plachá. Pomáhají i desítky studentů, nemocnice požádala také o 40 středoškoláků a 30 studentů vyšších odborných škol zdravotnických oborů, kterým povinnost pomáhat nemocnicím stanovuje nařízení hejtmana.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má 99 nemocných zaměstnanců a 30 lidí v karanténě. "Personálně nám pomáhá například armáda. Od půlky prosince máme deset příslušníků armády. Nabídka od dobrovolníků je stále značná, nicméně je potřeba spíše odborný personál," uvedl Jiří Erlebach z tiskového oddělení nemocnice. Ve svatoanenské nemocnici pracuje 3500 zaměstnanců včetně pracovníků Mezinárodního centra klinického výzkumu, které pod nemocnici spadá.

Dvacítka zaměstnanců chybí v Nemocnici Znojmo. "Tři jsou v karanténě a 15 má covid-19. Velkou pomocí jsou pro nás pedagogové a studenti ze znojemské zdravotní školy. Během týdne se jich vystřídá asi 60 a někteří chodí vypomáhat i o víkendu," uvedla Petra Veselá, mluvčí nemocnice, která má asi tisíc zaměstnanců. Pomáhají i bývalí zaměstnanci v důchodu.

Množství personálu nakaženého covidem-19 se v pražských nemocnicích na většině míst zvýšilo. Nemocnice však zatím nepociťují nedostatek personálu. 

Více zaměstnanců nakažených covidem-19 je nyní ve Fakultní nemocnici v Motole. Aktuálně je v izolaci 383 z téměř 6000 zaměstnanců. V polovině prosince 2020 jich byla zhruba polovina, vyplývá z údajů zveřejněných na twitteru nemocnice. Zvýšilo se i množství hospitalizovaných osob, u nichž byla potvrzená nákaza novým koronavirem. Zatímco poslední dny loňského roku bylo nakažených v nemocnici 86, ve středu 6. ledna jich bylo 119 a z toho 36 z nich bylo v těžkém stavu. Na umělou plicní ventilaci bylo ve středu připojeno 15 lidí, přístroje ECMO, které zajišťují nejvážněji nemocným mimotělní okysličování krve, byly obsazeny dvěma pacienty.

V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze je podle mluvčí Jitky Zinke 90 zaměstnanců s onemocněním covid-19, z toho je 70 zdravotníků.

Fakultní Thomayerova nemocnice podle svého mluvčího Petra Sulka eviduje zhruba 110 zdravotníků v domácí izolaci z důvodu nemoci covid-19. Nakažených koronavirem je asi 130 pacientů, 14 nemocných se léčí na JIP a ARO.

Podobný počet nakažených pacientů eviduje Fakultní nemocnice Bulovka. Covid pozitivních je na Bulovce hospitalizováno 139, ve vážném stavu je 17 pacientů, sdělila mluvčí nemocnice Simona Krautová. Stovka pacientů s potvrzenou nákazou koronavirem se v nemocnici léčila i na konci prosince loňského roku, na začátku prosince přitom nakažených pacientů nebylo více než 50, vyplývá z grafu zveřejněného na twitteru nemocnice. "Počet nakažených pacientů teď za poslední dny klesl. Co se nemocnosti personálu týče, tak ta nám nyní nedělá žádné problémy, " doplnila Krautová.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice Zdravotnictví FN Brno Brno Jihomoravský kraj Praha

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 33 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy