Nemocnice mají zaměstnance v karanténě, pomáhá armáda i policie

Nemocnice v Jihomoravském kraji mají stovky zaměstnanců v karanténě kvůli nemoci covid-19 nebo možné nákaze po setkání s pozitivním člověkem. S personálním výpadkem jim pomáhají dobrovolníci z řad policistů, vojáků, ale také studenti. ČTK to zjistila od mluvčích nemocnic.

Fakultní nemocnice Brno s 6000 pracovníků má k dnešku 207 zaměstnanců v domácí karanténě a 47 v pracovní karanténě. "Některá oddělení bojují s covidem od jara a je to pro zaměstnance velká zátěž. Těžké je to i pro ostatní personál, který musí odvádět práci za lidi v karanténě nebo za ty, kteří se starají o covidové pacienty," uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

pic.twitter.com/NRKqOsp5PD

— FN Brno (@FNBrno) January 7, 2021

Nemocnici pomáhají dobrovolníci. "Aktuálně máme 18 policistů jako dobrovolníky, kteří jsou uvolnění z práce. Osm jezdí jako řidiči sanitek, deset je v administrativě. Sedm hasičů nám zase pomáhá na stěrových místech a 15 vojáků z Vyškova je na covidových jednotkách," uvedla Plachá. Pomáhají i desítky studentů, nemocnice požádala také o 40 středoškoláků a 30 studentů vyšších odborných škol zdravotnických oborů, kterým povinnost pomáhat nemocnicím stanovuje nařízení hejtmana.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má 99 nemocných zaměstnanců a 30 lidí v karanténě. "Personálně nám pomáhá například armáda. Od půlky prosince máme deset příslušníků armády. Nabídka od dobrovolníků je stále značná, nicméně je potřeba spíše odborný personál," uvedl Jiří Erlebach z tiskového oddělení nemocnice. Ve svatoanenské nemocnici pracuje 3500 zaměstnanců včetně pracovníků Mezinárodního centra klinického výzkumu, které pod nemocnici spadá.

Dvacítka zaměstnanců chybí v Nemocnici Znojmo. "Tři jsou v karanténě a 15 má covid-19. Velkou pomocí jsou pro nás pedagogové a studenti ze znojemské zdravotní školy. Během týdne se jich vystřídá asi 60 a někteří chodí vypomáhat i o víkendu," uvedla Petra Veselá, mluvčí nemocnice, která má asi tisíc zaměstnanců. Pomáhají i bývalí zaměstnanci v důchodu.

Množství personálu nakaženého covidem-19 se v pražských nemocnicích na většině míst zvýšilo. Nemocnice však zatím nepociťují nedostatek personálu. 

Více zaměstnanců nakažených covidem-19 je nyní ve Fakultní nemocnici v Motole. Aktuálně je v izolaci 383 z téměř 6000 zaměstnanců. V polovině prosince 2020 jich byla zhruba polovina, vyplývá z údajů zveřejněných na twitteru nemocnice. Zvýšilo se i množství hospitalizovaných osob, u nichž byla potvrzená nákaza novým koronavirem. Zatímco poslední dny loňského roku bylo nakažených v nemocnici 86, ve středu 6. ledna jich bylo 119 a z toho 36 z nich bylo v těžkém stavu. Na umělou plicní ventilaci bylo ve středu připojeno 15 lidí, přístroje ECMO, které zajišťují nejvážněji nemocným mimotělní okysličování krve, byly obsazeny dvěma pacienty.

V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze je podle mluvčí Jitky Zinke 90 zaměstnanců s onemocněním covid-19, z toho je 70 zdravotníků.

Fakultní Thomayerova nemocnice podle svého mluvčího Petra Sulka eviduje zhruba 110 zdravotníků v domácí izolaci z důvodu nemoci covid-19. Nakažených koronavirem je asi 130 pacientů, 14 nemocných se léčí na JIP a ARO.

Podobný počet nakažených pacientů eviduje Fakultní nemocnice Bulovka. Covid pozitivních je na Bulovce hospitalizováno 139, ve vážném stavu je 17 pacientů, sdělila mluvčí nemocnice Simona Krautová. Stovka pacientů s potvrzenou nákazou koronavirem se v nemocnici léčila i na konci prosince loňského roku, na začátku prosince přitom nakažených pacientů nebylo více než 50, vyplývá z grafu zveřejněného na twitteru nemocnice. "Počet nakažených pacientů teď za poslední dny klesl. Co se nemocnosti personálu týče, tak ta nám nyní nedělá žádné problémy, " doplnila Krautová.

Související

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice Zdravotnictví FN Brno Brno Jihomoravský kraj Praha

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump couvá. Nová cla zatím neoznámí

Nastupující administrativa Donalda Trumpa podle BBC potvrdila zprávy Wall Street Journalu, že nový prezident sice vydá memorandum, kterým pověří federální úřady, aby přezkoumaly obchodní politiky, ale dnes nebudou oznámeny žádné nové cla. Tento krok naznačuje opatrný přístup k obchodní agendě, přestože jde o jednu z hlavních oblastí Trumpovy kampaně.

před 4 hodinami

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princi Harrymu začne soud s bulvárem. Bude to začátek konce, píše BBC

Velká právní bitva prince Harryho začne již zítra, pokud se nestane něco naprosto nečekaného, píše britská BBC krátce před začátkem procesu mezi mladším synem krále Karla III. a mediálním domem News Group Newspapers, který zastřešuje deník The Sun. Výsledek soudu může mít nedozírné dopady na obě strany sporu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

The Guardian: Trump je hrozbou. Evropa musí rázně reagovat

Jak by měla Evropa reagovat na hrozby Donalda Trumpa, které mohou destabilizovat globální ekonomiku? Země brzy budou muset přijmout postoj k novým hrozbám, které Trump přináší v oblasti obchodní politiky. I když přechod od volného obchodu s sebou nese rizika, nabízí také hodnotnou příležitost přehodnotit naše zastaralé mezinárodní ekonomické vztahy – pokud dokážeme využít výjimečnost tohoto momentu, píše The Guardian.

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina otevřela proti Rusku další frontu. Trumpa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na strategii diplomatického lichocení ve snaze získat podporu Donalda Trumpa, který byl znovu zvolen prezidentem Spojených států. Tato taktika, jež není v mezinárodních vztazích neobvyklá, má pro Ukrajinu zásadní význam, neboť země čelí dlouhodobé válce s Ruskem a její schopnost získat americkou podporu zůstává klíčová.

Aktualizováno před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Válka na Ukrajině se může pro USA stát druhým Vietnamem. Jak podle Bannona Trump zareaguje?

Steve Bannon, bývalý hlavní stratég Donalda Trumpa, vyjádřil obavy, že by zapojení USA do války na Ukrajině mohlo skončit obdobně, jako když Richard Nixon převzal odpovědnost za válku ve Vietnamu, což by mohlo být politicky i strategicky osudové. V rozhovoru pro Politico Bannon varoval, že Trump riskuje, že se nechá vtáhnout do konfliktu, pokud neukončí americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Podle Bannona hrozí, že spojenectví amerického obranného průmyslu, evropských partnerů a některých vlivných osobností z Trumpova okolí zabrání rychlému ukončení války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy