Nemocnice musí vyčlenit prostor pro prvotní třídění pacientů, nařídil Vojtěch

Všechny nemocnice, které poskytují akutní lůžkovou péči, musí zřídit prostor pro třídění pacientů a vytvořit metodiku, jak v nich identifikovat lidi s COVID-19. Vyplývá to z opatření, které na webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl dnes po jednání vlády novinářům, že kabinet nařízení schválil.

Už dříve ministerstvo zdravotnictví nařídilo nemocnicím zřídit vyhrazená lůžka pro pacienty s COVID-19 a nemocnicím následné péče zakázalo přijímat do péče nové pacienty.

"S ohledem na situaci v Itálii a ve Španělsku se ukazuje, že příprava nemocnic je klíčová," řekl ministr. Resort podle něj spolupracuje i s kraji, které by měly mít své koordinátory a metodiku.

Nemocnice také vyčlení prostory pro poskytování péče pacientům s podezřením na onemocnění, nebo již s probíhajícím onemocněním koronaviru. Každá nemocnice taktéž zřídí dispečink, aby mohla řídit své zásoby, potřebu a přidělování ochranných pomůcek. Musí mít maximální přehled.

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) March 26, 2020

Nemocnicím v dokumentu nařizuje "uvnitř zdravotnického zařízení vyčlenit na vstupu do zdravotnického zařízení, nebo na jiném vhodném místě, prostor pro provedení třídění všech pacientů vstupujících do zdravotnického zařízení, včetně pacientů předávaných zdravotnickou záchrannou službou". Musí také zpracovat metodiku zaměřenou na identifikaci pacientů s podezřením na nákazu novým typem koronaviru a podle ní začít na vyčleněném místě pacienty třídit.

Například v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) před deseti dny postavili před vstupem do budovy stan, kde všem vstupujícím včetně zaměstnanců měří teplotu. Zakázané jsou tu i návštěvy a provoz je omezený na akutní výkony a vyšetření.

Nová opatření v IKEM v souvislosti s výskytem COVID 19 v ČR:Před hl. vchodem jsme zřídili kontrolovaný vstup (viz foto), kde se všichni musí podrobit screeningu. Omezujeme plánované výkony, ale transplantační i kardiovaskulární program pokračuje.Více: https://t.co/eWaJaNBGEQ pic.twitter.com/y54bHlVuyS

— IKEM (@ikemcz) March 16, 2020

Fakultní nemocnice v Motole, Nemocnice na Homolce a Ústřední vojenská nemocnice testují každého přijatého pacienta na COVID-19, bez výsledku ho lékaři neoperují, pokud to není neodkladné.

O každém nakaženém musí nemocnice udělat záznam do informačního systému, uvedlo ministerstvo na webu. "Současně musí poskytovatelé zdravotních služeb akutní lůžkové péče stejným způsobem do jedné hodiny od výskytu každé z následujících událostí oznámit, že přijali do péče pacienta s onemocněním koronavirem, který je v těžkém stavu, nebo jehož zdravotní stav vyžaduje použití podpory dýchacích funkcí či použití extrakorporální membránové oxygenace (ECMO)," uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Nemocnice musí také zřídit "dispečink" osobních ochranných pomůcek za účelem centrální evidence stavu jejich zásob, plánování jejich potřeby a jejich přidělování. Ministerstvo tak chce mít přehled, kterým nemocnicím je třeba pomůcky dodávat. "Situace se za poslední dny výrazně zlepšila, ale je nutné mít maximální přehled, aby se s pomůckami nakládalo co možná nejefektivněji," řekl ministr. Před začátkem dodávek, které nyní vozí letadla z Číny, měly nemocnice zásoby ochranných pomůcek jako jsou respirátory, roušky, rukavice nebo dezinfekce, řádově na několik dní.

Podle posledních zveřejněných údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky z roku 2018 je v Česku 194 nemocnic akutní a následné péče. Z celkových 60.328 lůžek je akutní péče poskytovaná na zhruba 48.000 lůžkách. Na 10.000 obyvatel ČR tak je necelých 57 lůžek akutní a následné péče. Kraje zřizují asi 38 procent lůžek, města necelých osm procent. Ve státem řízených nemocnicích pracuje asi 20 procent z celkem zhruba 50.000 lékařů a zubařů a téměř 25 procent nelékařských zdravotníků. Dalších 20 procent lékařů a 29 procent zdravotníků pracuje v krajských nemocnicích.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legislativní změny, které odcházející ministr Adam Vojtěch (za ANO) plánoval. Za úspěch považuje například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví, které vstupují v platnost od ledna. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. V pátek předá resort zdravotnictví představiteli nové vlády koalic Spolu a PirSTAN Vlastimilu Válkovi z TOP 09.
Adam Vojtěch (ANO)

Vláda dala zelenou očkování proti covidu u zubařů a lékárníků

Vláda v demisi dnes schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Schválit ji musí Parlament, vláda bude považovat projednání ve zrychleném režimu. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Více souvisejících

Adam Vojtěch (ANO) Zdravotnictví nemocnice Nemocnice IKEM Ústřední vojenská nemocnice Praha nemocnice Motol Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy