Pacientů s rakovinou za dva roky přibylo o 2,5 procenta

Počty nemocných rakovinou podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), jejímiž klienty je zhruba 60 procent české populace, za dva roky přibylo o 2,5 procenta. Loni se jich léčilo přes 317.000, nejčastěji s nádorem kůže nebo prsu. Nejvíc přibývalo rakoviny kůže, která je vůbec nejčastější, a mužských pohlavních orgánů, vyplývá z informací pojišťovny.

Dnes se v ČR připomíná Český den proti rakovině. Obvykle chodí po ulicích dobrovolníci prodávající žluté květy měsíčku lékařského, letos byla charitativní sbírka kvůli epidemii covidu-19 přeložena na 30. září. Lidé mohou Lize proti rakovině přispět online nebo dárcovskou SMS.

Nejčastějšími diagnózami u pojištěnců VZP byla rakovina kůže, rakovina prsu, nádory mužských pohlavních orgánů a rakovina trávicího traktu. U nich s výjimkou rakoviny trávicího traktu, tedy střev nebo konečníku, také nejvíce nemocných přibylo jak absolutně, tak proti dřívějšímu počtu nemocných. Ubývalo případů rakoviny ženských pohlavních orgánů nebo rakoviny plic.

U nádorů trávicího traktu bylo pacientů o čtyři procenta méně než v roce 2017. Počet nových případů i úmrtnost se daří od roku 2010 snižovat. Podle odborníků je to díky pravidelnému vyšetřování lidí nad 50 let, které bylo v Česku zavedeno téměř před 20 lety. Přesto rakovině tlustého střeva podléhá v ČR kolem 2000 lidí ročně a rakovině konečníku asi tisícovka.

Celkem za léčbu nemocných zaplatila VZP loni přes 14,5 miliardy korun, nejnákladnější byla léčba nádorů mízní, krvetvorné a příbuzné tkáně. Těch mezi roky 2017 a 2019 navíc o pět procent přibylo. "Mezi lety 2018 a 2019 došlo k nepatrnému poklesu nákladů na léčbu rakoviny i přesto, že počet nemocných pacientů vzrostl. Bylo to způsobeno mírným poklesem cen některých léčivých přípravků," uvedl v tiskové zprávě mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Značnou část nákladů na léčbu rakoviny tvoří moderní léky. Tato léčba je velmi drahá, proto ji nemohou předepisovat všechny nemocnice, ale jen centra specializovaná na konkrétní nemoc. Takzvané centrové léky loni stály veřejné zdravotní pojištění téměř 17 miliard korun, celkem mělo zdravotnictví k dispozici asi 300 miliard korun.

Ročně rakovině podlehne 27.000 lidí, zhruba 90.000 má nově diagnostikovaný nádor. Letošní ročník Českého dne proti rakovině je zaměřen na nádorové onemocnění ledvin a močového měchýře a na prevenci. Nádory močového měchýře jsou šestou nejčastější rakovinou mužů a třináctou u žen.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři VZP rakovina

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Británie chce zastavit migraci, uprchlíky začne odvážet ze země. Sunak oznámil kdy

Podle britského premiéra Rishiho Sunaka by měla první letadla s migranty odletět z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů, a od léta by měly být tyto lety pravidelné. Sunak to dnes oznámil během rozhovoru s médii během své cesty do Spojených států a Kanady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy