Pafko: Když půjdou lékaři do důchodu, nemocnice budou mít problém

Kdyby lékaři, kteří jsou v seniorském věku, odešli do důchodu, zdravotnictví by podle chirurga Pavla Pafka mělo velké problémy. Mladé, zejména muže, medicína už tolik neláká, protože práce, hlavně přesčasová, není náležitě ohodnocená, řekl v rozhovoru s ČTK lékař, který 3. července oslaví osmdesáté narozeniny. Jako riziková skupina v době epidemie nového koronaviru měsíc na doporučení kolegů do nemocnice nechodil. Měl tak víc času na své oblíbené sporty a přírodu.

"Kdyby opravdu byla hranice pro odchod lékaře do důchodu 65 let, měla by nemocniční medicína velké personální problémy, pokud by se rovnou nezhroutila. A nejenom nemocniční," řekl. Medicínu podle něj člověk může dělat, "dokud nepadne", věk není rozhodující. Jen v jeho oboru chirurgie je to složitější, protože jsou potřeba i fyzické předpoklady. Starší jsou ale i pacienti, devadesátníci byli v začátcích jeho kariéry spíš výjimkou, a dnes se běžně operují.

Kdy má člověk odejít do důchodu, je podle Pafka složitá otázka. "Každý má být soudný a uvědomit si to. Okolí vám to naznačí a rozumný člověk poděkuje a netrpí hořkostí," uvedl. Sám předal vedení III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole před deseti lety. "Byl to připravovaný proces, věděl jsem, kdo přijde po mně," řekl. Nové vedení podle něj kliniku dál posunulo. "Je to jako v rodině. Děti buď majetek, který nashromáždili rodiče, 'rozfrcají' nebo ho rozmnoží. A klinika je ten druhý případ," dodal lékař, který provedl stovku transplantací plic.

Současná společnost je podle něj víc zaměřená na výkon, než když do práce nastupoval on. "Mladí lidé se víc dívají na peníze. Uvědomují si, že medicína nepatří mezi zaměstnání, kde se dají vydělat velké peníze," řekl a poukázal na to, že mezi stovkou nejbohatších Čechů není ani jeden lékař.

Na druhou stranu si podle něj mladí uvědomují, že stejně důležitý je volný čas. "Každý začíná po skončení školy v nemocnici. To jsou roky, kdy musí mít noční služby, neděle, svátky. Velmi pečlivě zvažují, že peníze, které si vydělají, nekompenzují dobu přesčasové práce," dodal. To je podle něj jedním z důvodů, proč je v současné době na lékařských fakultách jen třetina mužů a dvě třetiny žen.

Lidé jsou podle něj často nespokojení, protože sebe i okolí srovnávají s ideálem. Platí to podle něj i pro to, jak Česko zvládlo epidemii nemoci covid-19. Lidem, kteří opatření řídili, je podle něj třeba poděkovat, ne kritizovat, co se mohlo udělat jinak. "Ti, kdo kritizují, by se měli zamyslet, co by v té situaci udělali sami. A nesrovnávat s ideálním stavem," dodal.

Pafko je mezi padesátkou odborníků v iniciativě Síť na ochranu demokracie. "Myslím si, že demokratickou zemí jsme, ale je potřeba ji hlídat. Musíme respektovat většinu, která volby vyhrála, ale to neznamená nekritizovat a neupozorňovat na věci, které podle mě nejsou správné," uvedl.

Samotného ho politika nelákala, přestože nabídku na kandidaturu do Senátu dostal. "Naučil jsem se profesi, kterou můžu být ostatním lidem prospěšný a je to konkrétní pomoc. Z mého pohledu je to v poslaneckých nebo senátních lavicích málo konkrétní. Proto jsem se dal na chirurgii, mám rád konkrétno a chci vidět výsledky v krátké době," dodal.

Související

Více souvisejících

Pavel Pafko Zdravotnictví nemocnice lékaři

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy