Koronavirová pandemie výrazně utlumila screening rakoviny střev v České republice. Loni přišlo na testy na skryté (okultní) krvácení do stolice o 17 % lidí méně než v roce 2019 a na screeningovou kolonoskopii o 12 % než v roce před pandemií. Gastroenterologové se shodují, že utlumení screeningu není dobré, protože snižuje možnost najít a endoskopicky léčit přednádorové léze a nádory v časném stadiu. Obávají se tak nárůstu úmrtí na tento typ rakoviny v dalších letech. Zahraniční studie využívající mikrosimulační modelování to dokonce už nyní naznačují. O tématu budou specialisté na trávicí trakt diskutovat na 7. kongresu České gastroenterologické společnosti ČLS JEP, který startuje v online podobě 10. listopadu.
„Pandemie covidu-19 významně ovlivnila screening kolorektálního karcinomu, zejména na svém počátku, v březnu a v dubnu loňského roku. V té době byla neakutní lékařská péče nejvíce utlumena. Vzhledem k rychlému nástupu pandemie, nedostatku znalostí a informací a také určité opatrnosti zůstávali pacienti raději doma, než aby navštěvovali lékaře, pokud to nebylo vysloveně nutné. V letních měsících, v souladu s rozvolněním opatření, se situace zlepšila, ale koncem roku 2020 se druhá vlna pandemie opět výrazněji projevila na poklesu zájmu o prevenci,“ říká doc. MUDr. Štěpán Suchánek, Ph.D., vedoucí lékař Oddělení gastrointestinální endoskopie Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN.
Podle něj letošní rok nevypadá o moc lépe a zájem o prevenci je stále nižší. Data za letošní rok jsou podle něj sice pouze předběžná, ale ukazují, že ve srovnání s prvním pololetím roku 2019 lékaři provedli o 7 % méně testů na okultní krvácení a 0,4 % méně screeningových kolonoskopií.
„Loni jsme zaznamenali nárůst pozitivních testů na okultní krvácení, což přispělo k vyššímu počtu navazujících kolonoskopií. To ovšem zase znamenalo přetížení některých pracovišť a prodloužení čekacích dob na vyšetření,“ komentuje lékař.
Škody, které pandemie na screeningu napáchala, by podle něj bylo možné minimalizovat „dohnáním“ vyšetření u těch, kteří na něj v minulém a letošním roce nedošli nebo jim lékaři screeningové vyšetření odmítli či odložili. „To ale vede k vyšším nárokům na endoskopická pracoviště a může vyústit v přetížení celého systému. Dalším řešením pak může být dočasné zvýšení hladiny pozitivity okultního krvácení,“ pokračuje doc. Suchánek. Připomíná, že v českém zdravotním systému sehrají klíčovou roli v minimalizaci škod praktičtí lékaři, kteří testy na krvácení při preventivních prohlídkách nabízejí. Screening je tak úzce spjat s návratem pacientů praktiků k preventivním prohlídkám.
Screeningový program kolorektálního karcinomu se v Česku týká lidí nad 50 let, těm nabízí dva typy vyšetření. Test na skryté (okultní) krvácení do stolice jednou za 1–2 roky a screeningovou kolonoskopii v desetiletém intervalu. Tato vyšetření pokrývají v pravidelném intervalu přibližně 30 % osob z cílové populace, nejvíce ve věku do přibližně 70 let, více žen než mužů.
Kolorektální karcinom patří mezi nádory, které se vyvíjejí delší dobu, někdy až deset let. Zdržení v diagnóze však může znamenat, že pacienti dojdou už v pokročilejší fázi nádorového onemocnění, které je obtížnější úspěšně léčit.
26. května 2023 15:55
Negativní revers. Pacienti mohou léčbu doporučenou lékařem odmítnout
Související

Negativní revers. Pacienti mohou léčbu doporučenou lékařem odmítnout

V Česku roste počet lidí se zhoubným melanomem kůže. VZP začne prohlídky proplácet
lékaři , gastroenterologie , rakovina
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 11 minutami

Kyjev čelil dalšímu ruskému útoku, nejméně jeden člověk zemřel
Aktualizováno před 17 minutami

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze
Aktualizováno před 42 minutami

V Rusku se mění tón veřejné debaty. Režim chce, aby lidé více přispěli k válečnému úsilí
před 1 hodinou

Neutrální Rakousko nakonec poskytne 2 miliony euro na odminování Ukrajiny
Aktualizováno před 1 hodinou

Lukašenko: Putin dá jaderné zbraně každému, kdo se připojí ke „svazu Ruska a Běloruska“
před 1 hodinou

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu
před 1 hodinou

Kličko vysvětlil, proč byly v Kyjevě cítit vibrace. O zemětřesení nešlo
před 2 hodinami

V Rumburku se auto srazilo s vlakem, dva lidé zemřeli
před 2 hodinami

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz
před 2 hodinami

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem
před 4 hodinami

Policie obvinila muže kvůli sobotnímu úmrtí dítěte v Mostě
před 4 hodinami

Babiše trestá evropská frakce ALDE. Vadí jeho vystoupení na Orbánově akci
před 5 hodinami

Úspěšné pátrání uprostřed války. Ukrajinskou holčičku našli po čtyřech dnech
před 6 hodinami

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem
před 6 hodinami

Turistka zemřela po pádu na Slovensku, na chodníku zůstaly tři děti
před 7 hodinami

Události Petra Nutila: Prezidentské přílepky, klauni z Moskvy a Vémola na padrť
před 7 hodinami

Ruská ropná rafinérie čelila útoku dronů, protivzdušná obrana byla úspěšná
před 7 hodinami

Prigožin varoval Kreml, který se ho údajně snaží umlčet
Aktualizováno před 8 hodinami

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru
před 9 hodinami
Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka
Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun.
Zdroj: Jan Hrabě