ROZHOVOR | Počet nakažených roste, ale resort nepředložil žádnou analýzu. V obcích po tornádu hrozí lokální epidemie, varuje Válek

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek kritizuje ministerstvo zdravotnictví, že při rostoucím počtu pozitivních pacientů na covid-19 nepředložilo přesnou analýzu čerstvě nakažených. „Postrádám přesný přehled o tom, zda někteří z nemocných měli vážnější průběh, jaká byla jejich věková struktura a další data. Pokud takové informace ministerstvo zdravotnictví neposkytne, jednalo by se o další fatální selhání resortu i hygieny,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz lékař i člen sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vlastimil Válek.

Varovně zvedá prst před oblastmi na jižní Moravě, kde před týdnem řádilo tornádo a zanechalo po sobě nevídanou zkázu. Místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek totiž upozorňuje, že zde hrozí riziko vypuknutí lokálních ohnisek nákazy covid-19. „V obcích postižených tornádem je velká koncentrací lidí z různých koutů republiky. Hygienické podmínky zde nejsou optimální. Současná panující situace je potenciálním rizikem vzniku lokální epidemie.“ Šéf opozičního AntiCovid týmu složeného z koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) je rád, že Fakultní nemocnice Brno nechala v Moravské Nové Vsi vybudovat zdravotní stan. „Nechali jsme do něj navézt i testovací sady, kdyby bylo nutné je použít, zvažujeme možnost zřídit na místě také očkovací centrum. Musíme udělat vše pro to, aby občany z míst postižených tornádem již žádná katastrofa nepostihla. A tu by bezesporu jakákoliv lokální epidemie infekčního onemocnění představovala.“

Profesor radiologie, který je ve Fakultní nemocnici Brno přednostou Kliniky radiologie a nukleární medicíny, souhlasí s epidemiology, že Deltu mutaci už bude velmi obtížné zastavit. Podle něj zmíněný virus poměrně rychle mutuje. „Nové mutace jsou zřejmě více virulentní a napadají mladší pacienty. Zdá se ale, že průběh nemoci je méně závažný, a také se zdá, že očkovaní občané a ti, kteří covid-19 předtím prodělali, jsou proti těmto mutacím a především proti závažnému průběhu onemocnění lépe chráněni.“ Předseda Poslaneckého klubu TOP 09 nemá z nových mutací strach. „ Pokud se vláda a ministr zdravotnictví budou chovat inteligentně, vsadí na prevenci a budou dobře fungovat hygieny, tak bych se jich neobával,“ konstatuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Vlastimil Válek, který ohledně dovolené v zahraničí vyzdvihuje přístup Kochova institutu. Považuje jej za rozumný a racionální.

ANTICOVID TÝM ŽÁDÁ O ZVEŘEJNĚNÍ MAPY, KDE SE SEKVENUJE

Pane profesore Válku, jak moc vás znepokojuje, že reprodukční číslo roste a koronavirus sílí?

Reprodukční číslo je v současné situaci málo vypovídající. Incidence klesá a neroste ani počet epidemiologicky závažných pozitivních testů. Faktem ale je, že případů pozitivních na covid-19 v Praze roste. Mně chybí, a budu o to v Poslanecké sněmovně žádat, přesná analýza těchto případů. Předpokládám, že všichni byli testovaní PCR, byli sekvenovaní, takže je jasná jejich struktura z pohledu mutací. Rovněž předpokládám, že všichni byli vytrasovaní. Dále postrádám přesný přehled o tom, zda někteří z nich měli vážnější průběh, jaká byla jejich věková struktura a další data. Doufám, že všechny tyto informace ministerstvo zdravotnictví za posledních několik dnů má a že nám je poskytne. Pokud by tomu tak nebylo, jednalo by se o další fatální selhání resortu zdravotnictví a hygieny.

Situace stejně jako loni na začátku prázdnin není dobrá v Praze. Vy jste pro CNN Prima News k aktuálnímu vývoji řekl: „Musíme zjistit, co je za problém, proč nakažení rostou. Musí být jasné, kde se nakazili, jaké jsou to mutace. V Praze lehce narůstá počet nakažených a nikdo neví proč. V Praze se děje něco divného. Pokud nepřijdeme na to, co to je, máme zaděláno na stejný průšvih jako na podzim.“ Co za sílící nákazou podle vás stojí? Může se jednat o indickou mutaci neboli Deltu mutaci?

Jedná se právě o otázky, na které musí odpovědět hygiena a Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Doufám, že se přesné a podrobné odpovědi dozvíme nejpozději příští týden ve Sněmovně

Co vlastně o mutaci Delta víme? Je nebezpečnější než britská verze či původní mutace, kterou jsme měli v zemi na počátku pandemie?

Položil jste těžkou otázkou. Faktem je, že zmíněný virus poměrně rychle mutuje. Nové mutace jsou zřejmě více virulentní a napadají mladší pacienty. Zdá se ale, že průběh nemoci je méně závažný, a také se zdá, že očkovaní občané a ti, kteří covid-19 předtím prodělali, jsou proti těmto mutacím a především proti závažnému průběhu onemocnění lépe chráněni. Jelikož ale zatím přesně nevíme, jaké se objeví, budou-li, dlouhodobé komplikace u nemocných, kteří se onemocněním covid-19 nakazili, bez ohledu na závažnost průběhu onemocnění, tak nelze zcela korektně posoudit dlouhodobý efekt mutací covid-19 na zdraví populace.

Epidemiolog Jiří Beran v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že Deltu mutaci nezastavíme. Opravdu se nacházíme v bezvýchodné situaci?

Profesor Beran je epidemiologický odborník. Já nikoli. Jistě má k dispozici data, která jeho závěry potvrzují. Faktem je, že virus lze zastavit jen těžko. Virus se brání, mutuje, je odolný. Prostě se snaží za každou cenu přežít. Pokud by měla většina populace imunitu, ať již po prodělaném onemocnění, anebo po očkování, pak bych obavy z Delta mutace neměl. Delta mutaci jistě nelze obecně celosvětově zastavit. Ale v zemích, jako je Česká republika, pokud se vláda a ministr zdravotnictví budou chovat inteligentně, vsadí na prevenci a budou dobře fungovat hygieny, tak bych se mutací neobával.

Daří se nám rychle sekvenovat?

Podle mého názoru ne. Opakovaně jsme jako AntiCovid tým žádali ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby zveřejnil „mapu“ pracovišť, kde se provádí zdarma bez jakéhokoliv doplatku PCR test a kde se sekvenuje. Doufám, že budeme v brzké době v naší snaze úspěšní.

Co se děje s imunitním systémem, když jej napadne koronavirus?

To je velmi dobrá otázka, ale já jsem špatný adresát. Já jsem radiolog, rád vám vysvětlím Comptnův efekt, fungování hepatospecifických kontrast látek nebo význam Barcelonské klasifikace HCC. Dokážu myslím velmi dobře vysvětlit význam RFA, mikrovl, kryoterapie, Lasseru a Nanoknive v perkutánní léčbě tumorů jater, ledvin a plic. Ale zkoušku z imunologie bych už dnes úspěšně neudělal. Obecně, pokud virus pronikne do těla, organismus se brání a součástí obrany je i imunitní reakce. To je poměrně komplikovaný proces, kdy se organizmus snaží virus zlikvidovat a vytvořit obranný val proti opakovanému útoku viru. Takto se ale brání organismus proti jakémukoliv cizorodému materiálu. Takže imunitní reakce není jen reakcí specifickou proti virům. Imunologie dnes zažívá velkých rozkvět v řadě oblastí, třeba i v onkologii. Imunologie to opravdu velmi krásný a zajímavý obor.

Kromě hlavního města hrozí rozšíření nákazy i v obcích, které před týdnem postihlo tornádo. V této souvislosti upozorňujete, že riziko představují dobrovolníci, a to i z Rakouska či Slovenska, které nikdo nekontroluje, zda jsou testovaní, anebo prošli vakcinací proti onemocnění covid-19. Navíc zde nikdo nenosí roušky a mezi pomocníky kolují láhve s pivem či vínem, z nichž všichni hromadně pijí. Nemáte obavy, že v postižených oblastech vypuknou lokální ohniska?

Snažím se problémům předcházet, nechci, aby nastaly a pokud existuje potenciální riziko, zvažuji vždy, jak je velké a zda mu jde předejít. V obcích postižených tornádem je velká koncentrací lidí z různých koutů republiky. Hygienické podmínky zde nejsou optimální. Současná panující situace je potenciálním rizikem vzniku lokální epidemie různých infekčních chorob, kam patří průjmová onemocnění, žloutenky a dnes samozřejmě i covid-19. Zmíněné riziko již několik dnů komunikuji nejen s AntiCovid týmem, ale i s paní poslankyní Janou Krutákovou (bývalá starostka městyse Moravská Nová Ves na Břeclavsku, členka hnutí STAN – pozn. red.), která bydlí přímo v Moravské Nové Vsi. Ve středu i ve čtvrtek jsme zmíněnou problematiku řešili. Do zdravotního stanu, který v místě katastrofy vybudovala Fakultní nemocnice Brno, jsme nechali navézt i testovací sady, kdyby bylo nutné je použít, zvažujeme možnost zřídit na místě také očkovací centrum. Řešíme i to, jak rychle zprovoznit ambulance lékařů z Moravské Nové Vsi. Je nutné si uvědomit, že i doktorům tornádo zničilo jejich odborné zázemí. Myslím, že je nutné, aby hygiena na místě situaci monitorovala. Moje povolání mě prostě naučilo obezřetnosti. Musíme udělat vše proto, aby občany z míst postižených tornádem již žádná katastrofa nepostihla. A tu by bezesporu jakákoliv lokální epidemie infekčního onemocnění představovala.

PLÁNU JÍT PO 14 DNECH KARANTÉNY NA PCR TEST NEROZUMÍ

Kterak si jako laik mám vysvětlit, že čísla rostou, ale rozvolňování neustále pokračuje. Vždyť od 1. července už odpadlo povinné testování ve firmách a lidé nemusejí nosit respirátory ani na zastávkách MHD? Nezaděláváme si opravdu na další potíže, které mohou vyústit v další vlnu?

Čísla nerostou plošně, ale lokálně, a to především v Praze. Klíčové je vysvětlit a daty doložit, proč rostou. Rozvolňování by mělo pokračovat a opatření by měla být cílená a to tam, kde se situace zhoršuje. Praha má milion obyvatel a já z dat nevím, zda je situace zhoršuje stejně v celé Praze nebo jen někde. Prostě pro kvalifikované rozhodnutí je nutná kvalitní analýza, kterou nám zatím ministerstvo zdravotnictví neposkytlo.

Je vhodné, aby za současné nepříznivé situace jezdili lidé na dovolenou do zahraničí?

Ano, ale jak vidím z dnešní situace, je to z řady důvodu poněkud riskantní. Je možné, že se opatření budou v různých zemích dynamicky měnit. Navíc nelze odhadnout, jaký bude přístup resortu zdravotnictví, a tak se klidně může stát, že podobné opatření jako v případě Tuniska o důrazném nedoporučení bude platit i pro některé další země.      

Ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučuje dovolené v Tunisku, atraktivního letoviska. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež v rozhovoru pro EuroZprávy.cz tvrdil, když resort hrozil od příštího týdne úplným zákazem do této africké země, že jde o nepodstatné rozhodnutí a poukazoval na přísný německý Institut Roberta Kocha, který nemá k cestě do této země výhrady, když se lidé po návratu podrobí PCR testům a dodrží pětidenní karanténu. Jaký je váš pohled na zmíněnou problematiku?

Myslím, že přístup Kochova institutu je rozumný a racionální. Ministr Vojtěch mně ve čtvrtek tvrdil, a já doufám, že jsem mu jen špatně rozuměl, že náš plán je čtrnáct dnů karanténa a pak PCR test. Pokud by to byla pravda, tak tomuto postupu naprosto nerozumím. Důvod pro PCR test po 14 dnech karantény mně uniká.

Češi jsou ale vynalézaví a už nyní hlásí, že například do Tuniska budou létat přes Vídeň, Mnichov či Polsko a po návratu z těchto lokalit tak nikdo neodhalí, že přiletěli ze zakázané lokality. Neznepokojuje vás jako lékaře takové chování, které se nám může vymstít?

Cesty do Tuniska nelze zakázat. Domnívám se, že to legislativně nejde. Je ale možné nedoporučit, anebo důrazně nedoporučit lety do Tuniska. Jde také přijmout opatření, která se budou týkat těch, co se z Tuniska vrátí. Otázkou je, jak bude ministerstvo zdravotnictví nebo stát zjišťovat, kdo se vrátil z Tuniska.

Nehrozí, že když se lidem ztíží, anebo zakáže možnost cestovat do zahraničí, tak ztratí motivaci se nechat očkovat? Právě vakcinace byla pro mnohé hnacím motorem, aby zase mohli vidět svět. Ovšem pokud zjistí, že ani očkování turistické výhody nezajistí, je možné, že se pozastaví proočkovanost populace.

Osobně si myslím, že hnacím motorem by měla být skutečnost, že očkování je nejjednodušší cesta, jak vyřešit problém covid-19.

Mimochodem, jak jste spokojen s rychlostí očkování?

Nejsem, především mně ale vadí, že máme stále spoustu seniorů v kategorii 65 i nad 70 let, kteří by se rádi nechali naočkovat, ale zatím naočkovaní nejsou. Naprostou prioritou by měla být vakcinace všech nad 60 let.

Ještě bych se vrátil k cestování, mohou pomoci Covid pasy, které začaly oficiálně platit v celé Evropské unii?

Ano, jelikož se jedná o nařízení EU, mělo by být platné ve všech zemích EU a cestování v jeho členských by tak mělo mít jednotná pravidla a mělo by být snazší.

OLYMPIÁDĚ DÁVÁ ZELENOU, PŘÍSTUP SINGAPURU JEJ ZAUJAL

Jak se díváte v současnosti na pořádání velkých sportovních akcí, jako je fotbalové mistrovství Evropy či olympijské hry v Tokiu, kde dochází k velké koncentraci lidí. Nejedná se o časovanou covidovou bombu?

Zatím se ukazuje, že ne. A protože se chceme vrátit k normálnímu životu, tak k němu patří i tyto svátky sportu. Navíc, když se české fotbalové reprezentaci tak daří. Opatrnost, preventivní opaření a očkování je jistě na místě. Uvedu příklad, protože mám strach z autonehody a na D1 k nim dochází velmi často, nepřestanu přece po ní jezdit autem. Jen budu opatrný, obezřetný a budu mít auto v dobrém technickém stavu a já budu fit, což je ta prevence.

Na už zmiňovaném EURO sehrála česká fotbalová reprezentace vítězné osmifinále s Nizozemím v Budapešti, kde neplatí žádné epidemiologické restrikce, a tak v Puskás Aréně se tísnilo až sedmdesát tisíc fanoušků a mezi příznivci byli pochopitelně i Češi. Domníváte se, že mise tuzemských příznivců se může odrazit ve statistikách nakažených a pokud ano, kdy by čísla po této akci mohla růst? Nemůže u nás nastat druhé Bergamo?

Ne, podle mého názoru ne. Ale zase bych rád dostal do rukou analýzu hygieniků, zda je mé tvrzení pravdivé. Pokud ne, chci slyšet, jak se ze zmíněné návštěvy našich fanoušků poučíme.

Schvalujete přístup Singapuru, který končí s tvrdými opatřeními a s covidem-19 se chce naučit běžně žít tak jako s chřipkou?

Je to jedna z možných cest. Vyžaduje ale obrovskou spolupráci obyvatel, velkou míru proočkování a samozřejmě si musíme uvědomit, že Singapur má jiné podmínky než země Evropské unie. Navíc zde obyvatelé nosí roušky poměrně běžně. Ale ano, jedná se o jednu z cest a opět bychom se neměli zuby nehty bránit diskuzi o této variantě.

Kdybyste zkusil predikovat, můžete říci, co nás může potkat na podzim? Budou se zase zavírat restaurace, kultura či školy, byť se v nich má pravidelně testovat?

V případě, že se vláda nezachová hloupě, dokáže mít situaci pod kontrolou. Ale musejí být splněny následující podmínky: Musí fungovat hygieny i trasování, je nutné, aby byla dostatečná dostupnost PCR testu a rovněž je nutné sekvenovat. Pokud případné zvyšování počtu nakažených budeme včas analyzovat a zjistíme jeho příčiny a pokud bude přibývat těch, co mají imunitu po prodělaném onemocnění nebo jsou naočkovaní, pak se podzimu nebojím a nic nám nehrozí. Neznámou zůstává virus, který ale mů že zmutovat nečekaným směrem. I proto je sekvenování tak důležité. 

Související

Vendula Bechná Rozhovor

Jak se někdo může rozhodnout střílet po spolužácích a učitelích? Psycholožka promluvila o motivacích i varovných signálech

Školní střelby mají kořeny v kombinaci psychických poruch, frustrace, izolace a selhání okolí. Psycholožka Vendula Bechná z online porady MOJRA v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozorňuje na rizikové faktory jako šikana, odmítnutí či fascinace násilím. Média a sociální sítě navíc hrají roli nejen v inspiraci, ale i v posilování motivace pachatelů. Včasné rozpoznání varovných signálů přitom může zachránit životy.
Tomáš Řepa Rozhovor

Jakákoliv odveta v této válce už se dá odůvodnit téměř čímkoliv a příkopy mezi znesvářenými stranami se dále prohlubují, říká Řepa pro EZ

Bezpečností expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá ukrajinský útok na ruské letecké základy z minulé neděle. Podle něj operace Pavučina odhalila slabiny ruské vojenské mašinérie. „Samozřejmě, že jde o selhání a nejen rozvědky. Není však zdaleka první, ve válce jste neustále pod tlakem a děláte chyby. Možná ještě důležitější je, jak se z nich poučíte. Korupcí a nepotismem stíhané ruské ozbrojené síly však reagují se zpožděním,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Vlastimil Válek (TOP 09) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ministerstvo zdravotnictví očkování Zdravotnictví Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry

Od nástupu Donalda Trumpa do druhého funkčního období se schůzky světových státníků v Oválné pracovně Bílého domu proměnily v nepředvídatelnou přehlídku, připomínající spíše televizní show než tradiční diplomacii. Poslední případy, kdy Trump veřejně napomenul ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a obvinil jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu z genocidy, zanechaly zahraniční lídry v nejistotě a v obavách, co mohou od amerického prezidenta očekávat.

včera

včera

Povodně v Texasu

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít

V centrálním Texasu pokračují rozsáhlé záchranné a pátrací operace poté, co oblast zasáhly ničivé bleskové povodně. Podle nejnovější bilance si katastrofa vyžádala už nejméně 67 obětí. Příčinou byla prudká dešťová smršť, která během pátku způsobila extrémní nárůst hladin řek – ty se od té doby vrátily téměř na normální úroveň, uvedla Národní agentura pro oceány a atmosféru (NOAA).

včera

včera

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis

Itálie, Francie a Německo se spojily v úsilí o zvýšení konkurenceschopnosti Evropské unie a plánují v příštích týdnech zaslat předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen společný dopis s konkrétními požadavky na posílení investic a podpory klíčových odvětví, zejména automobilového průmyslu. Informoval o tom v neděli deník La Repubblica.

včera

Prezident Trump

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům

Přestože prezident Donald Trump dlouhodobě prosazuje tvrdou imigrační politiku a odmítá nadnárodní spolupráci, v souvislosti s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale mění přístup. Kvůli přípravám na tuto největší sportovní událost světa jeho administrativa činí výjimky z politiky „America First“ a vytváří prostor pro příchod milionů fanoušků, sportovců a týmů z celého světa.

včera

Alergie, ilustrační foto

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli

Jarní a letní měsíce roku 2025 přinesly do Evropy rekordní koncentrace pylu, které způsobily zdravotní potíže nejen u alergiků, ale i u lidí, kteří dosud žádnými reakcemi netrpěli. Podle nejnovější zprávy monitorovací služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která sleduje kvalitu ovzduší a šíření pylů, byly letošní hodnoty v některých oblastech natolik vysoké, že u části obyvatel vyvolaly příznaky senné rýmy, kašle, pálení očí či potíže s dýcháním.

včera

Donald Trump

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucí kritice kvůli svému postoji k válce na Ukrajině. Poté, co ruský prezident Vladimir Putin po jejich telefonátu odpověděl nejmasivnějším útokem bezpilotních letounů a raket na ukrajinské území od počátku konfliktu, se zvedla vlna nevole vůči americkému váhání pomáhat napadené zemi. Podle komentáře Trumpovy oblíbené redakce New York Post je třeba jasně říct, kdo za válku nese odpovědnost — a že jím není Kyjev.

včera

AC Sparta Praha

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur

Do nadcházející sezóny 2025/26 nastoupí fotbalová Sparta už bez jednoho ze svých obránců Martina Vitíka. Tento dvaadvacetiletý reprezentant totiž téměř s jistotou míří do italské Boloni, která minulou sezónu skončila na deváté příčce Serie A a která ale zároveň ovládla Italský pohár. Pokud se potvrdí, že do sparťanské kasy za Martina Vitíka přistane téměř 15 milionů eur (v přepočtu zhruba 370 milionů korun), stane se z tohoto berounského rodáka nejdražší český fotbalový obránce v historii.

včera

Cyklistika, ilustrační fotografie.

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner

Je červenec a to pro sportovní svět znamená jednu jistotu. Tento měsíc se pojede opět další, tentokrát v pořadí již 112. ročník slavné cyklistické Tour de France. Na loňskou účast Jana Hirta, který byl loni prvním českým cyklistou na Tour po třech letech, totiž naváže svým startem na Staré dámě dvaadvacetiletý člen stáje Picnic PostNL a olomoucký rodák Pavel Bittner. Půjde pro něj o druhý závod Grand Tour, kterého se v kariéře zúčastní, jelikož už loni absolvoval Vueltu. V rámci Tour de France se ale představí poprvé.

včera

Povodně, ilustrační fotografie

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány

Centrální Texas zasáhly ničivé povodně, které si podle nedělní bilance vyžádaly nejméně 51 životů. Záchranné týmy dál pátrají po 27 pohřešovaných dětech, které se ztratily z křesťanského dívčího tábora Camp Mystic v okrese Kerr. Tábor leží u řeky Guadalupe, která během dvou hodin stoupla o více než šest metrů – právě v noci před svátkem 4. července.

včera

včera

Koalice ochotných

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny

Spojené království uspořádá ve čtvrtek klíčové jednání „koalice ochotných“, volného uskupení západních států poskytujících pomoc Ukrajině. Summit se uskuteční na okraj britsko-francouzského setkání a iniciativu vedou francouzský prezident Emmanuel Macron a nový britský premiér Keir Starmer.

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?

Na každoročním summitu skupiny BRICS, který se koná tuto neděli v brazilském Riu de Janeiru, bude letos chybět vůdce její nejmocnější členské země. Čínský prezident Si Ťin-pching, který BRICS považuje za klíčový nástroj k přetváření světového mocenského uspořádání, poprvé za více než desetiletí své vlády summit osobně vynechá.

včera

5. července 2025 21:35

Prezident Trump

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit

Prezident Donald Trump připustil, že si není jistý, zda dokáže ukončit válku na Ukrajině, čímž se výrazně odchýlil od svých sebevědomých předvolebních slibů. Na palubě letounu Air Force One odpověděl novinářům na otázku, zda je přesvědčen, že se mu podaří zastavit boje mezi Ruskem a Ukrajinou: „Nevím. Nemohu říct, jestli se to stane.“

5. července 2025 20:19

Pedro Sánchez

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle

Snaha španělského premiéra Pedra Sáncheze obnovit důvěru v jeho Socialistickou dělnickou stranu (PSOE) po sérii korupčních skandálů dostala v pátek večer tvrdou ránu. Vysoce postavený stranický představitel Francisco Salazar rezignoval poté, co byl obviněn z několika případů sexuálního obtěžování. Aféra přišla v nejméně vhodnou chvíli, kdy se Sánchez snažil na víkendovém sjezdu strany zvrátit klesající důvěru veřejnosti a stabilizovat vládní koalici.

5. července 2025 19:01

Elon Musk

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.

5. července 2025 17:49

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

5. července 2025 16:47

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných

Centrální část Texasu zasáhly ničivé bleskové záplavy, které si v okrese Kerr vyžádaly nejméně 24 lidských životů. Po celý pátek a noc na sobotu pokračují záchranné práce ve snaze najít další pohřešované osoby, které voda buď uvěznila, nebo smetla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy