Jenom roušky koronavirus nevymýtí, účinnost mohou ztratit za 10 minut, říkají experti pro EZ

Nejsou ve svém názoru úplně jednotní. Špičkoví čeští lékaři a kapacity se nedovedou shodnout, zda je opravdu nutné, aby občané země od čtvrtka povinně nosili na základě nařízení vlády ČR respirátory, roušky nebo šátky na zakrytí úst i nosu, když vyjdou do ulic. Světová zdravotnická organizace (WHO) i vedení Nemocnice na Bulovce tvrdí, že ochranné prostředky stoprocentně lidi neochrání a dokonce hovoří o plýtvání. „Ať budeme nyní dělat cokoli, koronavirem už onemocní 50 až 70 procent populace,“ říká webu EuroZprávy.cz Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory.

Jde o zbytečný humbuk. Alespoň tak vyznívá stanovisko Světové zdravotnické organizace (WHO), která doporučuje nosit ochrannou masku na veřejnosti jen v případě, že člověk má podezření na nákazu nového typu koronaviru COVID-19. „Nutná je i v případě, když máte někoho nakaženého doma. V tu chvíli by ale neměl vycházet ven ani nakažený nebo váš příbuzný,“ tvrdí WHO pro agenturu AFP.

Když stejný názor sdílel i ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvačka, který na začátku týdne vyzval personál, aby roušky neustále nenosil, požadoval premiér České republiky Andrej Babiš jeho odvolání. Vedoucí epidemioložka pražské nemocnice Hana Bláhová dokonce hovořila o plýtvání materiálu, pokud se pořád používají.

Nemocnice na Bulovce: Řešte i trvanlivost ochranných prostředků

Tisková mluvčí Nemocnice na Bulovce Simona Krautová ale žádné vítězství necítí, když se WHO i světoví experti vyjadřují obdobně. „My musíme stoprocentně respektovat nařízení státu. A pokud vláda České republiky rozhodla, že všichni občané musí i venku nosit roušky, nemůžeme to rozporovat,“ konstatuje Krautová.

Podle ní a vedení zařízení by se měla řešit trvanlivost ochranných prostředků. „Když si vezmeme nejobyčejnější ústenku, tak je prokázané, že vydrží plnit svůj účel jen deset minut, pak navlhne a její efekt je pryč. Proto je nutné zabývat se i trvanlivostí, ale znovu opakuji, nařízení vlády naprosto respektujeme a budeme se jím řídit,“ uvádí mluvčí Krautová.

Naopak slovutný kardiochurg Jan Pirk, přednosta kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se domnívá, že důležitá je jakákoli ochrana. „I obyčejná ústenka nebo šátek má smysl a ochrání vás. Nikde přeci není psané, že musíte mít na sobě ten nejlepší a nejdražší respirátor, který je na trhu dostupný,“ míní profesor Pirk, který tvrdí, že člověk si i v moři informací musí zachovat nadhled. Narážel tak na prohlášení WHO.

„Je nutné si uvědomit, kdo si daný článek nebo téma zaplatil či objednal a co tím sleduje.“ Kardiochurg souhlasí, aby všichni měli roušky, ale zároveň nesmí zdravotní personál pocítit jejich absenci, která je nyní. „To ale musí zařídit politici a nikoli se o to starat lékaři či sestry. Máme takovou vládu, kterou jsme si ve volbách zvolili. V první řadě musí být však dostatek roušek i respirátorů pro lékaře, aby mohli operovat,“ soudí pro EuroZprávy.cz Jan Pirk.

Zcela jiný pohled než Pirk nabízí agentuře APF náměstek ministra zdravotnictví Jerome Salomon, který varuje, že lidé masky neumí nosit, neřídí se oficiálními radami, a díky tomu jim ochranné prostředky více škodí, než kdyby je neměli. „Lidé si masky neodborně upravují a vystavují se tak hrozbě kontaminace. Přitom pokud někdo přišel do kontaktu s virem, bude právě na masce.“

Ministerstvo nesouhlasí s WHO a doporučuje i respirátory

Na už zmíněné prohlášení WHO ještě večer pro EuroZprávy.cz zareagovalo Ministerstvo zdravotnictví ČR a je patrné, že s ním nesouhlasí. Rouška podle vedoucí tiskového oddělení Renaty Povolné nepředstavuje primárně ochranu před viry a bakteriemi. „Hlavním účelem nošení roušek je pouze ochránit okolí, nikoliv člověka, který je nosí. Je lepší nosit alespoň roušku či jinou ochranu úst a nosu, než nemít žádnou ochranu,“ tvrdí šéfka tiskového oddělení na ministerstvu zdravotnictví. Pro ochranu před virovými onemocněními podle Povolné fungují efektivněji respirátory filtrační třídy FFP3, částečně FFP2. „Ideální variantou jsou ty s vydechovacím ventilkem. Nicméně, použitím běžných roušek či jiných alternativ můžeme zabránit dalšímu šíření nákazy v případě, kdy bychom již sami byli infekční,“ upozorňuje Povolná.

Zdrženlivější názor k nařízení vlády ČR nosit povinně od čtvrtka roušky má prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. „Na současný verdikt bych použil přísloví, které nyní frčí v USA: Když mně v kuchyni chytne sporák, nezatopím hašením vody celý dům. Tím chci říci, že se musíme v boji s koronavirem soustředit i na jiné věci a myslet si, že když všichni budeme užívat roušky, tak se koronavirus automaticky vymýtí. Bohužel, tím ho neporazíme,“ míní docent Šmucler.

Nicméně nyní rozhodně roušky doporučeje. „Lidé by je měli nosit během následujících čtrnácti dnů, a to hlavně kvůli zdravotníkům. Protože pokud nám lehne nemocniční personál, dopadneme jako v Itálii. Nosit k roušce ale i rukavice, to nemá smysl,“ je přesvědčený Šmucler. Chránění obličeje na veřejnosti rovněž hodně pomůže seniorům kolem devadesáti let, kteří trpí rakovinou. „Tato skupina se nesmí nakazit, jinak dojde k tragédii.“ Šmucler ale tvrdí, že koronavirus je natolik rozšířený, že žádné ochranné pomůcky ho už nezastaví. „Ať roušky či respirátory nosíme, COVIDEM-19 onemocní 50 až 70 procent populace.“

Nákaza může podle Šmuclera přinést i sebevraždy

Přesto však prezident České stomatologické komory na rovinu říká, že vláda se má v této chvíli věnovat i jiným věcem než se soustředit jen na nošení roušek. „Měla by dělat i jiná opatření. Třeba náklady za pracovníky, kteří jsou nyní v karanténě, by měl platit stát a nikoli zaměstnavatel. Například pro mě jako podnikatele už začíná být situace neudržitelná, proto jsem ve středu musel propustit několik schopných lidí. A až pandemie odezní, bude mně trvat rok, než kvalitní odborníky zase seženu a hlavně zapracuji,“ upozorňuje Šmucler.

Podle něj politici nesmí připustit, aby kromě lidí vir zničil i ekonomiku. „Situace během pandemie je šílená, pokud stát okamžitě nezačne s finanční podporou, lidé mohou záhy přijít o bydlení, neboť nebudou mít na hypotéku. Může se zvýšit počet sebevražd a hrozí, že budeme mít velký počet psychiatrických pacientů,“ varuje docent Roman Šmucler i před dalšími riziky koronaviru.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Roman Šmucler Jan Pirk nemocnice na bulovce Zdravotnictví WHO (Světová zdravotnická organizace) Česká stomatologická komora Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy