Praktičtí lékaři jsou zahlceni administrativou kolem žádanek na PCR testy na covid-19. Neočkovaní na ně nemají nárok zdarma, volají proto do ordinací, někdy i bez příznaků. Za poslední dva týdny lékaři vypsali přes 400.000 žádanek na testy. Na dnešní tiskové konferenci to řekla praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.
Dětem a očkovaným se z veřejného zdravotního pojištění podle platných pravidel platí pět testů, neočkovaní na ně nárok nemají. Vyjádření ministerstva zdravotnictví, zda chystá změny v hrazení testů, ČTK zjišťuje.
"Jsme zatížení tím, že nás často neočkovaní pacienti žádají o žádanky o testy na pojišťovnu, ačkoliv jejich klinický stav to z našeho pohledu neindikuje," řekla Bezdíčková. Volají podle ní také pacienti, kteří očkovaní jsou, ale nechtějí si vyčerpat hrazené testy. Podle lékařky se teď ozývají i pacienti, kteří by dříve s podobným onemocněním nevyžadovali kontakt s lékařem a jen sami zůstali pár dní doma.
Pracovních neschopností podle ní lékaři za poslední dva týdny vystavili kolem 100.000, přestože většinu mají na základě pozitivního testu vydávat automaticky krajské hygienické stanice.
I době vlny varianty omikron, která většinou přináší mírnější průběh onemocnění covid-19, se ale podle Bezdíčkové lékaři setkávají s vážnějšími stavy pacientů. U rizikových seniorů může být nákaza omikronem stejně závažná jako u předchozích variant, tvrdí. Setkává se také s neočkovanými, kteří mají dlouhodobě horečky nebo se jim zhorší jejich běžné chronické onemocnění a jsou vyřazeni z pracovního procesu i na několik týdnů.
Bezdíčková připomněla, že od konce ledna mělo pozitivní test zhruba 400.000 lidí. "Většina prošla ordinacemi praktických lékařů nebo byli konzultováni na dálku," dodala. Denně má například její ordinace kolem 60 kontaktů s pacienty, 20 jich dorazí do ordinace. Vyřizují také kolem stovky e-mailů denně, někdy i po pracovní době. Kvůli administrativě tak podle ní nezbývá čas na léčbu ostatních pacientů.
V posledních měsících se ale na praktické lékaře ozývala i kritika, že někteří o nakažené nepečovali dostatečně, neumožnili jim třeba návštěvu v ordinaci a při zhoršení je odkázali na nemocnici. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky se takové případy mohly objevit, jako celek ale podle něj primární péče obstála. Během epidemie se podle něj celou dobu starali praktičtí lékaři i o své běžně nemocné pacienty.
"Většina ordinací praktických lékařů u nás pracuje v režimu jeden lékař a jedna sestra. Jestliže k tomu připočteme fakt, že třetina z nich je v důchodovém věku, nezbývá než smeknout před tím, jak situaci zvládají," uvedl. Praktičtí lékaři mají jeden z nejvyšších průměrný věků ze všech odborností, ještě hůř jsou na tom dětští praktici.
Primární péče podle Šonky funguje jako obrovský filtr, který zabraňuje zahlcení nemocnic. A to i přesto, že v ČR tvoří praktici jen asi pětinu všech ambulantních lékařů, zbytek jsou specialisté na jednotlivé odbornosti. "V západních zemích je to mezi 30 a 50 procenty. I těch 30 procent by znamenalo o polovinu víc praktiků, než se stávající stav," dodal.
Praktičtí lékaři také podali zhruba čtvrtinu všech vakcín proti covidu-19, více než 2,7 milionu dávek. Zaměřovali se podle Bezdíčkové zejména na seniory, ale také ostatní imobilní nebo zdravotně postižené pacienty. Část očkovali i u nich doma.
Pokud ministerstvo zdravotnictví plánuje do budoucna očkování proti covidu-19 jako sezonní podobně jako u chřipky a primárně v ordinacích praktiků, je potřeba podle Šonky vyjasnit některé věci. Musí být podle něj stanoveno, jak často a v jakém období roku se budou lidé očkovat, jestli jen rizikoví nebo všichni. "Pokud bude podzimní, jsme v kolizi s očkováním proti chřipce," dodal.
Dřívější doporučení ale nebránila očkovat proti chřipce i covidu najednou, podle Šonky o to ale pacienti neměli zájem a navíc to neumožňují podmínky pro podávání chřipkové vakcíny, které by bylo třeba změnit. Problematická je podle lékařů i logistika, balení po 10 nebo 20 kusech vakcíny často vedou k tomu, že nejsou vypotřebovaná celá a musí se znehodnotit. "Plánování nám zabírá čas, což musí být také adekvátně ohodnoceno proti ostatním očkováním," dodal Šonka.
Související
Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , lékaři
Aktuálně se děje
včera
Lidl otevřel svůj první outlet v Česku. A nemusí být poslední
včera
Baník Ostrava se strachuje o svou oporu. O Brazilce Ewertona mají zájem v Egyptě
včera
České dálnice čeká letos velká novinka. Řidiči budou moci sešlápnout pedál
včera
Epizoda zimního počasí skončí i na horách, avizují meteorologové
včera
Nové Heřminovy na řece Opavě se začnou stavět v roce 2027, oznámil Výborný
včera
Nová bilance útoku na trzích v Magdeburgu. Zraněných je více, než se myslelo
včera
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D48. Zraněni jsou i policisté
včera
Na železnici se loni umíralo hlavně při střetech vlaků s osobami
včera
České hokejové „dvacítce“ se po roce opět podařilo vyřadit z MS Kanadu. Tentokrát na její domácí půdě
včera
Brutální vražda bezdomovce v Krnově. Obviněným je osmnáctiletý mladík
včera
Nedělní počasí bude nebezpečné. Hrozí ledovka, napadne až osm centimetrů sněhu
včera
Fico hrozí Ukrajině novou odvetou. Dotkla by se jejích občanů na Slovensku
včera
Útoky v USA vzbuzují stále více otázek. Zdá se, že zelený baret ve Vegas nechtěl zabíjet
včera
Vražda v Trutnově: Podezřelý muž zemřel v nemocnici, potvrdila policie
včera
Jun Sok-jol vzdoruje zatčení. Ochranka dramaticky zastavila vyšetřovatele
včera
Dálnice D1 ve směru na Ostravu je uzavřená. Kamion prorazil svodidla
včera
Předpověď počasí na víkend: Teploty klesnou pod bod mrazu. Hrozí silná ledovka
2. ledna 2025 21:38
Co přijde v letošním roce? Česko bude v centru dění a nikdo nezná Trumpovy plány
2. ledna 2025 20:55
Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou
2. ledna 2025 19:35
Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda
S příchodem nového roku nás čeká řada důležitých změn, které ovlivní každodenní život většiny obyvatel České republiky. Některé změny budou znamenat vyšší náklady pro občany, jiné přinesou nové možnosti a ulehčení v určitých oblastech. Podívejte se na klíčové novinky, které nás od 1. ledna 2025 čekají.
Zdroj: Libor Novák