Praktičtí lékaři spolupracují s ministerstvem na přípravě manuálu pro druhou vlnu covidu-19. Ordinace si také dělají zásoby ochranných pomůcek, uvedlo v tiskové zprávě Sdružení praktických lékařů.
Lepší by to podle nich bylo i nadále, aby se lidé v čekárnách nehromadili. Do zákona se také snaží prosadit telemedicínu, některé pojišťovny budou od července hradit videohovory.
I během epidemie zůstal lékař podle sdružení v kontaktu průměrně s více než 50 pacienty denně, jen zhruba osm pacientů však přišlo přímo do ordinace. Ostatní obsloužil po telefonu nebo mailu. Zavřelo podle dat pojišťoven méně než 0,2 procenta ordinací. "Do obvyklého režimu najíždí ordinace přibližně od půlky května. Vyšetřujeme všechny pacienty, doháníme preventivní prohlídky a screeningy, a samozřejmě pravidelné prohlídky diabetiků a lidí s vysokým tlakem. Obnovili jsme také pracovně lékařské prohlídky a posudkovou činnost," uvedl předseda Sdružení Petr Šonka.
Nadále pro ordinace platí doporučení ministerstva zdravotnictví, podle kterého by se v ordinaci a čekárně neměli potkat více než tři pacienti najednou. "Proto nemůžou přijít a posadit se v čekárně, jak je napadne, ale musí se předem telefonicky objednat. Do čekárny je obvykle pouští sestra. Měli by dodržovat rozestupy, mít nasazené roušky a při vstupu do čekárny si dezinfikovat ruce," popsal Šonka.
S ministerstvem lékaři připravují správný postup na dobu, kdy se na podzim zvýší počet respiračních onemocnění. "Jakmile začne chodit více lidí s chřipkami, potřebujeme vědět, jak postupovat a zda každého s příznaky respiračního infektu budeme testovat na koronavirus," doplnil. Ordinace se také podle něj snaží zásobit ochrannými pomůckami. Na trhu ale podle nich chybí například jednorázové ochranné obleky.
I po odeznění epidemie by lékaři rádi využívali telemedicínu, tedy možnost poradit pacientovi na dálku, kterou by hradily zdravotní pojišťovny. Česká legislativa s touto formou ale podle sdružení nepočítá. "Připravujeme doporučený odborný postup, abychom těmto službám dali formu. Inspirací nám jsou zkušenosti z Německa, kde je telemedicína již uzákoněná," uvedl předseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Svatopluk Bíma.
Menší zdravotní pojišťovny budou od července hradit praktikům, ale i ambulantním specialistům nový výkon, kdy může lékař s pacientem hovořit pomocí video rozhovoru. "Považujeme tento druh výkonů za perspektivní, který může zkvalitnit služby a zvýšit dostupnost části zdravotních služeb," uvedl ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. Podle něj jde zatím o pilotní projekt, který si pojišťovny po nějaké době vyhodnotí.
Svaz sdružuje menší zdravotní pojišťovny, Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra ČR, Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu, Oborovou zdravotní pojišťovnu, Vojenskou zdravotní pojišťovnu, RBP a Zdravotní pojišťovnu Škoda. Spuštění programu podporujícího telemedicínu podle mluvčího Vlastimila Sršně připravuje i největší zdravotní pojišťovna Všeobecná zdravotní pojišťovna, která není součástí svazu.
Češi navštíví praktika průměrně 12krát za rok. Praktičtí lékaři jsou podle Býmy schopni vyřešit 80 procent zdravotních problémů, se kterými za nimi pacienti přijdou, za 15 procent nákladů zdravotního systému. Dalších 15 procent by měli zvládat ambulantní specialisté za 40 procent nákladů a za stejný podíl nákladů nemocnice pět procent zdravotní péče.
Související

Mrazivá zpověď mladíka, jemuž se vrátila rakovina. Příběh zasáhl celé Česko

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl
lékaři , Petr Šonka (Sdružení praktických lékařů) , Zdravotnictví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 9 minutami

Izrael porušuje lidská práva, zjistila EU. Je jí to k něčemu a má možnost to zastavit?
před 44 minutami

Herečka Jiřina Bohdalová je v nemocnici, podstoupila operaci
před 1 hodinou

Izrael zvažuje útok na íránského vůdce, podle expertů tím vyvolá katastrofu
před 3 hodinami

EU se obrací proti Izraeli: Porušil dohodu, zaplatí za to
před 4 hodinami

Von der Leyenová čelí zásadní politické krizi
před 5 hodinami

Izrael zahájil novou vlnu útoků na Írán, cílem byla jaderná zařízení v Isfahánu
před 6 hodinami

Nastal čas letního počasí. Víkend v tomto ohledu nezklame
před 6 hodinami

Válka s NATO už brzy? Bundeswehr označil Rusko za "existenční hrozbu" pro Německo a i celou Evropu
Aktualizováno před 6 hodinami

Ticho před bouří: USA váhá s úderem na Írán, Evropané jednali v Ženevě
před 7 hodinami

Průzkum SANEP: Fico ztrácí popularitu? Progresivci předběhli Smer, krajní pravice dorovnala vládní Hlas
včera

Martina Navrátilová promluvila o emigraci. Kvůli Trumpovi by volila jinak
včera

Tragédie na příbramské střelnici. Žena obrátila zbraň proti sobě
včera

Lukašenkův režim útočí i v zahraničí. Běloruským disidentům se škodí mnoha způsoby
včera

Bývalý fotbalový reprezentant Čelůstka ukončil kvůli zdravotním problémům kariéru
včera

Speciální předpověď počasí pro vodáky. Kolik je vody v řekách?
včera

Zemřel uznávaný divadelní herec Stanislav Šárský
včera

NATO chystá revoluční změnu: Pokud Rusko zaútočí, válčit se bude na jeho území
včera

Írán není Irák. Trump má před sebou nemožné rozhodnutí
včera

Ruská ekonomika se hroutí, přiznává tamní centrální banka
včera
Jak se někdo může rozhodnout střílet po spolužácích a učitelích? Psycholožka promluvila o motivacích i varovných signálech
Školní střelby mají kořeny v kombinaci psychických poruch, frustrace, izolace a selhání okolí. Psycholožka Vendula Bechná z online porady MOJRA v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozorňuje na rizikové faktory jako šikana, odmítnutí či fascinace násilím. Média a sociální sítě navíc hrají roli nejen v inspiraci, ale i v posilování motivace pachatelů. Včasné rozpoznání varovných signálů přitom může zachránit životy.
Zdroj: Jakub Jurek