Pro získání domácího léku na covid musí mít pacienti papírový poukaz od lékaře

Pro získání antivirového léku molnupiravir na covid-19, který lze užívat v domácím prostředí, musí mít rizikoví pacienti papírový poukaz od svého praktického lékaře. Vyzvednout lék je pak možné jen ve zhruba 60 vybraných nemocnicích. Vyplývá to z manuálu pro praktické lékaře, který vydalo ministerstvo zdravotnictví. Důvodem je podle jeho mluvčího Ondřeje Jakoba způsob úhrady léku.

"Lék nemá stanovenu cenu a úhradu pro ambulantní podání. Je možné jej vykázat pouze jako přímý materiál k výkonu klinického vyšetření. Nelze proto předepsat na e-recept," sdělil na dotaz ČTK. Podobně musí získat lidé poukaz i na podání léku remdesivir, který se aplikuje infuzí v nemocnici.

Nakažený, který je v izolaci a navíc lékařem vyhodnocený jako ohrožený vážným průběhem nemoci covid-19, tak často cestuje do ordinace lékaře a poté s papírovým poukazem do jedné ze zhruba 60 nemocničních lékáren. Lék může pacientovi vyzvednout i jiná osoba.

Nemocnice, které mohou pacientům antivirové léky vydat, jsou podle mapy na webu ministerstva zejména ve větších městech. Například v Olomouckém kraji je lék dostupný jen v olomoucké fakultní nemocnici a v Královéhradeckém kraji ve fakultní nemocnici v Hradci Králové a v nemocnici v Jičíně. To, že lék není možné objednat do kterékoliv lékárny, kritizoval na twitteru také předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Variantou pro ty, kteří nechtějí pro lék cestovat do nemocnice a pro poukaz k praktickému lékaři, je antivirový lék favipiravir. Ten je podle mluvčího Jakoba možné předepsat na e-recept, pacient si ho ale musí sám zaplatit. Cenu léku ale Státní ústav pro kontrolu léčiv neuvádí.

"Favipiravir může být alternativou u pacientů, kteří nemohou dostat monoklonální protilátky a případně nesouhlasí s posláním do centra pro vydání molnupiraviru, případně nesplňují podmínky pro molnupiravir. Lék je vydán v lékárně na recept a pacient si lék hradí sám," píše se o léku v manuálu pro lékaře. Ti musí zároveň zajistit od pacienta podepsaný informovaný souhlas s tím, že je mu podávaný neregistrovaný léčivý přípravek. Nevhodný je pro osoby s nemocemi jater a ledvin, těhotné a kojící.

Lidé, kteří měli pozitivní test na koronavirus a byli ohroženi vážným průběhem nemoci covid-19, dostávali do konce loňského roku takzvané monoklonální protilátky. Praktický lékař je mohl poslat do nemocnice, kde dostali infuzi s těmito léky, které brání množení viru v těle. Na variantu omikron ale protilátkové léky nefungují, lékaři tak místo nich podávají antivirové léky.

Česko jedná i o dodávce nového antivirotika paxlovid od firmy Pfizer. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je na nákup 50.000 dávek připravena miliarda korun, zatím ale není jasné, kdy by firma mohla léky dodat. S největší pravděpodobností to bude až poté, co odezní současná vlna nákazy způsobená variantou omikron.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy