Remdesivir chtěli všichni, teď ho dostanou. Léku je přitom nedostatek

Na vážný průběh onemocnění covid-19, které způsobuje nový typ koronaviru, by měl začít existovat první lék. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) podmínečně schválila remdesivir americké společnosti Gilead Sciences, který měl být původně používán na léčbu eboly.

O dalším osudu onoho "zázračného" léčivého přípravku, jehož účinnost je zatím stále předmětem zkoumání, by podle serveru novinky.cz měla během příštího týdne rozhodnout Evropská komise. V Česku na něj bude mít právo každé nemocniční zařízení s pacientem, kterého covid-19 ohrožuje na životě.

"Nám se především podařilo dosáhnout cíle, který jsme si jako hlavní stanovili. Každý týden vozíme novou dodávku léku do dvou nemocnic, respektive lékáren. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a v Brně u sv. Anny. Odtud si může každé zdravotnické zařízení zaslat e-žádanku a lék obdržet,“ informoval manažer Gilead Sciences Pavel Březina.

"Už se to tedy netýká jen původně vybraných čtyř nemocnic. Dostane se ke každému pacientovi, jehož stav je závažný v důsledku onemocnění covid-19. Přesto, že globálně je stále nedostatek tohoto experimentálního léku, dovážíme ho do Česka pravidelně,“ slíbil.

Stále mnoho nejasností

Rozhodnutí EMA zástupce společnosti sice uvítal, ale zároveň se obává jeho případných dopadů na český trh.

"Pokud vše poběží, jak má, a podmínečnou registraci pro remdesivir od Evropské komise dostaneme, bude následovat několik dalších důležitých kroků; dokumentace a indikace, tedy kdo bude moci lék dostat a kdo ho bude předepisovat, zda jednotliví lékaři. To nyní těžko říct. Další otázkou je obal a příbalový leták. Jestli bude nejprve jen v angličtině, později v českém jazyce. Následující krok bude úhrada. Může trvat ještě několik měsíců, než dojde k dohodě a lék bude takto volně na trhu k dispozici,“ varoval Březina.

K urychlenému doporučení medikamentu se EMA odhodlala poté, co vyhodnotila, že jeho pozitiva převažují nad negativy, jimiž jsou rizika spojená se skutečností, že stále ještě nejsou k dispozici kompletní data. "Aby bylo možné lépe popsat účinnost a bezpečnost remdesiviru, musí společnost Gilead do srpna 2020 předložit EMA další údaje o kvalitě přípravku a do prosince 2020 pak závěrečné zprávy z klinických hodnocení. Tyto zprávy o bezpečnosti by měly být výboru předkládány každý měsíc a hodnoceny i po uvedení remdesiviru na trh,“ řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová.

Situace je v Česku stabilizovaná

Remdesivir získal podporu také díky zkoumání, v němž se jím léčení pacienti zotavili přibližně po jedenácti dnech ve srovnání s těmi, kteří obdrželi placebo. Dosud se ale neví, jak je tomu u lidí s mírným nebo středně závažným průběhem onemocnění.

Pacienti s těžkou formou tvořící cca 90 % sledovaného vzorku se zotavili do 12 dní, tedy o šest dní méně než skupina, která obdržela placebo. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) ubezpečil, že se nacházíme v dobré a stabilizované situaci, pokud jde o dostupnost léku. Optimismem nešetřil ani navzdory tomu, že oproti minulým týdnům stoupl počet obětí i nově hospitalizovaných pacientů.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky Zdravotnictví nemocnice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy