Restrikce ve Slezsku nesouvisí s Karvinou, říká Maďar. Nákaza se přesouvá do rizikové skupiny

Rozšíření restriktivních opatření proti koronaviru v Moravskoslezském kraji nesouvisí s vývojem lokálního ohniska nákazy na Karvinsku, ale s jejím šířením zahraničními pracovníky. Rádiu Impuls to dnes řekl epidemiolog a šéf odborné skupiny ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar.

Hygienici ode dneška rozšířili omezení dosud platná na Karvinsku na celý Moravskoslezský kraj, restrikce se týkají nošení roušek, návštěv v nemocnicích nebo provozu restaurací a barů.

Negativní trend ohledně počtu nakažených v Moravskoslezském kraji podle Maďara nevychází ze situace v těžební společnosti OKD, ale z vývoje v řadě firem v kraji. "Nezřídka je to následkem pozitivních testů zahraničních pracovních sil, kdy tito zahraniční pracovníci, včetně mnoha pendlerů, mají velký počet domácích kontaktů, jejich kolegů v práci. A od nich nám hrozí potenciálně zanesení nákazy," řekl rádiu.

Podle něj zahraniční pracovníci nemusí o nákaze ani vědět a průběh nemoci covid-19 u nich může být bez příznaků, přesto mohou být infekční a šířit nákazu do širší společnosti. "Takže čerstvě přijatá opatření jsou snahou komunitu Moravskoslezského kraje bránit," řekl Maďar.

Okamžitou platnost mimořádných opatření v kraji Maďar v ČT odůvodnil tím, že krajská hygienická stanice mohla mít obavu z případných velkých víkendových akcí, které by mohly přispět k rozšíření nákazy. Nicméně připustil, že by se vydávání opatření mělo sjednotit. Dosud každé opatření, které plošně vydávalo ministerstvo zdravotnictví, začínalo platit od následující půlnoci. Opatření hygieniků pro Moravskoslezský kraj nabylo účinnosti během dneška poté, co je zveřejnili na své úřední desce. Zhruba v tobě, kdy o nich informoval na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO)

Podle Maďara byla ale opatření pro celý kraj "poměrně dlouho dobu na stole" a přikročilo se k nim poté, co se ukázaly náznaky komunitního šíření nákazy a objevily se firemní klastry v několika okresech, zčásti kvůli zahraničním pracovníkům.

Ministr a krajští hygienici rozšířili na celé území Moravskoslezského kraje povinnost nosit roušky v hromadné dopravě a ve vnitřních prostorách. Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory jsou možné jen s respirátorem. Různých akcí se může účastnit nejvýš sto lidí. Bary a restaurace zůstanou od 23:00 do 08:00 zavřené. Omezení se týká také pendlerů, kteří musí jednou za dva týdny předkládat negativní PCR test na koronavirus.

Nákaza se přesouvá do rizikové skupiny

Nákaza koronavirem v Moravskoslezském kraji se přesouvá do rizikové skupiny mezi lidi starší 65 let. Na tiskové konferenci to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Irena Martínková. Nová ohniska jsou v okresech Frýdek-Místek, Nový Jičín i Ostrava. Krajská hygienička Pavla Svrčinová varovala, že přibývají případy, které nemají souvislost s objevenými ohnisky. Hejtman kraje Ivo Vondrák ovšem před novináři zpochybnil nutnost všech zpřísněných opatření, která ode dneška hygienici nařídili.

Vondrák prohlásil, že roušky v MHD jsou namístě. Ostatní opatření ale vnímá jako moc přísná, situace je podle něj stabilizovaná. "Skutečně nevím, co vedlo k tomu rozhodnutí," prohlásil Vondrák.

Cituji aktuální stanovisko Prof. Duška: “Tedy závěrem: ze všech dostupných dat nevidím nikde nějakou eskalaci rizika nebo alarmující vývoj. Tím samozřejmě nezpochybňuji, že mohou nastat organizační problémy v nějaké konkrétní nemocnici, ale celkově je situace stabilizovaná. “ https://t.co/IHiWFI1LXg

— Ivo Vondrak (@ivondrak) July 17, 2020

"Nevím, do jaké míry ta opatření nejsou spíš panického charakteru a bojím se toho, že lidé to vnímají velmi negativně," zdůraznil. S odvoláním na data ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška uvedl, že situace v kraji se nezměnila a kapacity nemocnic jsou dostatečné.

Martínková oponovala, že opatření musí být striktní, aby ochránila rizikové skupiny. "Byť se stabilizovala situace na Karvinsku, vyhaslo nám ohnisko na Dole Darkov, ale vznikla nová lokální ohniska v okrese Frýdek-Místek, v okrese Nový Jičín, v okrese Ostrava," řekla.

Svrčinová uvedla, že v kraji začíná přibývat těžkých případů u starších lidí. Opatření mají zabránit přehlcení zdravotního systému. "V úterý, středu, čtvrtek (to - počet případů) začalo stoupat a souvislost s OKD už téměř neprokazujeme. Když se začali minulý týden testovat pendleři, tak jsme najednou měli ohniska po celém kraji," zdůraznila Svrčinová. Na dotaz po rychlosti opatření uvedla, že situaci diskutovala s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) byl jasný požadavek zavést je co nejdřív. Podle Svrčinové se opatření zhruba po 14 dnech budou revidovat. Pokud se situace zlepší, přistoupí hygienici k uvolňování.

Hejtman s odvoláním na data ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška uvedl, že situace v kraji se nezměnila a kapacity nemocnic jsou dostatečné.

Největší ohniska nákazy zůstávají i po uklidnění situace na Karvinsku. Na Dole ČSM-Sever hygienici evidují 755 osob, nárůst o sedm lidí, na Dole ČSM-Jih je 348 pozitivních, o čtyři nové případy víc. Ve firmě Varroc Lighting Systems z Šenova u Nového Jičína hygienici po výskytu nákazy otestovali 400 lidí. "Dnes hlásíme tři nové pozitivní zaměstnance. Celkový počet pozitivních tak stoupl na 31, z toho 14 občanů Polska," uvedli.

Podle mediálního zástupce společnosti Ondřeje Činčury je většina pozitivně testovaných bez příznaků. "Ačkoliv výsledky naznačují, že zavedená bezpečnostní opatření byla úspěšná a napomohla zamezení dalšího šíření nákazy, krizový štáb vedení společnosti rozhodl o postupném testování všech zaměstnanců v závodě Nový Jičín, které začne v průběhu příštího týdne," uvedl Činčura.

Související

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Změní se přístup světa ke covidu-19? Experty čeká na jaře důležité rozhodnutí

Na jaře se podle epidemiologa Rastislava Maďara otevře mezinárodní odborná debata, zda budou ještě u covidu-19 nutné izolace a jak dlouhé. Novinářům dnes řekl, že rozhodnutí bude muset být jednotné pro všechny země. Počet nových případů covidu podle něj v současné době začíná opět růst, ukazuje to reprodukční číslo. Nová opatření ale namístě zřejmě nebudou, nanejvýš ochrana dýchacích cest personálu v nemocnicích a pobytových zařízeních sociální péče.
Rastislav Maďar

Česku hrozí nejhorší chřipková sezóna za poslední roky. Souběh s covidem může ohrozit i nerizikové, varuje Maďar

Chřipková sezona může být podle epidemiologa Rastislava Maďara nejhorší za několik let, což se dá usuzovat podle vývoje nemoci na jižní polokouli. Například Austrálie měla letos nejvíc případů chřipky za posledních pět let. V ČR měla na začátku letošního roku chřipková epidemie dvě vlny, jednu na přelomu prosince a ledna a druhou na přelomu března a dubna. V tiskové zprávě o tom informovala společnost Avenier.

Více souvisejících

Rastislav Maďar Moravskoslezský kraj Karviná Ostrava Ivo Vondrák (hejtman) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 25 minutami

před 40 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 57 minutami

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Rozhodnuto: Řecko předá systém Patriot Ukrajině. USA jim zaručily bezpečnost a kompenzaci

Řecko změnilo svůj postoj ohledně poskytnutí protivzdušné obrany Ukrajině. Nyní se rozhodlo, že systém Patriot Kyjevu poskytne, minimálně jeden.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy