Počet nakažených stoupá, Liberecký kraj opět zavádí roušky. Kde budou povinné?

V Libereckém kraji se kvůli zvýšenému počtu nově prokázaných případů covidu-19 vrátí roušky. Od pátku 24. července je budou muset nosit lidé při návštěvě ve všech zdravotnických zařízeních, při nákupu v lékárně, ve vybraných zařízeních sociálních služeb a například i pracovníci v terénních sociálních službách.

Mimořádné opatření má zamezit dalšímu šíření nákazy, řekl dnes novinářům ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta.

V kraji je podle hygieniků stovka nemocných, výrazný nárůst počtu případů zaznamenali na Jablonecku a v Jablonci nad Nisou, kde je několik ohnisek a téměř čtyři desítky nemocných. Podle údajů, které odpoledne aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví připadá za posledních sedm dní na Jablonecku více než 24 nemocných na 100.000 obyvatel. Horší je v zemi situace jen na Karvinsku, kde je téměř 62 nemocných, a v sousedním Frýdecko-Místecku, kde je téměř 38 nemocných na 100.000 obyvatel.

"Pro opatření ve zdravotnictví a sociálních službách jsme se rozhodli proto, že to jsou místa, kde jsou jak rizikové skupiny obyvatel, tak je tam i riziko profesionální nákazy. Další opatření, která by přicházela v úvahu, jako je nošení roušek ve veřejné dopravě nebo ve vnitřních prostorách, eventuálně další opatření, jaká můžeme sledovat v Moravskoslezském kraji nebo v jiných oblastech, by přicházela v úvahu v případě, že by situace dál eskalovala," doplnil Valenta. Zatím se podle něj neuvažuje ani o omezování akcí.

Pro pracovníky v nemocnicích a sociálních službách není nové nařízení hygieniků velkou změnou. Na lůžkových odděleních nemocnic personál roušky nosí už od začátku července. "Jsme na to v českolipské nemocnici připraveni, zaměstnancům roušky poskytujeme," řekla ČTK mluvčí druhé největší nemocnice v kraji Kateřina Amrichová.

Ani v Domě seniorů v Liberci na Františkově personál zatím roušky neodložil a nosit je musí i příchozí za seniory na návštěvu. "Budeme zvažovat, zda nezpřísníme návštěvy. Teď je máme od 10:00 do 17:00, budeme zvažovat jestli je nedáme jen na odpoledne a jestli je časově neomezíme," řekl ČTK ředitel domova Jan Gabriel. Domov je jedním z mála v kraji, kde se na jaře nákaza objevila u dvou klientů a jedné pracovnice. Klienti ale roušky nenosí a ani nové nařízení hygieniků s tím nepočítá.

Ve druhé polovině června přibylo v Libereckém kraji nakažených hlavně v průmyslových podnicích v Liberci hlavně v souvislosti se zahraničními pracovníky. Ve stotisícovém Liberci se situace uklidňuje, ale nová ohniska jsou na Českolipsku a Jablonecku. Podle krajské hygienické stanice je v kraji stovka nemocných. "Dva z nich jsou v nemocnici," doplnil Valenta.

Za poslední měsíc přibylo v kraji zhruba 150 případů nákazy, od začátku pandemie jich podle ministerstva testy v kraji prokázaly 356. Zhruba 70 procent lidí se vyléčilo, komplikacím spojeným s novým koronavirem podlehlo v kraji pět seniorů. Nové případy nejsou podle Valenty spojeny jen se zahraničními pracovníky. "Někde dokážeme vysledovat souvislost, v některých případech je trasování obtížnější," řekl. Je tam podle něj návaznost na zahraniční pracovníky, ale i u navrátivších se z Francie nebo lidí, co se nakazili při pracovním kontaktu ve středních Čechách.

Liberecký kraj podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) přidá další odběrová místa. V posledních týdnech bylo pevné místo jen v liberecké nemocnici. "Pravděpodobně od pátku, ale nejpozději od pondělí přibude odběrové místo také v nemocnici v Jablonci nad Nisou. To samé připraví nemocnice v České Lípě pro případ, že by to bylo potřeba," řekl ČTK hejtman. V kraji třeba o víkendu vyjela i odběrová sanitka, řada průmyslových podniků jako liberecké Denso nebo českolipský Bombardier si odběry pro zaměstnance zařizovaly přímo v závodech.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Liberecký kraj Martin Půta Liberec Jablonec nad Nisou Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 44 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy