Počet nakažených stoupá, Liberecký kraj opět zavádí roušky. Kde budou povinné?

V Libereckém kraji se kvůli zvýšenému počtu nově prokázaných případů covidu-19 vrátí roušky. Od pátku 24. července je budou muset nosit lidé při návštěvě ve všech zdravotnických zařízeních, při nákupu v lékárně, ve vybraných zařízeních sociálních služeb a například i pracovníci v terénních sociálních službách.

Mimořádné opatření má zamezit dalšímu šíření nákazy, řekl dnes novinářům ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta.

V kraji je podle hygieniků stovka nemocných, výrazný nárůst počtu případů zaznamenali na Jablonecku a v Jablonci nad Nisou, kde je několik ohnisek a téměř čtyři desítky nemocných. Podle údajů, které odpoledne aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví připadá za posledních sedm dní na Jablonecku více než 24 nemocných na 100.000 obyvatel. Horší je v zemi situace jen na Karvinsku, kde je téměř 62 nemocných, a v sousedním Frýdecko-Místecku, kde je téměř 38 nemocných na 100.000 obyvatel.

"Pro opatření ve zdravotnictví a sociálních službách jsme se rozhodli proto, že to jsou místa, kde jsou jak rizikové skupiny obyvatel, tak je tam i riziko profesionální nákazy. Další opatření, která by přicházela v úvahu, jako je nošení roušek ve veřejné dopravě nebo ve vnitřních prostorách, eventuálně další opatření, jaká můžeme sledovat v Moravskoslezském kraji nebo v jiných oblastech, by přicházela v úvahu v případě, že by situace dál eskalovala," doplnil Valenta. Zatím se podle něj neuvažuje ani o omezování akcí.

Pro pracovníky v nemocnicích a sociálních službách není nové nařízení hygieniků velkou změnou. Na lůžkových odděleních nemocnic personál roušky nosí už od začátku července. "Jsme na to v českolipské nemocnici připraveni, zaměstnancům roušky poskytujeme," řekla ČTK mluvčí druhé největší nemocnice v kraji Kateřina Amrichová.

Ani v Domě seniorů v Liberci na Františkově personál zatím roušky neodložil a nosit je musí i příchozí za seniory na návštěvu. "Budeme zvažovat, zda nezpřísníme návštěvy. Teď je máme od 10:00 do 17:00, budeme zvažovat jestli je nedáme jen na odpoledne a jestli je časově neomezíme," řekl ČTK ředitel domova Jan Gabriel. Domov je jedním z mála v kraji, kde se na jaře nákaza objevila u dvou klientů a jedné pracovnice. Klienti ale roušky nenosí a ani nové nařízení hygieniků s tím nepočítá.

Ve druhé polovině června přibylo v Libereckém kraji nakažených hlavně v průmyslových podnicích v Liberci hlavně v souvislosti se zahraničními pracovníky. Ve stotisícovém Liberci se situace uklidňuje, ale nová ohniska jsou na Českolipsku a Jablonecku. Podle krajské hygienické stanice je v kraji stovka nemocných. "Dva z nich jsou v nemocnici," doplnil Valenta.

Za poslední měsíc přibylo v kraji zhruba 150 případů nákazy, od začátku pandemie jich podle ministerstva testy v kraji prokázaly 356. Zhruba 70 procent lidí se vyléčilo, komplikacím spojeným s novým koronavirem podlehlo v kraji pět seniorů. Nové případy nejsou podle Valenty spojeny jen se zahraničními pracovníky. "Někde dokážeme vysledovat souvislost, v některých případech je trasování obtížnější," řekl. Je tam podle něj návaznost na zahraniční pracovníky, ale i u navrátivších se z Francie nebo lidí, co se nakazili při pracovním kontaktu ve středních Čechách.

Liberecký kraj podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) přidá další odběrová místa. V posledních týdnech bylo pevné místo jen v liberecké nemocnici. "Pravděpodobně od pátku, ale nejpozději od pondělí přibude odběrové místo také v nemocnici v Jablonci nad Nisou. To samé připraví nemocnice v České Lípě pro případ, že by to bylo potřeba," řekl ČTK hejtman. V kraji třeba o víkendu vyjela i odběrová sanitka, řada průmyslových podniků jako liberecké Denso nebo českolipský Bombardier si odběry pro zaměstnance zařizovaly přímo v závodech.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Liberecký kraj Martin Půta Liberec Jablonec nad Nisou Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem

Policie od čtvrtečního večera vyšetřuje případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrcený muž ležel na pozemku před domem. Případ byl svěřen kriminalistům, kteří pracují s podezřelým. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy