Lidé se tváří, že se nic neděje, ale oslava na Karlově mostě byl festival hlouposti, říká Kubek

Česko v září zaznamenalo rekordní nárůst pozitivních případů na covid-19. Značná část potřebuje hospitalizaci a zvedla se i čísla úmrtí. Co si o vývoji koronavirové situace myslí prezident České lékařské komory? A kde se stala chyba, že Česko tvrdě zasáhla druhá vlna nákazy?

Vývoj koronavirové situace v Česku se začátkem měsíce září značně zvrtl. Druhá vlna zasáhla tvrdým úderem a bylo zaznamenáno několik rekordů v počtu pozitivních případů od jara letošního roku. Přesto mnoho lidí se domnívá, že situace není riziková, odmítá nosit ochranné prostředky a nesouhlasí s mnoha nařízeními vlády. „Situace je opravdu vážná. Měli bychom všichni přestat švejkovat a konečně začít celou situaci brát vážně,“ uvedl v úvodu rozhovoru pro Interview Milan Kubek, prezident České lékařské komory.

Kubek upozorňuje, že situace se vyvíjí značně horším směrem, než tomu bylo na jaře, kdy byli všichni strnulý hrůzou, ale podle jeho slov se teď řada lidí stále tváří, jakoby se vůbec nic nedělo. „Když si představíte, že se dnes nakazíte, tak za 10 až 14 dní u vás nemoc pravděpodobně propukne a až za dalších 10 dní se dostanete do nemocnice. Když to všechno špatně dopadne, můžete být v kolonce zemřelých,“ varuje prezident České lékařské komory. Dodal, že uváděné statistiky mají zpoždění a hospitalizovaní lidé v současné době jsou obrazem situace z druhé poloviny srpna.

Chaotické rozvolňování ochranných opatření vláda započala v květnu a před začátkem letních prázdnin neplatila prakticky žádná. V tom Kubek vidí klíčovou chybu, upozornil na možnost předvolební kampaně, která podle jeho slov sehrála důležitou roli v souvislosti s rozvolňováním restrikcí. „Když si vzpomenu na festival hlouposti 30.června na Karlově mostě, kde se několik tisíc lidí tvářilo, že se mají rádi a nebezpečí skončilo nebo když si představím ty davy polonahých opilců, kteří se po sobě povalovali a křičeli, že jsou mistři já nevím čeho. Tak nám lékařům z toho trnulo v zádech, a to byla ta zásadní chyba,“ podotýká Kubek.

Prezident České lékařské komory se domnívá, že „záchranná brzda“ měla být zatažena již o prázdninách, kdy se počty nakažených začaly opět zvedat. Upozorňuje i na jednání exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který na doporučení epidemiologů vyhlásil, že od 1. září začne Česko opět s koronavirem bojovat. „Premiér měl vidinu voleb a nechtěl si kazit image, že jsme nejlepší země na světě, tak toto opatření odvolal,“ řekl Kubek. Dodal, že Adam Vojtěch neměl být ministrem už na jaře.

Kubek si od nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly slibuje, že bude lépe situaci organizovat, převážně dostupnost lůžek pro pacienty s covid-19. Přesný přehled v současnosti Kubek nemá. „Ministerstvo za Vojtěcha s ČLK nespolupracovalo a snažilo se nás ignorovat, ale z dostupných čísel, co mám k dispozici, rezervy jsou,“ uvedl Kubek. Dodal, že ČLK bude nyní ministerstvu zdravotnictví pomáhat, jak bylo nabízeno v minulosti Vojtěchovi a budou sdílet informace.

Prezident ČLK radí dodržovat 3R, tedy rouška, mytí rukou a rozestupy. Podle jeho slov se jedná o laciné a lehce proveditelné opatření a z dostupných studií je potvrzeno, že jsou účinná proti šíření koronavirové nákazy. „Zavedl bych ještě jedno R a to zdravý rozum,“ dodal Kubek. Je důležité zvýšit testovací kapacitu nejméně na 50 tisíc testů denně, aby se mohly infekce včas podchytit a měli by být podle slov Kubeka hrazené státem nebo pojišťovnami, protože je to levnější než následná hospitalizace. „To je klíč,“ míní prezident ČLK.

Související

Městský soud v Praze, ilustrační fotografie.

Tušl stráví 19 měsíců za mřížemi kvůli dotírání na Kubka a Flegra

Pražský městský soud v pondělí potvrdil dezinformátorovi Patriku Tušloi souhrnný trest odnětí svobody v délce 19 měsíců za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra a předchozí trestné činy. Dnešní rozhodnutí není pravomocné. 
Lékaři, ilustrační fotografie.

Odloží se stovky operací, avizují lékaři. Dohoda podle Kubka není na obzoru

Výpovědi z přesčasů už podalo více než 6100 lékařů, kteří tak budou chybět ve směnách, uvedli zástupci České lékařské komory (ČLK). V českých nemocnicích se nachází i oddělení, kde protestuje sto procent lékařů. Od prosince tak sice bude zajištěna akutní péče, ale odloží se stovky operací a tisíce ambulantních návštěv. 

Více souvisejících

Milan Kubek Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 26 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 48 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy