Statistici: V Česku bude na konci května 8500 nemocných s covidem-19

Podle nejnovějších predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bude na konci května v ČR celkem asi 8500 nakažených covidem-19. Počítá s průměrným růstem v příštím měsíci o 15 případů denně. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Před týdnem statistici předpovídali na konci května 9000 nemocných.

Od 1. března do dnešního rána bylo laboratorně potvrzeno 7581 případů nemoci způsobené novým typem koronaviru. Před týdnem ÚZIS odhadoval na konci dubna 7800 případů. "Predikovali jsme interval 7500 až 83000 a máme méně než 7600. Doposud predikce velmi dobře sedí. Epidemie se pohybuje na spodní hraně odhadu," řekl Dušek. Na konci dubna je interval 7900 až 9700 případů.

Vyléčilo se již přes 40 % nakažených, celkem 3 120. A jejich počet roste. Koukněte, jak pomalu převládá zelená. pic.twitter.com/A0pwq63oGT

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) April 30, 2020

"Roste počet vyléčených, což považujeme za velmi dobrou zprávu," řekl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Z celkového počtu je jich už více než 40 procent.

Jeden nakažený covidem-19 v ČR nakazí dál méně než jednoho dalšího člověka, podle Duška je to útlum epidemie, která ztrácí sílu. Reprodukční číslo 0,7. Klesá také počet zachycených případů na počet testů. Pozitivních bylo dosud asi tři procenta ze všech, testů je mezi 7500 až 9000 denně. Z denně testovaných je nakažených asi 0,7 procenta.

ÚZIS připravil také tři dlouhodobější scénáře. První počítá se současným lepšícím se vývojem a vrcholem epidemie, který byl na konci března. Na konci května by mělo být denně zhruba 61 případů, v červnu 36, červenci 21 a od září do prosince už jen jednotky případů. Scénář mírného zhoršení počítá s pozvolným nárůstem případů a průměrným počtem 1,1 další nákazy na jednoho nakaženého. Ze zhruba 144 nových případů denně na konci května by se situace zhoršila až na prosincových 246. Nejhorší scénář počítá s reprodukčním číslem 1,3 a vrcholem epidemie na konci listopadu s téměř 18.000 novými případy denně.

"Už na konci května budeme vědět, kterým z nich se vydáme," řekl Dušek. První model podle něj počítá s kumulativním počtem nakažených do 10.000 lidí, druhý s 13.000 a nejhorší s 19.000.

Zhruba 15 procent nakažených se potřebuje léčit v nemocnici. Aktuálně je to asi 350 lidí. "Jsme ve fázi chystání se na druhou vlnu pandemie, pokud vůbec dorazí," řekl předseda České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý.

Nemocnice podle něj zvažují plošné testování všech pacientů, kteří jsou přijímáni na hospitalizaci. Některé už k němu přistoupily. "Chystáme koncentraci péče o pacienty s covidem-19 do menšího počtu nemocnic v daném regionu tak, abychom umožnili ostatním návrat do normální péče," řekl novinářům.

Odborníci považují za úspěch, že v rizikové věkové skupině nad 65 let je setrvale zhruba pětina z celkového počtu nakažených, počet nemocných nad 75 let klesl na devět procent.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek: ÚZIS zpracovává analýzu ke zneužívání nemocenské

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pro ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovává analýzu k tomu, zda lidé zneužívají sociální dávky a nemocenskou. První výsledky by měl mít v dubnu. V pořadu Partie na CNN Prima News to dnes řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zdravotnímu výboru by chtěl analýzu představit v květnu.
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Na začátku listopadu může být až 1200 hospitalizovaných s covidem

Epidemie nového typu koronaviru se podle počtu nových případů za pondělí začala vyvíjet podle rizikového scénáře Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Na začátku listopadu bude podle prezentace jeho ředitele Ladislava Duška v tomto scénáři v nemocnicích 1200 lidí s covidem-19, z nich 250 na jednotkách intenzivní péče (JIP).

Více souvisejících

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Česká republika Adam Vojtěch (ANO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 51 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy