Testování ve firmách budou kontrolovat stovky hygieniků

Povinné testování ve firmách bude kontrolovat 400 až 500 zaměstnanců hygieny, řekl dnes novinářům ministr vnitra Jan Hamáček. V případě potřeby jim podle něj mohou pomoci i policisté. Prvotní kontrolou budou také výkazy, které musí podniky odevzdávat. Bude z nich zřejmé, zda počty nakažených novým koronavirem ve firmě odpovídají průměrným počtům v dané oblasti.

Firmy nad 250 zaměstnanců musejí dnes začít s jejich testováním, zaměstnanci mají povinnost se mu podrobit. Testy musejí mít velké podniky u všech pracovníků hotové do 12. března. Vláda přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Povolené je také samotestování prostřednictvím schválených testů.

Podle Hamáčka budou kontrolovat dodržování hygienici, kteří však nemají na starosti trasování. Prvotní kontrolou pak budou výkazy, které budou muset podniky o testování odevzdávat. Důležitý je však podle něj hlavně zájem zaměstnavatele testování poctivě provést a mít zdravé zaměstnance. "Ta kombinace všech těchto faktorů mě vede k tomu, že věřím, že to bude úspěšné," prohlásil ministr.

Společnosti s 50 až 249 zaměstnanci budou muset s testováním začít v pátek a dokončit ho nejpozději 15. března. Firmám i zaměstnancům v případě porušení budou hrozit finanční sankce. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se budou postihy řídit pandemickým zákonem. Firmě tak bude moci být i opakovaně udělena pokuta až 500.000 korun, zaměstnanci až 50.000 korun.

Testování ve firmách někde prodloužilo objednací doby

Kvůli dnešnímu startu povinného testování na covid-19 ve firmách se na některých místech prodloužily objednací lhůty k antigenním testům pro veřejnost, řekl po dnešním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) novinářům jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD). Štáb se podle něj situací zabývá. Ministerstvo průmyslu by mělo podle Hamáčka na firmy apelovat, aby preferovaly samotestování a zaměstnanci nemuseli využívat veřejně dostupná testovací místa.

Hamáček řekl, že štáb se dnes záležitostí zabýval. "Řešili jsme situaci, že v důsledku povinného testování ve firmách se část poptávky přelila do současných antigenních kapacit a prodloužily se lhůty," uvedl. Tlak na testovací místa může být jen dočasný do doby, než si firmy udělají zásoby testů, míní.

Ministerstvo průmyslu by podle Hamáčka mělo vést kvůli záležitosti dialog s firmami. "Aby se jim snažilo vysvětlit, že to nařízení je myšleno primárně pro samotestování a není řešením tu odpovědnost hodit na stát a současné kapacity," uvedl. Prostor pro navyšování nynějších kapacit pro antigenní testování již není, dodal.

Pro firmy je navíc podle Hamáčka "uživatelsky výhodnější", když si nechají zaměstnance otestovat přímo ve firmě místo toho, aby je posílali například do nemocnic.

Firmy nad 250 zaměstnanců musejí začít s testováním pracovníků dnes, zaměstnanci mají povinnost se mu podrobit. Testy musejí mít velké podniky u všech pracovníků hotové do 12. března. Vláda přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění.

Povolené je také samotestování prostřednictvím schválených testů. V tomto případě stát přispívá přes úlevy na zdravotním pojištění 60 korun na test. Povinné testování u zaměstnanců je vyžadováno jednou týdně.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jan Hamáček firmy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty

Ukrajinské ozbrojené síly tvrdí, že severokorejští vojáci bojující po boku ruských jednotek jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty. Tato obvinění přicházejí v souvislosti s tvrzením Ukrajiny, že Rusko se snaží skrývat zahraniční přítomnost na bojišti i rozsah svých ztrát.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy