Úmrtí slovenské učitelky nesouvisí s očkováním. Ani v Česku se souvislost sraženin s AstraZenekou neprokázala

Úmrtí 38leté učitelky ze Slovenska, která zemřela dva týdny po podání vakcíny společnosti AstraZeneca, s očkováním nesouvisí. Pitva ukázala, že na vině jsou dlouhodobější zdravotní problémy, které vznikly ještě před očkováním. Reportáž, která na úmrtí poukázala v souvislosti s vakcínou, nyní prověří licenční rada.

Na úmrtí mladé učitelky upozornil veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska, který odvysílal televizní reportáž o úmrtí 38leté ženy dva týdny po očkování vakcínou AstraZeneca.

Zprávy o úmrtí se následně objevily i v českých médiích a navzdory nedostatku důkazů některé servery poukázaly na možnou spojitost s očkováním v takové míře, že u části lidí mohla vzniknout nedůvěra k vakcíně. Vyplývá to z článku na webu Hlídací Pes.

S podobnou reakcí se potýká i Slovensko. Původní reportáž proto prověří licenční rada, která na ni obdržela řadu stížností. Lidé totiž podle rady nabyli dojmu, že hlavní příčinou úmrtí bylo právě očkování. Portál omediach.com dokonce napsal, že reportáž je zavádějící a že redaktorky zmanipulovaly předchozí vyjádření zesnulé.

Poukázal také na to, že žádná kompetentní osoba neoznačila vakcínu jako příčinu úmrtí nepotvrdila. Spojitost vakcíny s úmrtím tak v reportáži stojí pouze na vyjádření otce zesnulé učitelky, který uvedl: "Jsem si jistý, že příčinou smrti byla vakcína AstraZeneca." "Spojení úmrtí s vakcínou dotvářejí i emotivní záběry na hrob, kříž učitelky a na vakcínu a očkování," dodal server.

Vakcíny AstraZeneca: Hlídáme nahlášená podezření na nežádoucí účinky, SÚKL se účastní jednání lékových agentur v EU a vše řešíme. Z 11 úmrtí, která byla nahlášena v ČR jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti COVID-19, nebylo ani jedno způsobeno tromboembolií.

— SÚKL (@SUKLcz) March 16, 2021

Smrt s očkováním nesouvisí, ukázala pitva

Slovenský Úřad pro dohled nad zdravotní péčí nicméně neshledal, že by mezi úmrtím a očkováním byla nějaká spojitost. "Po vyhodnocení anamnézy, relativně delšího období po očkování a závěrů provedené pitvy úřad konstatuje, že úmrtí nelze dávat do souvislosti s očkováním proti onemocnění CoViD-19. Úmrtí nastalo na základě několika chorobných změn, jejichž původ vznikl ještě před samotným očkováním," uvádí úřad.

V posledních týdnech se přitom i v Česku a dalších zemích objevilo několik úmrtí, k nimž došlo po podání vakcíny. Dosud však nebyla prokázána žádná souvislost mezi úmrtím a očkovací látkou a vakcíny jsou považovány za bezpečné. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) navíc před několika dny na twitteru uvedl, že "z 11 úmrtí, která byla nahlášena v ČR jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti COVID-19, nebylo ani jedno způsobeno tromboembolií."

Navzdory chybějícím důkazům několik zemí očkování vakcínou AstraZeneky pozastavilo. Německo, Itálie, Francie, Kypr, Litva či Lotyšsko následně aplikaci této vakcíny obnovily, poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.

V pondělí se k této vakcíně vrátí Portugalsko a během příštího týdne tak hodlá učinit i Nizozemsko nebo Španělsko. Česko ani Slovensko očkování nepozastavily.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Slovensko AstraZeneca úmrtí

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Armáda České Republiky

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát

Senát ve středu schválil novelu, která umožní zvýšení náborového příspěvku pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší snahy o zajištění dostatečného počtu personálu v Armádě České republiky. O návrhu předtím senátoři debatovali čtyři hodiny, přičemž hlavním tématem byla bezpečnost a obrana země.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

NOAA

Sbalte se, máte 90 minut. Trump vyházel meteorology z NOAA

Heather Welch, která se specializovala na mapování pohybu mořských živočichů a pomáhala předcházet srážkám lodí s velrybami, obdržela e-mail s oznámením o svém okamžitém propuštění. Měla pouhých 90 minut na sbalení věcí a odchod. Welch pracovala téměř deset let jako ekolog v Národním úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), který se stará o monitorování oceánů a klimatu.

před 7 hodinami

Rusko, Kreml

Ustupování Rusku nikdy nefungovalo. A historie to dokazuje

Od svého návratu do Bílého domu americký prezident Donald Trump výrazně přetvořil americkou politiku vůči Rusku a zvolil mnohem smířlivější přístup k Vladimiru Putinovi a válce na Ukrajině. Tento postoj zahrnuje omezení vojenské pomoci Ukrajině a tlak na Kyjev, aby přistoupil na nevýhodné podmínky ukončení bojů.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dal Trumpovi nezbytné minimum. Ale vůbec nic navíc

Před telefonátem mezi Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem americký lídr opakovaně zdůrazňoval význam tohoto rozhovoru. Výsledek ale mnoho důvodů k oslavám nepřinesl. Putin dal Trumpovi jen tolik, aby mohl hovořit o pokroku v mírových jednáních o Ukrajině, ale nic navíc.

před 11 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy