Už 1500 vakcín proti nemoci covid-19 podala záložní nemocnice na brněnském výstavišti, řekl dnes při návštěvě nemocnice premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj je to první velkokapacitní očkovací centrum v České republice. Očkování absolvují policisté, hasiči a senioři, uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Plachá.
Na systém očkování se přijel podívat Babiš, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a také zástupci Ústřední vojenské nemocnice, kteří se podle Plaché budou inspirovat pro chystané velkokapacitní očkovací centrum v 02 aréně v Praze. V brněnské záložní nemocnici by se časem mohlo očkovat podle Babiše až 3600 lidí denně.
Fakultní nemocnice Brno spustila zátěžové testovací očkování v prostorách na výstavišti v pondělí. Nejprve šly desítky hasičů a policistů, kteří pomáhají v nemocnici jako dobrovolníci, například na stěrových místech nebo s řízením sanitek. Nyní už se testuje více a podle Babiše už vakcínu dostalo 1500 lidí. "Oslovili jsme policisty a hasiče, protože jsou velká koordinovaná skupina," uvedla Plachá. Dále na očkování chodí i senioři, kteří docházejí do nemocnice na různá vyšetření.
Fakultní nemocnice Brno dostala už tři dodávky vakcíny proti covidu-19. V první bylo bezmála 5000 vakcín, u druhé a u třetí shodně po 11.700 vakcínách. Část předala jiným nemocnicím nebo domovům seniorů, část nechala na očkování zaměstnanců a také policistů a hasičů.
Záložní nemocnice s 300 lůžky vznikla na brněnském výstavišti loni v listopadu jako náhradní kapacita pro případné pacienty s nemocí covid-19. Zatím v ní ale žádný pacient s koronavirem nebyl, protože stačí kapacita lůžek v nemocnicích v kraji. Proto se fakultní nemocnice po domluvě s krajem a městem dohodla na využití prostoru pro očkovací centrum. Pokud by bylo potřeba lůžek pro pacienty s koronavirem, je to podle Plaché možné do 24 hodin s tím, že by budova přestala fungovat pro očkování. V nemocnicích v kraji je přes 800 pacientů s covidem-19, loni v listopadu jich bylo kolem 1200 a i tak byla volná místa v nemocnicích.
V Česku bylo podle odhadů očkováno proti covidu-19 70.000 až 75.000 osob. Oficiálně nahlášeno z očkovacích center bylo 61.474 lidí. Novinářům to dnes řekl premiér Babiš po návštěvě očkovacího centra v Brně. Očkovací látky od firmy Pfizer, která se do Česka dodává od 26. prosince, dorazilo přes 169.000 dávek, z nich 71.000 toto úterý a podobný objem dávek se očekává příští týden.
"Dnes v 16:00 zasedne vláda, která rozhodne, že všichni, kdo očkují, budou mít povinnost ve stejný den nahlásit do ISIN ÚZISu, kolik lidí naočkovali," uvedl Babiš. Systém ISIN, tedy Integrovaný systém infekčních nemocí, spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Hlásí se do něj také například veškeré informace kolem testování.
Právě kvůli pozdnímu hlášení z očkovacích center se podle něj pravidelně nezveřejňují data. "Je potřeba zajistit, aby jak skladové hospodářství i vykazování dávek bylo jednotné a přesné," řekl Blatný.
Od neděle navíc budou první lidé dostávat druhou dávku vakcíny. "Takových lidí budou stovky a tisíce. Tudíž potom bude správné vykazovat nikoliv naočkované osoby, ale naočkované nebo vydané dávky," dodal Blatný. Sám se nechá druhou dávkou očkovat v neděli ve Fakultní nemocnici v Brně.
V některých krajích, například Zlínském nebo Moravskoslezském, chtějí rovnou předávat vakcínu i praktickým lékařům, aby očkovali své registrované pacienty nad 80 let. Původně se s tím nepočítalo, praktičtí lékaři měli v ordinacích používat až látku od firmy Astra Zeneca, která se zatím do ČR nedodává. "Ministerstvo zdravotnictví tomuto nebrání, naopak to podporuje," řekl k tomu Blatný.
Až bude dost vakcíny, bude to podle ministra Blatného až 100.000 denně. Polovinu by měli očkovat právě praktičtí lékaři. Podle dat srovnávajících rychlost očkování v různých zemích byl průměr Evropské unie k 12. lednu 0,76 na 100.000 lidí. Ve Francii a Finsku to bylo 0,29, Řecku 0,54, Rakousku 0,59, Irsku 0,71 v Německu a Polsku 0,82, Maďarsku 0,9, v Estonsku 1,02 a v Dánsku 2,02. Česko by z nahlášených mělo 0,67 a z odhadů premiéra až 0,75. Izrael má naočkováno přes 22 na 100.000 obyvatel.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , očkování , FN Brno , Andrej Babiš , Jan Blatný , Zdravotnictví , nemocnice
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 2 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 8 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková