Zájem o nanovlákenné roušky a respirátory podle asociace jejich výrobců v posledním týdnu roste. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Vysoký zájem o osobní ochranné prostředky byl zejména od ledna až do března, kdy se objevily v Česku první případy nákazy novým typem koronaviru. Větší zájem o ochranné pomůcky zaznamenávají v posledních dnech i lékárny.
"Nejvíce u nás nakupují lidé z rizikových skupin, lékaři a společnosti, které potřebují nadstandardně chránit své zaměstnance. Právě poptávka z firem se v posledních dnech zvyšuje. Mnozí podnikatelé si uvědomují ekonomické riziko při zjištění koronaviru na pracovišti a uzavření či omezení provozu na několik týdnů," uvedla Lucie Konečná z e-shopu Nanospace.
Lidé podle ní nakupují zejména typy respirátorů, který lze opakovaně používat až dva týdny, nebo roušky, které jsou díky vysoké prodyšnosti vhodné do teplého letního počasí.
Rozdíl proti lednu je podle asociace v tom, že se podařilo navýšit výrobní kapacitu. "Čeští nanotechnologičtí výrobci na jaře investovali desítky milionů korun do nových strojních zařízení a zaměstnali nové pracovníky. Díky tomu už nyní mohou vyrábět miliony roušek a respirátorů s nanovlákennou membránou měsíčně," uvedl dnes předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.
Rostoucí zájem Čechů o ochranné pomůcky potvrzují lékárenské sítě. "Ačkoli má mnoho lidí roušky textilní, lékárny Benu evidují od čtvrtka zvýšenou poptávku především po rouškách. V menší míře se zvýšení týká i respirátorů a dezinfekčních gelů. Rozsah v jednotlivých lékárnách nedokážu přesně posoudit, ale poptávka je určitě mnohem vyšší než v předchozích dnech. Na našem e-shopu evidujeme nárůst o více než 40 procent," řekla dnes ČTK vedoucí odborných projektů Benu lékáren Ivana Lánová. "Ano, růst zájmu evidujeme, poptávka během týdne rostla," potvrdil mluvčí lékáren Dr.Max Michal Petrov.
Zákaz pohybu na veřejnosti bez ochranných prostředků dýchacích cest začal platit v Česku od 19. března. V té době ale v lékárnách a obchodech roušky nebyly dostupné, protože je lidé vykoupili a zásoby s takovým zájmem nepočítaly. Dost jich nebylo ani pro zdravotníky, za což bylo ministerstvo zdravotnictví kritizováno. Postupně se začaly letecky dovážet z Číny. Povinnost nosit roušky venku skončila 25. května, ve vnitřních prostorách se většinou nemusí používat od 1. července.
Roušky zůstaly povinné pro návštěvy na lůžkových odděleních nemocnic a v zařízeních sociálních služeb a v pražském metru, některé kraje jejich nošení rozšířily na lékárny nebo čekárny a ambulance lékařů. Krátkodobě jsou roušky znovu zaváděné i v místech, kde se nákaza více šíří.
Například v Libereckém a Ústeckém kraji ode dneška krajské hygieny kvůli šíření koronaviru znovu zavedly povinnost nosit roušky při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízení či lékáren. Od pondělí bude povinné zakrytí úst a nosu v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře, také v Praze. V Moravskoslezském kraji naproti tomu ode dneška opatření rozvolňují.
V celém Česku pak budou muset lidé od soboty nosit roušky na vnitřních hromadných akcích s účastí nad 100 lidí. Jedná se o kulturní a sportovní akce, ale také o svatby a pohřby ve vnitřních prostorách. Od pondělí bude omezena kapacita těchto akcí na 500 lidí. Nyní činí 1000 lidí.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé
Japonsko po třech letech zrušilo nařízení o nošení roušek
Roušky a respirátory , Lékárny , nanotechnologie , Česká republika , podnikatelé , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Zdroj: Libor Novák