V jižních Čechách přibývá Ukrajinců nakažených koronavirem

Hygienici v jižních Čechách zaznamenali poslední dny nárůst případů, kdy se nákaza koronavirem prokázala u lidí z Ukrajiny. Poslední podobný případ se potvrdil dnes, u samoplátce, který se nechal při příjezdu do ČR otestovat. Zůstane v domácí izolaci na Táborsku. Nakažených Ukrajinců v kraji přibývá od června. ČTK to dnes řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Od 9. července do 18. července zaznamenali hygienici v kraji deset nových případů koronaviru, z toho šest u Ukrajinců, u dospělých i u dětí.

"Je to víc než 50 procent. Teď se to koncentruje. Vidíme, že jednoznačně Ukrajinci jako zahraniční pracovníci jsou pro jižní Čechy rizikový zdroj. Ukrajinští pracovníci, kteří tu pracují, jedou třeba na návštěvu na Ukrajinu, nebo nebyla práce, takže odjeli na Ukrajinu, pak práce byla, vrátili se a byli pozitivní," řekla Kotrbová.

Nákazu u Ukrajinců zaznamenali jihočeští hygienici už v červnu. Z Ukrajiny je i pracovnice firmy Vodňanská drůbež, u níž se nemoc covid-19 prokázala koncem června.

"Zaznamenáváme případy pozitivity zahraničních pracovníků a jejich rodinných příslušníků. Upozorňuji proto jihočeské zaměstnavatele na povinnost vyžadovat u zahraničních pracovníků, přijíždějících z vybraných zemí EU a mimo zemí EU, od 20. července negativní test na covid-19. Výsledek testu nesmí být starší čtyř dnů," uvedla Kotrbová.

Na jihu Čech prokázaly testy za uplynulých 24 hodin jeden nový případ nákazy koronavirem ze 114 testovaných vzorků. Byl to zmíněný muž z Ukrajiny. V pátek se covid-19 prokázal také u Ukrajince, který už byl v karanténě kvůli kontaktu s dříve pozitivně testovaným člověkem.

Kumulativní počet nemocných na jihu Čech je 215, vyléčených 193, pozitivních 16 lidí. Z 16 aktivních případů covid-19 jich je šest na Jindřichohradecku, čtyři na Prachaticku, čtyři na Táborsku, dva na Písecku.

V nemocnici Jindřichův Hradec bude od 20. července zákaz návštěv všech oddělení následné péče. Důvodem je, že v okrese přibývá případů nemoci covid-19, a zvyšuje se tak riziko nákazy pro ohrožené skupiny obyvatel.

Od začátku epidemie připadá v kraji na 100.000 obyvatel 33,37 případu onemocnění. Je to nejnižší poměr v celé republice.

Od začátku šíření viru se v republice objevilo 13.795 případů koronaviru. Vyléčilo se 8732 lidí, v souvislosti s koronavirem zemřelo 358 lidí.

Související

Zřícenina hradu Zlenic kolem roku 1880

Kam vyrazit za příběhy hradních zřícenin a jejich novodobých zachránců?

Možností, kam mohou turisté v České republice vyrazit za poznáním naší staleté historie, je mnoho. Řadu lidí už ale nelákají opravené a zařízené hrady a zámky plné turistů a upřednostňují spíše relikty architektury ve spojení s přírodou. Hradních zřícenin je u nás mnoho a poslední dobou se těší zasloužené péči. Kam se za nimi vydat?
Zlatá stezka vedla z Prahy do Pasova.

Jak a proč získala svůj název Zlatá stezka?

Od pravěku vedly přes naše území důležité stezky, které spojovaly sever s jihem a východ se západem. Mezi nejznámější středověké dálkové cesty patří jistě Zlatá stezka, vedoucí z Prahy několika směry do Pasova. Kdy tato stezka vznikla a proč získala své pojmenování?

Více souvisejících

jižní čechy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy