Nemáme nic. Šéf hmotných rezerv přiznal pravdu o ochranných pomůckách

Ve státních hmotných rezervách nejsou už žádné ochranné pomůcky. Poslední zásoby má ministerstvo vnitra a zdravotnictví a Správa státních hmotných rezerv proto vypisuje zakázky na doplnění svých zásob.

„V tuto chvíli nemáme v hmotných rezervách z ochranných pomůcek nic,“ sdělil v televizi CNN Prima NEWS předseda Správy státních hmotných rezerv ČR (SSHR) Pavel Švagr. Jediné reálné zásoby má podle něj ministerstvo vnitra a ministerstvo zdravotnictví v Sedlčanech, odkud stále probíhá distribuce. SSHR tedy nyní vypisuje zakázky pro doplnění chybějících zásob, aby se připravila na možnou druhou vlnu pandemie.

Problém je, že SSHR zásobuje pouze státní instituce a zaměstnance. Hospodářská komora ČR (HK) proto podle Ivo Hlaváče řeší, jak zajistit přípravu pomůcek i pro soukromé podniky. „Měl by se zvýšit i podíl českých dodavatelů do státních hmotných rezerv,“ řekl. „Skutečně kapacitně připravených českých dodavatelů není tolik, byť ten počet roste a je rolí státu, aby je podpořil. Stát pro to nedělá dost. Podmínky tendrů by mohly více motivovat české výrobce,“ uvedl Ivo Hlaváč.

Švagr zmínil, že v první fázi bylo sto procent výrobků z Číny, ale na konci května bylo již dvacet procent od českých dodavatelů. „Podíl se zvětšoval, ale je třeba říci, že s ohledem na to ohromné množství výrobků, které budeme pořizovat, vzniká otázka na kapacitu, kterou české firmy mají,“ upozornil předseda. „Každý výrobek navíc musí splňovat certifikáty. Tady může být, myslím, problém, protože certifikace trvá poměrně dlouho,“ upřesnil.

Hlaváč tvrdí, že HK hledá chytrý systém obměny pomůcek a léků. „Nechceme mít ve skladech například miliony roušek, které za nějakou dobu budou po datu použití,“ popsal příklad Hlaváč. Předseda Švagr poukázal na to, že každý má povinnost se přiměřeně připravit a SSHR je až tou poslední instancí.

„Na podzim je před námi riziko souběhu chřipkové epidemie a koronaviru, ale nemáme v tuto chvíli řešení,“ posteskl si Hlaváč. Podle jeho slov se nemůže opakovat situace, kdy se každý den čeká na pomůcky a ony nejsou. Této situaci se budou snažit v rámci HK předejít.

Související

Ilustrační foto

Pomůcek proti koronaviru máme dostatek. "Krizaři" jsou připraveni, ujišťuje Hamáček

Česko má dostatek ochranných zdravotnických pomůcek proti šíření nemoci covid-19. Ve skladu ministerstva vnitra jsou zásoby na šest týdnů, další jsou v jednotlivých organizacích pod příslušnými ministerstvy. ČTK to dnes sdělil vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Dostatek zásob potvrdil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Ilustrační foto

Jak je to se zásobami státu pro případ další krize? Zazněl ostrý apel

Česko není dostatečně připravené na krize, pokud jde například o zásoby zdravotnických pomůcek, které mimo jiné muselo během epidemie koronaviru nakupovat v Číně. Navíc požadavky Státní správy hmotných rezerv (SSHR) vůči vládě a resortu financí nebyly v poslední době vůbec vyslyšeny.

Více souvisejících

Státní hmotné rezervy (SSHR) Roušky a respirátory Zdravotnictví hospodářská komora Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy