Ve vybraných vzorcích koronaviru hlášených laboratořemi Státnímu zdravotnímu ústavu (SZÚ) za poslední týden je 1,4 procenta varianty BA.2 dominující ve Skandinávii, jde o 88 případů z asi 6500. Sekvenací byla varianta potvrzena v pěti případech, informoval ústav v tiskové zprávě.
Kvůli dominanci varianty omikron ministerstvo zdravotnictví zrušilo povinnost vyšetřovat vzorky u lidí s příznaky znovu metodou diskriminačního PCR, která může ukázat na případnou jinou variantu. SZÚ doporučuje dál tak vyšetřovat rizikové pacienty, kteří by měli dostat antivirovou léčbu.
Varianta BA.2 dominuje v Dánsku a sousedním Švédsku, ve Velké Británii výskyt spojují s importem z Indie. Vědci se podle SZÚ původně domnívali, že jde o subvariantu omikronu příbuznou jeho linii BA.1. "Z fylogenetického hlediska se však zřejmě jedná o s omikronem zcela nepříbuznou subvariantu," uvedl ústav v prezentaci k tiskové zprávě.
O nové variantě zatím vědci nemají dostatek informací. Dánské zdravotnické úřady minulý týden oznámily, že je nejspíše 1,5krát nakažlivější než původní varianta omikronu, patrně však nezpůsobuje závažnější průběh onemocnění covid-19.
Přestože se v Dánsku tato varianta rozšířila a minulý týden tam měli rekordní počty nakažených, tamní vláda od února uvolňuje prakticky všechna protikoronavirová opatření. Země otevírá dosud zavřené noční kluby, restaurace budou moci i po 22:00 podávat alkohol a hosté nebudou muset předkládat očkovací certifikáty. Cestující nebudou muset nosit roušky v hromadné dopravě a obchody regulovat počty zákazníků.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek uvedl, že země, které teď rozvolňují, měly často dosud mnohem přísnější opatření než ČR. Dánské vládě umožňuje zmírňování zejména vysoká proočkovanost obyvatel, vakcínu proti covidu-19 si tam nechalo aplikovat přes 83 procent obyvatel a 60 procent z nich má i posilující dávku.
V tuzemsku dominuje v současné době varianta koronaviru omikron, je jí přes 90 procent. Národní referenční laboratoř (NRL) SZÚ kvůli ní doporučuje upravit způsob odběru vzorků, zdravotníci by měli vytírat nejen nos, ale i krk. "V případě infekce variantou omikron se ukazuje odběr z nosu jako nedostatečný. V případě přetrvávajících potíží doporučujeme zopakovat test, část příznakových pacientů může být pozitivní až druhý až čtvrtý den od nástupu příznaků," uvedl SZÚ.
Protože varianta omikron převládá, zrušilo ministerstvo od dnešního dne laboratořím povinnost vyšetřovat vzorky podruhé metodou diskriminačního PCR, kdy se srovnávají jejich výsledky se známými mutacemi. Umožní to využívat větší laboratorní kapacity pro nové vzorky.
"Neznamená to ovšem, že lékaři a pacienti zůstanou bez možnosti v indikovaných případech toto vyšetření provést. Na žádost ošetřujícího lékaře při rozhodování o léčbě je vyšetření k dispozici. Postup je shodný jako u dalších laboratorních odběrů a rozborů, které lékaři pro stanovování diagnóz běžně využívají," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.
NRL doporučuje vyšetřit touto metodou pozitivní pacienty, kteří jsou rizikoví a měli by podstoupit antivirotickou léčbu. Pokud by se ukázalo, že nemají omikron, ale starší variantu delta, bylo by možné jim podat monoklonální protilátky. Ty jsou u omikronu neúčinné, a pacientům je proto lékaři nepodávají.
Za poslední týden dostala NRL data z 113.215 diskriminačních PCR ze stovky laboratoří. Bylo z nich vybráno 6470 vzorků, kde se varianta BA.2 ukázala v 1,4 procenta případů. Výsledkem diskriminačního PCR je podezření na výskyt varianty, definitivně ho potvrzují vybrané laboratoře včetně NRL celogenomovou sekvenací. Celkově bylo tak vyšetřeno 25.760 vzorků od začátku epidemie, za poslední měsíc 1785 a ze 74 procent v nich převažovala varianta omikron a dále subvarianty delty. V pěti případech se potvrdila varianta BA.2.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Státní zdravotní ústav (SZÚ)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 4 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák