Ve vzorcích za týden je 1,4 procenta "skandinávské" mutace koronaviru

Ve vybraných vzorcích koronaviru hlášených laboratořemi Státnímu zdravotnímu ústavu (SZÚ) za poslední týden je 1,4 procenta varianty BA.2 dominující ve Skandinávii, jde o 88 případů z asi 6500. Sekvenací byla varianta potvrzena v pěti případech, informoval ústav v tiskové zprávě.

Kvůli dominanci varianty omikron ministerstvo zdravotnictví zrušilo povinnost vyšetřovat vzorky u lidí s příznaky znovu metodou diskriminačního PCR, která může ukázat na případnou jinou variantu. SZÚ doporučuje dál tak vyšetřovat rizikové pacienty, kteří by měli dostat antivirovou léčbu.

Varianta BA.2 dominuje v Dánsku a sousedním Švédsku, ve Velké Británii výskyt spojují s importem z Indie. Vědci se podle SZÚ původně domnívali, že jde o subvariantu omikronu příbuznou jeho linii BA.1. "Z fylogenetického hlediska se však zřejmě jedná o s omikronem zcela nepříbuznou subvariantu," uvedl ústav v prezentaci k tiskové zprávě.

O nové variantě zatím vědci nemají dostatek informací. Dánské zdravotnické úřady minulý týden oznámily, že je nejspíše 1,5krát nakažlivější než původní varianta omikronu, patrně však nezpůsobuje závažnější průběh onemocnění covid-19.

Přestože se v Dánsku tato varianta rozšířila a minulý týden tam měli rekordní počty nakažených, tamní vláda od února uvolňuje prakticky všechna protikoronavirová opatření. Země otevírá dosud zavřené noční kluby, restaurace budou moci i po 22:00 podávat alkohol a hosté nebudou muset předkládat očkovací certifikáty. Cestující nebudou muset nosit roušky v hromadné dopravě a obchody regulovat počty zákazníků.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek uvedl, že země, které teď rozvolňují, měly často dosud mnohem přísnější opatření než ČR. Dánské vládě umožňuje zmírňování zejména vysoká proočkovanost obyvatel, vakcínu proti covidu-19 si tam nechalo aplikovat přes 83 procent obyvatel a 60 procent z nich má i posilující dávku.

V tuzemsku dominuje v současné době varianta koronaviru omikron, je jí přes 90 procent. Národní referenční laboratoř (NRL) SZÚ kvůli ní doporučuje upravit způsob odběru vzorků, zdravotníci by měli vytírat nejen nos, ale i krk. "V případě infekce variantou omikron se ukazuje odběr z nosu jako nedostatečný. V případě přetrvávajících potíží doporučujeme zopakovat test, část příznakových pacientů může být pozitivní až druhý až čtvrtý den od nástupu příznaků," uvedl SZÚ.

Protože varianta omikron převládá, zrušilo ministerstvo od dnešního dne laboratořím povinnost vyšetřovat vzorky podruhé metodou diskriminačního PCR, kdy se srovnávají jejich výsledky se známými mutacemi. Umožní to využívat větší laboratorní kapacity pro nové vzorky.

"Neznamená to ovšem, že lékaři a pacienti zůstanou bez možnosti v indikovaných případech toto vyšetření provést. Na žádost ošetřujícího lékaře při rozhodování o léčbě je vyšetření k dispozici. Postup je shodný jako u dalších laboratorních odběrů a rozborů, které lékaři pro stanovování diagnóz běžně využívají," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

NRL doporučuje vyšetřit touto metodou pozitivní pacienty, kteří jsou rizikoví a měli by podstoupit antivirotickou léčbu. Pokud by se ukázalo, že nemají omikron, ale starší variantu delta, bylo by možné jim podat monoklonální protilátky. Ty jsou u omikronu neúčinné, a pacientům je proto lékaři nepodávají.

Za poslední týden dostala NRL data z 113.215 diskriminačních PCR ze stovky laboratoří. Bylo z nich vybráno 6470 vzorků, kde se varianta BA.2 ukázala v 1,4 procenta případů. Výsledkem diskriminačního PCR je podezření na výskyt varianty, definitivně ho potvrzují vybrané laboratoře včetně NRL celogenomovou sekvenací. Celkově bylo tak vyšetřeno 25.760 vzorků od začátku epidemie, za poslední měsíc 1785 a ze 74 procent v nich převažovala varianta omikron a dále subvarianty delty. V pěti případech se potvrdila varianta BA.2.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Státní zdravotní ústav (SZÚ)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy