Vědci nesouhlasí s tvrzením, že za situaci kolem pandemie nikdo nemůže

Vědci nesouhlasí s názorem náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého, že za současnou situaci kolem pandemie koronaviru nikdo nemůže. Podle nich nikdo nemůže za příchod epidemie, vláda a státní orgány ale mohou za to, že Česká republika pandemii nezvládá. Podle některých odborníků je nynější situace důsledkem špatného vedení protiepidemických opatření. Vyplývá to z vyjádření vědců a odborníků, které ČTK oslovila.

Náměstek ministra zdravotnictví Černý na dnešní tiskové konferenci ke kapacitám v nemocnicích řekl: "Současná situace není nikoho vina - ani opozice, ani koalice, ani lékařů, ani pana ministra (zdravotnictví). Je nutno tuto situaci vnímat stejně jako jiné přírodní katastrofy či pandemie, které v minulosti lidstvo postihly."

S tím ale vědci, které ČTK oslovila, nesouhlasí. "Současný stav pandemie nemoci covid-19 je důsledkem špatného vedení protiepidemických opatření za který zodpovídají primárně tvůrci současné české strategie a všichni, kteří ji podporují," napsali ČTK ve společném stanovisku Marián Hajdúch, ředitel laboratoře Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci, a Daniel Novotný, který působí na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a zabývá se dějinami filozofie.

Podle nich řada zemí zvládla epidemii úspěšněji, s menší úmrtností, menšími ekonomickými ztrátami, i když měla po většinu roku daleko mírnější opatření proti šíření viru. Tyto země podle odborníků založily svou strategii na co nejmenším šíření nákazy, osvětě, robustním a efektivním testování a trasování, monitoringu hranic a lokálních ohnisek, mírných, ale rychlých protiepidemických opatřeních a rychlém očkování. "Lze předpokládat, že další vývoj v naší zemi se bude i nadále zhoršovat v důsledku nových mutací (britské a nově i jihoafrické), jejichž vznik a šíření je predikovaným důsledkem ponechání populace masivnímu promořování. Jediným řešením této situace je radikální změna strategie řízení epidemie," uvedli Hajdúch a Novotný.

Evoluční biolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ČTK napsal, že za příchod epidemie nikdo nemůže. "Za její nezvládnutí však mohou konkrétní viníci. Politicky zodpovídá za chybná rozhodnutí vláda v čele s premiérem. Věcně pak mohou za chybná rozhodnutí vlády a dalších státních orgánů konkrétní osoby na ministerstvu zdravotnictví," domnívá se Flegr.

Za špatný průběh pandemie může podle imunologa Václava Hořejšího v první řadě vláda, protože nezareagovala včas na šíření nákazy na konci letních prázdnin a rozvolnila opatření před Vánocemi. "Nelze opomenout ani negativní roli opozičních politiků, kteří se také stavěli negativně ke včasnému (podle nich zbytečnému) zavedení nutných restrikcí. Všichni politici jednali nepochybně pod vlivem blížících se krajských a senátních voleb, kterým tedy padly nepřímo za oběť tisíce lidí," napsal ČTK Hořejší

Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka je výrok Černého projevem cynismu. "Zdravotníci bojují o každý lidský život a snaží se zoufale zmírňovat důsledky nezvládnuté epidemie, ministerstvo zdravotnictví nám podráží nohy a nyní se snaží alibisticky zbavovat zodpovědnosti za zbytečnou smrt tisíců lidí," uvedl.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vědci

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy