Vědci nesouhlasí s tvrzením, že za situaci kolem pandemie nikdo nemůže

Vědci nesouhlasí s názorem náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého, že za současnou situaci kolem pandemie koronaviru nikdo nemůže. Podle nich nikdo nemůže za příchod epidemie, vláda a státní orgány ale mohou za to, že Česká republika pandemii nezvládá. Podle některých odborníků je nynější situace důsledkem špatného vedení protiepidemických opatření. Vyplývá to z vyjádření vědců a odborníků, které ČTK oslovila.

Náměstek ministra zdravotnictví Černý na dnešní tiskové konferenci ke kapacitám v nemocnicích řekl: "Současná situace není nikoho vina - ani opozice, ani koalice, ani lékařů, ani pana ministra (zdravotnictví). Je nutno tuto situaci vnímat stejně jako jiné přírodní katastrofy či pandemie, které v minulosti lidstvo postihly."

S tím ale vědci, které ČTK oslovila, nesouhlasí. "Současný stav pandemie nemoci covid-19 je důsledkem špatného vedení protiepidemických opatření za který zodpovídají primárně tvůrci současné české strategie a všichni, kteří ji podporují," napsali ČTK ve společném stanovisku Marián Hajdúch, ředitel laboratoře Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci, a Daniel Novotný, který působí na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a zabývá se dějinami filozofie.

Podle nich řada zemí zvládla epidemii úspěšněji, s menší úmrtností, menšími ekonomickými ztrátami, i když měla po většinu roku daleko mírnější opatření proti šíření viru. Tyto země podle odborníků založily svou strategii na co nejmenším šíření nákazy, osvětě, robustním a efektivním testování a trasování, monitoringu hranic a lokálních ohnisek, mírných, ale rychlých protiepidemických opatřeních a rychlém očkování. "Lze předpokládat, že další vývoj v naší zemi se bude i nadále zhoršovat v důsledku nových mutací (britské a nově i jihoafrické), jejichž vznik a šíření je predikovaným důsledkem ponechání populace masivnímu promořování. Jediným řešením této situace je radikální změna strategie řízení epidemie," uvedli Hajdúch a Novotný.

Evoluční biolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ČTK napsal, že za příchod epidemie nikdo nemůže. "Za její nezvládnutí však mohou konkrétní viníci. Politicky zodpovídá za chybná rozhodnutí vláda v čele s premiérem. Věcně pak mohou za chybná rozhodnutí vlády a dalších státních orgánů konkrétní osoby na ministerstvu zdravotnictví," domnívá se Flegr.

Za špatný průběh pandemie může podle imunologa Václava Hořejšího v první řadě vláda, protože nezareagovala včas na šíření nákazy na konci letních prázdnin a rozvolnila opatření před Vánocemi. "Nelze opomenout ani negativní roli opozičních politiků, kteří se také stavěli negativně ke včasnému (podle nich zbytečnému) zavedení nutných restrikcí. Všichni politici jednali nepochybně pod vlivem blížících se krajských a senátních voleb, kterým tedy padly nepřímo za oběť tisíce lidí," napsal ČTK Hořejší

Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka je výrok Černého projevem cynismu. "Zdravotníci bojují o každý lidský život a snaží se zoufale zmírňovat důsledky nezvládnuté epidemie, ministerstvo zdravotnictví nám podráží nohy a nyní se snaží alibisticky zbavovat zodpovědnosti za zbytečnou smrt tisíců lidí," uvedl.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

Tesco

Tesco představilo novinku při nákupech. Zákazníci na ni narazí jednou týdně

Tesco zavádí v Česku novinku pro některé zákazníky, která odstartovala před dvěma dny. Každé pondělí mezi 12. a 13. hodinou bude možné nakupovat během tzv. Klidné hodinky. Je určena především lidem s poruchou autistického spektra (PAS) i dalším osobám, které ocení klidnější nákupní či pracovní prostředí.

včera

včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že má informace o přípravě možného ruského útoku na další ukrajinskou oblast. Je tak podle něj zřejmé, že Putin bude ignorovat současné mírové snahy Spojených států amerických, které navrhli příměří, s nímž je Kyjev připraven souhlasit. 

včera

Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Byl to sarkasmus. Trump bere zpět slova o ukončení války za 24 hodin

Americký prezident Donald Trump řekl, že nemínil vážně svá slova, když v předvolební kampani opakovaně říkal, že zvládne ukončit válku na Ukrajině za 24 hodin. Spojené státy americké se aktuálně snaží o dojednání příměří, ale Rusové si stanovují vlastní podmínky pro zastavení bojů. 

včera

Rustem Umerov a Jana Černochová jednali v Praze. (15.3.2025)

Ukrajina má českou podporu i kvůli naší historické zkušenosti, řekla Černochová

Cenou za příměří nemůže být podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) to, že by Ukrajina musela ustupovat ze svých požadavků. Uvedla to v sobotu po jednání s ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem. Setkání proběhlo v den 86. výročí obsazení Československa nacistickým Německem. "Ukrajinu budeme podporovat právě i z toho důvodu, že naše historická zkušenost, kdy jsme byli ponecháni svému osudu, je tak silná," zdůraznila na tiskové konferenci.

včera

Donald Trump

O co Trumpovi s Grónskem jde? Slova o anexi mohou být součástí širší americké taktiky

Americký prezident Donald Trump opět naznačil možnost připojení dánského autonomního území k Spojeným státům, což vyvolalo bouřlivé reakce tamější politické reprezentace. Někteří odborníci spekulují, že jeho zájem o Grónsko může být součástí širší taktiky zaměřené na posílení bezpečnosti v Arktidě a na odvrácení vlivu Ruska a Číny v této oblasti.

včera

včera

Petr Fiala

Fialovi běží výpovědní lhůta, píše Schillerová. Nové dno politické kultury, reaguje premiér

Do vlasů si na začátku víkendu vjeli premiér Petr Fiala (ODS) a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Podle Schillerové běží předsedovi vlády výpovědní lhůta. Fiala označil její poznámky za nové dno tuzemské politické kultury. Předmětem sporu je neúčast zástupců opozice na čtvrteční schůzce parlamentních stran k otázkám bezpečnosti Česka. 

včera

Martina Sáblíková

Sáblíková se loučí s MS ve velkém stylu. Do sbírky přidala další medaili

Již sedmatřicetiletá česká rychlobruslařka Martina Sáblíková i v pokročilém věku konkurenci ukazuje, že to na bruslích stále umí. Nejinak tomu je i během mistrovství světa v norském Hamar, které je jejím posledním v kariéře. Ve čtvrtek se jí podařilo na tříkilometrové trati získat stříbro poté, co na vítěznou Nizozemku Joy Bauneovou ztratila pouhých osmnáct setin. Pro Sáblíkovou jde o 35. medaili z MS, první cenný kov získala už před 18 lety. 

včera

včera

včera

včera

14. března 2025 21:56

Papež si to představoval jinak. Vatikán prozradil, jak si připomněl své zvolení

Papež František má za sebou další klidnou noc, ve čtvrtek večer si připomněl výročí svého zvolení do čela katolické církve. Včera uplynulo 12 let od tohoto okamžiku, kterému předcházela rezignace Benedikta XVI. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy