Sociálními sítěmi se v posledních týdnech šíří dvě nové dezinformace, které samy sebe tak trochu popírají. Zatímco jedna tvrdí, že PCR test, kterým se zjišťuje covid v těle potenciálních pacientů, byl vyvinut speciálně kvůli novému typu koronaviru a během testu má například docházet k poškození mozku, druhý hoax pro změnu říká, že testy na covid byly distribuovány dávno před tím, než se o nemoci začalo mluvit.
Obě dezinformace se v určité míře objevují už několik týdnů a hojně jsou zastoupeny i na sociálních sítích mezi tuzemskými uživateli. První a pravděpodobně starší hoax tvrdí, že takzvaný PCR test, při němž dochází k výtěru vatovou tyčinkou z nosohtlanu, vzniknul kvůli covidu.
Konspirátoři pak nejčastěji uvádí, že smyslem tohoto vyšetření je například umístit do těla testovaného sledovací čip či poškodit přechod mezi sliznicí a mozkem nebo dokonce samotný mozek.
Tato konspirace byla už dávno několikrát vyvrácena. Předně je třeba zmínit, že testování formou výtěru není ničím novým. Samotná metoda výtěru je téměř 100 let stará a PCR testy byly vyvinuty před necelými 40 lety chemikem Karym Mullisem.
Vzhledem k poloze, kterou je výtěr do nosohltanu zavádět, pak ani není možné mozek jakýmkoliv způsobem poškodit. Je přirozené, že test je nepříjemný a může při něm dojít ke krvácení, jak ale vysvětluje například video, na které upozornila agentura Reuters, při zavádění vatové tyčinky nebezpeční nehrozí.
"Výtěr neprobíhá v bezprostřední blízkosti hematoencefalické bariéry, nenarušuje ji a tudíž nijak neohrožuje náš nervový systém," sdělil agentuře AFP John Dwyer, imunolog a emeritní profesor na Univerzitě v Novém jižním Walesu, v emailu z 10. července. "Neexistuje možnost, že by jednoduchý výtěr nosohltanu narušil krevní mozkovou bariéru," dodal.
O covidu se vědělo už před lety? Opět lež
V souvislosti s testy na covid se nově objevuje i další dezinformace. Ta tvrdí, že testy detekující nový typ koronaviru byly vyráběny už v roce 2018 nebo 2017, tedy o dva až tři roky dříve, než se měl covid objevit u prvních pacientů v Číně.
Konspirátoři se ohánějí obrázkem z webové databáze WITS, která mapuje statistiky účetnictví Světové banky. Dezinformační média typu Aeronet tvrdí, že k obchodování s testy mělo docházet od roku 2017 a screen, který se šíří internetem, považují za důkaz.
Ve skutečnosti ale ze strany konspirátorů a dezinformačních médií, které tento hoax šíří, došlo k nepochopení pojmů, či k záměrnému překroucení pravdy. Webový archiv ukazuje, že v databázi se původní informace skutečně nacházela, nejednalo se však o distribuci testů na covid, jak dokládá hned první věta.
V ní je totiž rozebrán popis zboží a je zde uvedeno:" Diagnostická činidla založená na testu nukleových kyselin polymerázovou řetězovou reakcí (PCR)." Jedná se tedy o obecnou distribuci testu, který je, jak jsme uvedli výše, starý desítky let.
Proč je u něj tedy uveden název současné pandemické nemoci? Šlo pouze o zavádějící výklad, jehož vysvětlení bylo do databáze následně doplněno a celá nesrovnalost tím byla objasněna, jak upozornil server Manipulátoři.
Věta "The data here track previously existing medical devices that are now classified by the World Customs Organization as critical to tackling COVID-19," která se v databázi objevuje nyní, v překladu znamená: "Data zde sledují již dříve existující lékařské přístroje, které jsou nyní klasifikovány Světovou celní organizací jako důležité pro řešení COVID-19."
Související
Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů
Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , fake news , hoax , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě