Zubaři brojí proti Šmuclerovi. Kvůli jeho vyjádřením o covidu píší stomatologické komoře

Lékaři bez epidemiologické odbornosti, kteří se veřejně vyjadřují k současné epidemii koronaviru, čelí útokům ze všech stran. Poté, co je vyzval k mlčení ministr zdravotnictví Roman Prymula, se přidali i lékaři z JIP, a nyní i stomatologové, včetně prezidenta České endodontické společnosti. Ti poukazují především na osobu prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera, který v reakci pro EuroZprávy.cz tvrdí, že jde o kolegy, kteří nepracují pro zdravotní pojišťovny a na jaře ordinace zavřeli.

Internetem už několik dní koluje petice, v níž podepsaní lékaři potvrzují, že spatřují větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu v drastických vládních opatřeních, než v nemoci covid-19 jako takové. Petice vyvolala rozruch mezi odborníky z řad veřejnosti ji podepsalo už necelých 60 tisíc lidí.

Ačkoliv petice není nijak závažná, vyvolala nejen otázku, jestli jsou opatření oprávněná nastalé situaci, ale rozdmýchala i debatu, kdo by se měl k současné epidemii ve skutečnosti veřejně vyjadřovat. Řada expertů totiž zastává názor, že by mělo jít především o lékaře, pod jejichž odbornost koronavirus spadá.

To potvrzují například lékaři z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, kteří nemohou podle svých slov uvěřit vlastním očím, když vidí debaty o údajném omezování osobní svobody prostřednictvím roušek nebo prohlášení odborníků, kteří s oblastí infekčních nemocí nemají vůbec nic společného. 

"My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili," napsali v otevřeném dopisu, pod který se podepsal například vedoucí lékař JIP z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Hynek Bartoš nebo vedoucí lékař JIP na Klinice infekčního lékařství ve Fakultní nemocnici Ostrava Jiří Sagan.

Od jarních měsíců bojují o zdraví a životy lidí, kteří se nakazili covidem-19. Pečovali podle svých slov o stovky pacientů s těžkým průběhem, což namáhavé jak psychicky, tak i fyzicky.

"Když se pak unavení dostaneme domů a sledujeme mediální výstupy mnohých odborníků, nevěříme vlastním očím. Debaty, zda se umírá „na covid nebo s covidem“, jestli je virus prostředkem vlády k omezování osobní svobody, zda je opravdu nutné si ve vnitřních prostorách nasadit roušky..." nestačí se divit.

Vyzvali proto experty, aby se ke covidu nevyjadřovali: "Žádáme odborníky z různých oblastí medicíny, kteří se rádi vyjadřují v médiích, ale v oblasti infekčních nemocí jsou pouze poučenými laiky s vyhraněným názorem Prosíme, raději MLČTE! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc," napsali.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula po jmenování do funkce napsal lékařům podobný dopis. Požádal experty s jinými než epidemiologickými odbornostmi, aby se ke koronaviru nevyjadřovali. 

"Ať máte motivaci jakoukoliv, prosím zdržte se těchto vyjádření aspoň nyní, kdy si i každý laik s kalkulačkou snadno spočítá, kam se v horizontu jednoho měsíce můžeme dostat," napsal podle Novinek.

Šmucler by se neměl vyjadřovat, žádají zubaři

Jednou z nejviditelnějších osob v souvislosti s veřejnými prohlášeními a mediálními výstupy ke covidu je prezident České stomatologické komory (ČSK) Roman Šmucler. Právě on je spolu s několika homeopaty signatářem výše zmíněné petice a zároveň se i na sociálních sítích aktivně vymezuje proti opatřením.

To však nově začalo vadit i samotným stomatologům, kteří poslali představenstvu ČSK otevřený dopis. V něm vyjadřují nesouhlas s veřejným vystupováním Šmuclera a tvrdí, že zmíněná petice "bulvárním způsobem prezentuje vědecky nepodložené domněnky autorů."

"Domníváme se, že mediální prostor, který je doc. Šmuclerovi poskytován, je z velké části díky jeho působení v čele stavovské organizace zubních lékařů a její členové takto nechtěně jsou spojováni s kontroverzním působením prezidenta ČSK. Tím je poškozováno veřejné mínění o České stomatologické komoře a zubních lékařích obecně. Prezident ČSK je funkce placená z členských příspěvků zubních lékařů a jeho konání by mělo sledovat zájmy zubních lékařů," uvádí lékaři.

V dopise, pod kterým je podepsán špičkový česko-syrský stomatolog Radek Mounajjed, inovativní zubař Josef Kunkela a prezident České endodontické společnosti Daniel Černý doporučují, aby došlo k ukončení zneužívání pozice prezidenta ČSK pro šíření osobního názoru Šmuclera, k vydání prohlášení představenstva ČSK a distancování se od veřejných výroků Šmuclera, které nejsou v zájmu zubních lékařů, a ke zdrženlivosti prezidenta ČSK v dalších mediálních projevech týkajících se pandemie covidu.

Dělá to blbě, zní od politiků

Proti Šmuclerovi navíc začínají vystupovat i politici. Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na twitteru objasnil, proč vyl vybrán do krizového štábu, zároveň ale tvrdí, že to, co dělá, dělá špatně.

"Do krizového štábu jsme ho poslali proto, aby tam někdo uměl kvalifikovaně tlumočit problémy ambulantních ordinací. Nic víc, nic méně a to dělal dobře," tvrdí Kalousek.

"Vedle toho se zbláznil a jako “ředitel zeměkoule” začal řešit všechno. Blbě," dodal na twitteru.

Bývalý poslanec Evropského parlamentu Jaromír Štětina upozornil, že Šmuclera do krizového štábu poslala TOP 09. Obává se ale negativních dopadů na stranu. "Kvůli Šmuclerovi TOPka přijde o X starých voličů," napsal.

Souboj o pozici v komoře?

Šmucler v reakci na prohlášení zubařů pro EuroZprávy.cz uvedl, že jde o jeho kolegovy, kteří jsou mnoho let v opozici, což podle svých slov vítá a je to potřeba.

"Dost možná se další přidali. Jsou to kolegové, kteří si mysleli, že nemáme pracovat na jaře a zavřeli, nepracují pro zdravotní pojišťovny. Můj boj je za práci bez přerušení a také mimo jiné o tom, že víme, že v EU bude finančně postižena hlavně stomatologie na pojišťovny jako vždy. A musím bojovat o prostředky pro milion lidí v exekuci, kteří potřebují základní péči. Také máme 7800 kolegů pracujících na pojišťovny. To je moje starost," uvedl předseda ČSK.

Nepopírá ale, že by za dopisem proti jeho osobě mohlo být i něco více. Upozornil, že se blíží volby nového prezidenta ČSK, což podle něj může mít souvislost.

K petici dodal, že získala spoustu pozornosti, a diskuze mezi stomatology se podle neobává. "I to projednáme, jakkoli bychom nemuseli. My jsme velmi demokratická instituce," uvedl pro EuroZprávy.cz s tím, že dokud bude prezidentem, stomatologové pacienty opouštět nebudou, a že mu v diskuzích kolem covidu, do kterých "spadl svým bojem za respirátory a znalostmi literatury", pozice v ČSK údajně nepomáhá.

Související

Roman Šmucler

Stát by měl podle Šmuclera podpořit výuku čištění zubů na školách

Stát by měl podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Romana Šmuclera podpořit výuku čištění zubů na školách. Projekt, který by zasáhl všechny děti, by podle něj stál řádově desítky milionů korun. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ke Světovému dni ústního zdraví. Správnou prevencí je podle něj možné zubní kazy u dětí prakticky eliminovat, čímž stát ušetří peníze. V letošním roce je na zubní péči z veřejného zdravotního pojištění vyhrazeno 17 miliard korun, uvedl.
Zubní pohotovost

Zajištění zubní pohotovosti v Praze je odpovědností magistrátu, tvrdí Šmucler

Zajištění zubních pohotovostí v Praze je podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) povinností magistrátu. Pokud je chce udržet, musí zubní lékaře adekvátně zaplatit. Jedním z řešení je podle něj i provozování soukromníky místo fakultních nemocnic. V Praze jsou zubní pohotovosti v Městské poliklinice, Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči a Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Dětská pohotovost ve Fakultní nemocnici Motol od ledna ukončila provoz.

Více souvisejících

Roman Šmucler lékaři zubaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy