Zubaři brojí proti Šmuclerovi. Kvůli jeho vyjádřením o covidu píší stomatologické komoře

Lékaři bez epidemiologické odbornosti, kteří se veřejně vyjadřují k současné epidemii koronaviru, čelí útokům ze všech stran. Poté, co je vyzval k mlčení ministr zdravotnictví Roman Prymula, se přidali i lékaři z JIP, a nyní i stomatologové, včetně prezidenta České endodontické společnosti. Ti poukazují především na osobu prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera, který v reakci pro EuroZprávy.cz tvrdí, že jde o kolegy, kteří nepracují pro zdravotní pojišťovny a na jaře ordinace zavřeli.

Internetem už několik dní koluje petice, v níž podepsaní lékaři potvrzují, že spatřují větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu v drastických vládních opatřeních, než v nemoci covid-19 jako takové. Petice vyvolala rozruch mezi odborníky z řad veřejnosti ji podepsalo už necelých 60 tisíc lidí.

Ačkoliv petice není nijak závažná, vyvolala nejen otázku, jestli jsou opatření oprávněná nastalé situaci, ale rozdmýchala i debatu, kdo by se měl k současné epidemii ve skutečnosti veřejně vyjadřovat. Řada expertů totiž zastává názor, že by mělo jít především o lékaře, pod jejichž odbornost koronavirus spadá.

To potvrzují například lékaři z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, kteří nemohou podle svých slov uvěřit vlastním očím, když vidí debaty o údajném omezování osobní svobody prostřednictvím roušek nebo prohlášení odborníků, kteří s oblastí infekčních nemocí nemají vůbec nic společného. 

"My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili," napsali v otevřeném dopisu, pod který se podepsal například vedoucí lékař JIP z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Hynek Bartoš nebo vedoucí lékař JIP na Klinice infekčního lékařství ve Fakultní nemocnici Ostrava Jiří Sagan.

Od jarních měsíců bojují o zdraví a životy lidí, kteří se nakazili covidem-19. Pečovali podle svých slov o stovky pacientů s těžkým průběhem, což namáhavé jak psychicky, tak i fyzicky.

"Když se pak unavení dostaneme domů a sledujeme mediální výstupy mnohých odborníků, nevěříme vlastním očím. Debaty, zda se umírá „na covid nebo s covidem“, jestli je virus prostředkem vlády k omezování osobní svobody, zda je opravdu nutné si ve vnitřních prostorách nasadit roušky..." nestačí se divit.

Vyzvali proto experty, aby se ke covidu nevyjadřovali: "Žádáme odborníky z různých oblastí medicíny, kteří se rádi vyjadřují v médiích, ale v oblasti infekčních nemocí jsou pouze poučenými laiky s vyhraněným názorem Prosíme, raději MLČTE! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc," napsali.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula po jmenování do funkce napsal lékařům podobný dopis. Požádal experty s jinými než epidemiologickými odbornostmi, aby se ke koronaviru nevyjadřovali. 

"Ať máte motivaci jakoukoliv, prosím zdržte se těchto vyjádření aspoň nyní, kdy si i každý laik s kalkulačkou snadno spočítá, kam se v horizontu jednoho měsíce můžeme dostat," napsal podle Novinek.

Šmucler by se neměl vyjadřovat, žádají zubaři

Jednou z nejviditelnějších osob v souvislosti s veřejnými prohlášeními a mediálními výstupy ke covidu je prezident České stomatologické komory (ČSK) Roman Šmucler. Právě on je spolu s několika homeopaty signatářem výše zmíněné petice a zároveň se i na sociálních sítích aktivně vymezuje proti opatřením.

To však nově začalo vadit i samotným stomatologům, kteří poslali představenstvu ČSK otevřený dopis. V něm vyjadřují nesouhlas s veřejným vystupováním Šmuclera a tvrdí, že zmíněná petice "bulvárním způsobem prezentuje vědecky nepodložené domněnky autorů."

"Domníváme se, že mediální prostor, který je doc. Šmuclerovi poskytován, je z velké části díky jeho působení v čele stavovské organizace zubních lékařů a její členové takto nechtěně jsou spojováni s kontroverzním působením prezidenta ČSK. Tím je poškozováno veřejné mínění o České stomatologické komoře a zubních lékařích obecně. Prezident ČSK je funkce placená z členských příspěvků zubních lékařů a jeho konání by mělo sledovat zájmy zubních lékařů," uvádí lékaři.

V dopise, pod kterým je podepsán špičkový česko-syrský stomatolog Radek Mounajjed, inovativní zubař Josef Kunkela a prezident České endodontické společnosti Daniel Černý doporučují, aby došlo k ukončení zneužívání pozice prezidenta ČSK pro šíření osobního názoru Šmuclera, k vydání prohlášení představenstva ČSK a distancování se od veřejných výroků Šmuclera, které nejsou v zájmu zubních lékařů, a ke zdrženlivosti prezidenta ČSK v dalších mediálních projevech týkajících se pandemie covidu.

Dělá to blbě, zní od politiků

Proti Šmuclerovi navíc začínají vystupovat i politici. Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na twitteru objasnil, proč vyl vybrán do krizového štábu, zároveň ale tvrdí, že to, co dělá, dělá špatně.

"Do krizového štábu jsme ho poslali proto, aby tam někdo uměl kvalifikovaně tlumočit problémy ambulantních ordinací. Nic víc, nic méně a to dělal dobře," tvrdí Kalousek.

"Vedle toho se zbláznil a jako “ředitel zeměkoule” začal řešit všechno. Blbě," dodal na twitteru.

Bývalý poslanec Evropského parlamentu Jaromír Štětina upozornil, že Šmuclera do krizového štábu poslala TOP 09. Obává se ale negativních dopadů na stranu. "Kvůli Šmuclerovi TOPka přijde o X starých voličů," napsal.

Souboj o pozici v komoře?

Šmucler v reakci na prohlášení zubařů pro EuroZprávy.cz uvedl, že jde o jeho kolegovy, kteří jsou mnoho let v opozici, což podle svých slov vítá a je to potřeba.

"Dost možná se další přidali. Jsou to kolegové, kteří si mysleli, že nemáme pracovat na jaře a zavřeli, nepracují pro zdravotní pojišťovny. Můj boj je za práci bez přerušení a také mimo jiné o tom, že víme, že v EU bude finančně postižena hlavně stomatologie na pojišťovny jako vždy. A musím bojovat o prostředky pro milion lidí v exekuci, kteří potřebují základní péči. Také máme 7800 kolegů pracujících na pojišťovny. To je moje starost," uvedl předseda ČSK.

Nepopírá ale, že by za dopisem proti jeho osobě mohlo být i něco více. Upozornil, že se blíží volby nového prezidenta ČSK, což podle něj může mít souvislost.

K petici dodal, že získala spoustu pozornosti, a diskuze mezi stomatology se podle neobává. "I to projednáme, jakkoli bychom nemuseli. My jsme velmi demokratická instituce," uvedl pro EuroZprávy.cz s tím, že dokud bude prezidentem, stomatologové pacienty opouštět nebudou, a že mu v diskuzích kolem covidu, do kterých "spadl svým bojem za respirátory a znalostmi literatury", pozice v ČSK údajně nepomáhá.

Související

Roman Šmucler

Stát by měl podle Šmuclera podpořit výuku čištění zubů na školách

Stát by měl podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Romana Šmuclera podpořit výuku čištění zubů na školách. Projekt, který by zasáhl všechny děti, by podle něj stál řádově desítky milionů korun. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ke Světovému dni ústního zdraví. Správnou prevencí je podle něj možné zubní kazy u dětí prakticky eliminovat, čímž stát ušetří peníze. V letošním roce je na zubní péči z veřejného zdravotního pojištění vyhrazeno 17 miliard korun, uvedl.
Zubní pohotovost

Zajištění zubní pohotovosti v Praze je odpovědností magistrátu, tvrdí Šmucler

Zajištění zubních pohotovostí v Praze je podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) povinností magistrátu. Pokud je chce udržet, musí zubní lékaře adekvátně zaplatit. Jedním z řešení je podle něj i provozování soukromníky místo fakultních nemocnic. V Praze jsou zubní pohotovosti v Městské poliklinice, Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči a Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Dětská pohotovost ve Fakultní nemocnici Motol od ledna ukončila provoz.

Více souvisejících

Roman Šmucler lékaři zubaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy