Život v Česku a na Slovensku se prodlužuje, Češi mají naději dožití vyšší než Slováci

Život v Česku a na Slovensku se postupně prodlužuje. Češi a Češky mají ale šanci žít déle než jejich slovenští vrstevníci. Čeští muži ve srovnání se slovenskými mají při narození naději dožití bezmála o tři roky delší, české ženy proti Slovenkám pak o více než dva roky. 

Ve stáří lidé v Česku pobírají z veřejného systému také vyšší penze, mají do něj ale i vyšší odvody. Zatímco průměrný starobní důchod v ČR přesáhl letos v září 18.000 korun, na Slovensku se blížil v přepočtu 13.000 korun. Vyplývá to z údajů statistických úřadů a sociálních správ obou zemí.

V době rozdělení Československa a vzniku dvou samostatných států v roce 1993 se muži v Česku měli naději dožít 69,3 roku a ženy 76,5 roku. Do roku 2019 se život Čechů prodloužil o sedm let na 76,3 roku a Češek o 5,6 roku na 82,1 roku. Na Slovensku tato střední délka života byla kratší. U mužů v roce 2019 činila 74,3 roku a u žen 80,8 roku. Covidová epidemie, kdy vzrostl počet zemřelých, v posledních dvou letech život v obou zemích citelně zkrátila. Čeští muži měli loni naději dožití 74,1 roku a české ženy 80,5 roku. Slovenští muži měli pak při narození před sebou 71,2 roku a slovenské ženy 78,1 roku.

Společnosti v obou zemích stárnou. Lidé nad 65 let tvoří v Česku víc než 20 procent obyvatel. V polovině století by to mohlo být 29 procent. Na Slovensku je podíl osob po pětašedesátce nyní nižší než v ČR, do půlky století by se podle statistiků mohl ale také dostat na 29 procent a na začátku šedesátých let by mohl dosahovat 31 procent.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení dosahovala letos v září průměrná starobní penze z veřejného systému v Česku 18.033 korun. Na Slovensku to bylo podle statistik tamní sociální pojišťovny 517 eur. V přepočtu podle měnového kurzu z konce září to odpovídalo 12.692 korunám.

Důchodové systémy se po rozdělení společného státu ale liší. Ten český má teď dva pilíře, ten slovenský tři. V obou zemích je základem takzvaný průběžný pilíř, do kterého plynou odvody. Jejich sazba je v Česku vyšší než na Slovensku. Slováci mohou navíc třetinu tohoto povinného pojistného přesměrovat do druhého pilíře na svůj osobní účet u důchodových správcovských společností, kde si zvolí ve fondu investiční strategii. Udělalo to 1,68 milionu lidí. Peníze pak budou čerpat v řádné či předčasné penzi. Spoření ve třetím doplňkovém pilíři je dobrovolné. Povinné je jen pro lidi z rizikových profesí, přispívat jim musí zaměstnavatel.

V Česku zavedla druhý pilíř v roce 2013 pravicová vláda. Po třech letech ho zrušil kabinet ČSSD, ANO a lidovců. Dál je možné jen doplňkové spoření. Podle expertů jsou čeští senioři a seniorky závislí na penzi ze solidárního veřejného systému, který v nynější podobě není udržitelný. Na důchodech se vyplatí výrazně víc, než se vybere na pojistném. Vláda slibuje reformu.

V obou zemích se postupně odsouvá důchodový věk. V Česku by měl dosáhnout v příštím desetiletí 65 let. Někteří ministři už uvedli, že bude nejspíš kvůli zadlužování systému a prodlužování života potřeba hranici pomalu dál posouvat. Na Slovensku se má věk dostat podle tamního ministerstva práce postupně na 64 let.

Související

Více souvisejících

češi Slovensko důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 4 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 4 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy