Pražská ambasáda SRN praská ve švech, je srpen 1989

Praha - Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze se v létě a na podzim roku 1989 stalo přechodným domovem tisíců východních Němců. Nápor zájemců o emigraci do západního Německa zvládali zaměstnanci ambasády jen s vypětím všech sil. Zlom přišel 30. září, kdy tehdejší spolkový ministr zahraničí Hans Dietrich Genscher oznámil, že brzy všichni budou moci odjet speciálními vlaky přes území NDR do západního Německa.

Podle vzpomínek tehdejšího západoněmeckého velvyslance v Československu Hermanna Hubera se první východní Němci uchýlili na ambasádu již v únoru a březnu 1989.

Situace se změnila na přelomu jara a léta, kdy Maďarsko začalo odstraňovat signalizační zařízení na hranicích s Rakouskem a posléze zrušilo i přísně střežené pásmo podél této linie. V důsledku těchto opatření odjely do Maďarska tisíce východních Němců. Část z nich zamířila na západoněmecké velvyslanectví v Budapešti, jehož obsazením si chtěli vymoci cestu na Západ. Podobný osud následně potkal i ambasády SRN v Praze a Varšavě.

Podle velvyslance SRN Hubera se 19. srpna 1989 nacházelo v budově pražské ambasády 123 uprchlíků, a jejich počet se každý den zvyšoval o desítky osob. Zpočátku byli ubytováni přímo v Lobkovickém paláci a v přilehlé oranžerii. Kapacita těchto budov se ale zanedlouho vyčerpala, a tak koncem srpna začalo na zahradě velvyslanectví vyrůstat stanové městečko, v němž nechyběla ani improvizovaná škola.

Ačkoliv byl zastupitelský úřad v Praze na pokyn z Bonnu 23. srpna uzavřen pro veřejnost, přes plot ambasády přelézali stále noví uprchlíci. Kritickou situaci zmírnila v polovině září návštěva východoněmeckého zmocněnce Wolfganga Vogela, jenž přesvědčil část svých krajanů k návratu do vlasti. Efekt byl ale jen dočasný; už za dva týdny se na velvyslanectví a v jeho deštěm podmáčené zahradě tísnilo okolo 4000 osob.

V té době se zástupcům obou německých států podařilo dojednat možnost odjezdu uprchlíků z Československa do západního Německa. Tuto radostnou novinu oznámil z balkonu Lobkovického paláce sám ministr zahraničí SRN Hans-Dietrich Genscher.

Vypravení "vlaků svobody" mělo být jednorázovou záležitostí. Jenže už druhý den pražské velvyslanectví zavalila druhá vlna východních Němců, ještě mohutnější než ta předchozí. Podle vzpomínek diplomata Hubera se 3. října v areálu ambasády mačkalo na 5000 lidí a další čekali před budovou. Nezbylo tedy, než následující den vypravit další vlaky na Západ.

Od 3. listopadu umožnilo Československo uprchlíkům z NDR odjet do západního Německa přímo, pouze na základě osobních dokladů. O šest dní později se pak stal zázrak: přechody v Berlínské zdi se natrvalo otevřely.

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Komunismus Velvyslanectví: Německo

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy