Praha - Slunečnicový olej se najde ve většině českých domácností. Místo do studené kuchyně či k dušení a restování ho však 70 % spotřebitelů používá ke smažení či fritování, což je způsob přípravy, ke kterému se běžný slunečnicový olej nehodí. Mohou za to i výrobci, kteří takové použití na obale doporučují. Časopis dTest zjišťoval kvalitu 17 rafinovaných slunečnicových olejů z českých obchodů. Jak obstály v testech?
Laboratorní zkoušky měly za úkol zjistit, zda se skutečně jedná o oleje ze semen slunečnic a zda nejsou žluklé. Zaměřily se také na obsah vitamínu E i nežádoucích látek.
„Testy ukázaly, že koupí v podstatě jakéhokoli slunečnicového oleje nemůžete udělat chybu. Složení mastných kyselin odpovídá danému typu oleje a žádný výrobek neměl problémy s nežádoucími látkami, jako jsou pesticidy či karcinogenní látky. Spotřebitel se tak může rozhodovat klidně podle ceny," shrnuje výsledky testu Daniel Pavlis, vedoucí redakce dTestu. A dodává: „Zaměřili jsme se také na informace uváděné na etiketách. Mrzí nás, že velká část výrobců na obalu neinformuje o konkrétní zemi původu či výroby. Navíc často doporučují nesprávné použití slunečnicového oleje."
Většina etiket testovaných výrobků obsahovala podrobný výčet toho, na co lze olej použít, včetně doporučení ke smažení a fritování. Jen na třech (Brölio, Promienna/Lidl a Tesco Value) se ale lze dočíst, že maximální doporučená teplota, na kterou je vhodné slunečnicový olej zahřívat, činí 175 až 180 stupňů Celsia. Zahřátím nad tuto hranici přitom vznikají ve slunečnicovém oleji škodlivé látky. To se může při dlouhém smažení či fritování za vysokých teplot lehce stát, ve fritéze se navíc olej používá opakovaně, k čemuž ten slunečnicový není vhodný. Z rostlinných olejů se ke smažení lépe hodí rafinovaný řepkový, který má vyšší obsah kyseliny olejové. Nebo olej ze speciální odrůdy slunečnice s označením high oleic.
Průzkumy bohužel říkají, že ke smažení a fritování používají slunečnicový olej až tři čtvrtiny českých domácností. Je však vhodnější jej používat k přípravě jídel za studena – do majonéz, dipů, omáček, salátových zálivek. K tepelnému zpracování jej lze doporučit například pro pečení či restování.
Laboratoř se zaměřila i na množství vitamínu E, který se ve slunečnicovém oleji přirozeně vyskytuje. Téměř všechny vzorky vyhověly poměrně širokému rozpětí, které udává Sdružení evropských výrobců rostlinných olejů – 450 až 900 miligramů na kilogram. Výjimkou byly čtyři oleje, které ho obsahovaly méně. „Oleje Lukana a Vegetol přitom na etiketě shodně uvádějí, že obsahují přidaný vitamín E. Pro zákazníka z toho plyne, že obohacený výrobek nemusí znamenat opravdu bohatý," podotýká Daniel Pavlis.
Žádný z testovaných výrobků nevykazoval známky žluklosti, což potvrdily i senzorické testy. Všechny oleje splnily se stejným, velmi dobrým výsledkem požadavky na neutrální vůni, chuť, olejovou konzistenci, adekvátní barvu a čistotu. Vítězi testu se staly oleje Brölio a Vénusz se shodným celkovým hodnocením.
Související
Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy
Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 52 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák