V Česku se rozmáhá domácí násilí, policie vykázala z bytu přes 8700 agresorů

Praha - Kvůli domácímu násilí policie v Česku přikročila za téměř sedm let už k 8728 vykázáním z domova. Letos od začátku roku do konce října odebrala klíče od bytu lidem, kteří týrali své blízké, v 1155 případech. Vyplývá to ze statistiky Bílého kruhu bezpečí. Přečtěte si největší mýty o domácím násilí.

Vykázání může policie používat od ledna 2007. Chrání jím ohrožené lidi před případnými výpady za zavřenými dveřmi domovů. Od roku 2008 do roku 2011 se počet vykázání zvedal. Před šesti lety tento postup policisté zvolili v 679 případech a před třemi roky už ve 1430. Předloni a loni pak vykázání ubylo. V minulém roce jich Bílý kruh bezpečí evidoval 1361.

Od ledna 2007 do konce letošního října policie přikročila k celkem 8728 vykázáním. Rekordní počet případů se letos stal v Praze. Zatímco loni jich bylo za celý rok 155, teď za deset měsíců už 172. Každoročně jich přibývá. Téměř stejné množství rozhodnutí o vykázání jako za celý loňský rok eviduje letos od ledna do října pak policie v Plzeňském, Karlovarském a Moravskoslezském kraji.

Podle odborníků za rostoucím počtem není ani tak to, že by Češi a Češky byli agresivnější a víc své okolí týrali, i když krize, nezaměstnanost a nepříznivá situace mohly k většímu napětí v domácnostech přispívat. Důvodem může být ale také to, že policisté už mají s vykázáním zkušenosti, dokážou nebezpečí přesněji vyhodnotit a volí tento krok častěji, uvádějí experti z Bílého kruhu bezpečí.

Policie může násilnické lidi vykázat na deset dní z domova i bez souhlasu ohrožených osob. Dodržování opatření musí také na místě několikrát zkontrolovat. Soud může desetidenní dobu agresorům prodloužit a zakázat jim přibližovat se k obětem. O to už ale ohrožení lidé musejí požádat.

Mýty o domácím násilí

Domácí násilí se vyskytuje pouze v sociálně slabších vrstvách.Pravda: Domácí násilí se týká všech lidí bez ohledu na jejich sociální postavení, vzdělání, rasu a náboženství.

Příčinou domácího násilí je alkoholismus partnera.Pravda: Alkoholismus není příčina a ani omluva domácího násilí.

Situace nemůže být tak vážná, jinak by násilnou osobu její partner opustil.Pravda: Násilné osoby svým partnerům vyhrožují, že v případě odchodu ublíží jejich dětem nebo jim. Zůstávají tedy ze strachu, ale nikdy ne proto, že by s násilnou osobou souhlasili.

Domácí násilí je chybou ohrožené osoby, vinu nelze svalovat pouze na stranu osoby násilné.Pravda: Provokace, ať už skutečná, či smyšlená, opakované násilí neomlouvá. Za násilné chování je vždy plně odpovědná pouze násilná osoba.

Ohroženou osobu i násilnou osobu lze na první pohled rozeznat.Pravda: Násilí je velmi dobře ukryto za zdmi domova. Násilná osoba se často svému okolí jeví jako osoba sympatická. Ohrožená osoba se za svoji situaci stydí, proto se s ní většinou odmítá komukoliv svěřit.

Domácí násilí jsou spíše hádky, tzv. „Italské manželství".Pravda: Je nutné odlišit hádku – kdy stojí proti sobě dva jedinci ve stejné pozici a domácí násilí – kde na jedné straně stojí vystrašená ohrožená osoba a proti ní osoba násilná, informuje idtbrno.cz

Související

Více souvisejících

domácí násilí krimi

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy