Ledovka ohrožuje drobné ptáky. Co dát do krmítek či na parapet?

Praha - Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek apeluje na Čechy, aby přikrmovali drobné ptáky, jako jsou sýkory, králíčci, brhlíci, strnadi a mlynaříci. Ti se v mrazivém počasí kvůli silné vrstvě ledu nedostanou k potravě. Pozor ale na to, co na parapet či do krmítek dáváte. Vaše dobré úmysly totiž může ptáček zaplatit životem.

Nevhodné pro ptáky jsou zbytky z kuchyně, protože obsahují sůl, která je pro ptáky jedovatá. Pro malé ptáky může být už jen jedno zrnko soli smrtelné.

Určitě bychom se měli vyhnout chlebu a jiným kynutým výrobkům, těstovinám či uzeninám. Tato potrava způsobuje ptákům velké zažívací obtíže a v zimě je pro každé volně žijící nemocné zvíře mnohem obtížnější přežít než na jaře či v létě.

Oblíbená slunečnicová semínka se mohou doplnit ovesnými vločkami nebo jiným zrním. Pro pěnkavy a zvonky je přirozenější sbírat potravu ze země, kosům, kvíčalám a brkoslavům se mohou celou zimu nabízet jablka (chemicky neošetřená) nebo jeřabiny.

Pokud chceme do krmítka sypat pečivo, můžeme například nastrouhat starou suchou housku. Musíme ale dávat pozor, aby nebyla plesnivá. Plíseň totiž může způsobit, že pták onemocní a uhyne. Z našich kuchyňských stolů a talířů si ptáčci pochutnají například na vařených bramborách či zbytcích masa, dodává utulek-trebic.cz.

Pokud jste vypozorovali, jaké druhy ptáčků navštěvují vaše krmítko nejčastěji, můžete je pohostit tím, co mají nejraději. Sýkorky či brhlíci si kromě slunečnicových semínek, máku a loje pochutnají například na drcených ořechách, kosi či červenky mají rády bobule jeřábu, ptačí zob, hrušky a jablka. Pro vrabce a hrdličky mějte připravené drobky z housky, pěnkavám se nejvíce zavděčíte slunečnicovými semínky.

Související

Více souvisejících

Ptactvo Zvířata

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy