Kauza lihové mafie: Policie obvinila sedm lidí z praní špinavých peněz

Olomouc - Policisté obvinili sedm lidí kvůli legalizaci majetku pocházející z trestné činnosti šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny. Podle státního zástupce Petra Šeredy jde o majetek v hodnotě 384 milionů korun. Obviněni jsou z legalizace výnosů z trestné činnosti. Šereda to dnes řekl ČTK. Případ úzce souvisí s tzv. lihovou mafií, která řadu let obchodovala s nelegálním lihem. Stát podle obžaloby připravila na daních o rekordních 6,7 miliardy korun.

Obvinění padla tento týden. "Předmětem tohoto obvinění je legalizace majetku v rozsahu asi 384 milionů korun. Jde o lidi, kteří jsou blízcí panu Březinovi. Jde lidově řečeno o praní špinavých peněz pocházejících z obchodu s nezdaněným lihem. Předmětem trestního stíhání je nakládání s těmito finančními prostředky, nákupy cenných papírů, nemovitostí, splácení úvěrů a podobně," uvedl žalobce Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství. "Snažili se peníze v hotovosti, které inkasovali, umístit zpět do finančního systému," vysvětlit státní zástupce.

Případ souvisí s rozkrýváním trestné činnosti takzvané lihové mafie, kterou již řeší olomoucký krajský soud. Obvinění však podle informací ČTK nepadla na základě výpovědí obžalovaných či svědků v tomto případě, ale na základě vlastní činnosti policie a státního zastupitelství. Zda se počet obviněných může ještě rozšířit, nechtěl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták komentovat. "Běží tam nyní úkony, nemáme zatím v tuto chvíli nic, co bychom mohli zveřejnit," řekl ČTK.

Policie již část Březinova majetku zabavila. "Obecně byl zajištěn veškerý majetek Radka Březiny. Zajištěny byly také různé sklady a průmyslové objekty, ve kterých byl skladován samotný líh," dodal Šereda. Dohledávání Březinova majetku však stále pokračuje. Sám Březina se k této otázce před soudem příliš vyjadřovat nechtěl. "Dál rozvíjet svou finanční situaci nechci, dotklo by se to dalších osob. Část byla investována do nějakých firem. Naprostá většina peněz je ale ve směnkách, je to 200 milionů korun. Některé se promlčely, ale takových 150 milionů můžete vymoci," vzkázal minulý týden před soudem žalobci.

V souvislosti s Březinovou kauzou padla další obvinění také na začátku prosince, kdy policie v souvislosti s obchody s lihem obvinila Stanislava Pražana a jeho otce z daňových úniků až 350 milionů korun. Oba muži podle žalobců s Březinou spolupracovali. V této otázce Březina rovněž mlčí, jména svých odběratelů odmítá uvést.

Podle žalobců bylo do této organizované zločinecké skupiny zabývající se nelegálními obchody s lihem zapojeno v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou celkem sedm lidí. Stát na daních krátili podle obžaloby ve velkém rozsahu od roku 1998. Obžalovaní čistili technický líh a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, který prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Kauza lihové mafie: Březinův komplic si trest odpyká, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad Petrem Němečkem, jenž kryl nelegální líh v kauze takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Jednatel firmy Cargo NV si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení. Vinu před zlínským krajským soudem i Vrchním soudem v Olomouci popíral. Výsledek řízení u nejvyšší instance zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.

Více souvisejících

Radek Březina (údajný boss) Lihoviny Daně

Aktuálně se děje

před 54 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy